کتابخانۀ کهن و با ارزش تانجور در جنوب هند

شناسه خبر: 136560 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷, ۵۲ : ۱۵ : ۰۰
مجموعه‌ای کم‌نظیر از نسخه‌های نوشتاری روی برگ درخت نخل درکتابخانۀ سارفوجی نگهداری می‌شود و کتابهای فراوانی به زبانهای هندی،تامیلی،تلوگو،آلمانی،انگلیسی،ایتالیایی،لاتین،نسخه‌های خطی پارسی و...دارد.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

پایتختهای دودمانهای گوناگون در درازای تاریخ همیشه دارا بودن کتابخانه‌های بزرگ و غنی را ارزش می‌دانستند و داشتن کتابخانه‌هایی از این دست نماد خرد و قدرت به حساب می‌آمد. یکی از این کتابخانه‌های کهن در آسیا و کشور هندوستان جای دارد و امروزه هم از آن با عنوان موزه و مرکزی پژوهشی بهره می‌برند. کتابخانۀ ساراسواتی محل(Sarasvati mahal) یکی از بهترین و کهن‌ترین نسخه‌های خطی و کتابخانه‌های گیتی را درخود جای داده است. شهر تانجور(Tanjore) یا تانجاوُر(Thanjavur) در279کیلومتری چنای یا مدرس مرکز ایالت تامیل نادو درجنوب هندوستان جای گرفته است و زمانی پایتخت یکی از امپراتوریهای نیرومند سده‌های میانی هند یعنی امپراتوری چولا(Chola) بود. شهرتانجور بیشتر به دلیل نیایشگاه شکوهمند پادشاه بزرگ دودمان چولا یعنی راجا راجا(Raja Raja) معروف است ولی کتابخانۀ سارفوجی دوم(Serfoji) هم باعث شهرت این شهر شده سارفوجی دوم بین سالهای1832-1777م،زندگی کرد او آخرین فرمانروا از دودمان بهونسله(Bhonsle) از شاهزادگان ماراتا(Maratha) بود که برتانجور فرمانروایی می‌کردند. در سدۀ هیجدهم میلادی در جنوب هندوستان ایالتهای خودمختار تحت پادشاهی ماهاراجه‌ها بودند و در همان هنگام دودمان گورکانی بر شمال هند فرمانروایی می‌کرد و روز به روز بر قدرت و نفوذ شرکت هند شرقی بریتانیا در جنوب هند افزوده می‌شد. راجه‌ها و حاکمان تانجور مانند سارفوجی دانش و فن را از اروپا وارد می‌کردند و تلاش داشتند که آموزه‌های تازه را با دانشهای هندی بیامیزند و شاید همین نکته محور اصلی دوام تمدنهای بزرگ بوده است به عبارتی نگهداری از استعداد و نبوغ خود و در همان حال واردکردن کشفها و دست‌آوردهای دیگران و آمیختن آن با تفکر و دست‌آوردهای بومی،کاری که هندوستان همواره توانایی انجامش را داشته است. سارفوجی یکی از پشتیبانان دانش و هنر بود،او کتابخانۀ کهنۀ شاهان نایاک(Nayak) را که بین سالهای1673-1535م،فرمانروایی می‌کردند را گسترش داد و آن را با کتابها و مجموعه‌هایی نادر به زبانهای گوناگون از سراسرگیتی گسترش داد. مجموعه‌ای کم‌نظیر از نسخه‌های نوشتاری روی برگ درخت نخل درکتابخانۀ سارفوجی نگهداری می‌شود و کتابهای فراوانی به زبانهای هندی،تامیلی،تلوگو،آلمانی،انگلیسی،ایتالیایی،لاتین،نسخه‌های خطی پارسی و...دارد.کتابخانه دارای60 هزارکتاب چاپی و 45هزار نسخۀ خطی است و 12هزار سند باستانی دارد و در3 کیلومتری ایستگاه قطار تانجور جای گرفته است. یکی از گنجینه‌های کتابخانه و موزۀ سارفوجی فرهنگ واژگان ساموئل جانسون است این فرهنگ واژگان از مهمترین و کهن‌‌ترین فرهنگ واژگانهای زبان انگلیسی به شمار می‌رود. فرهنگ واژگان  جانسون در سدۀ هیجدهم در جنوب هند و دربار تانجور بوده آن هم به هنگام چیرگی بریتانیا درجنوب هند،می‌توان گفت گونه‌ای دگرگونی فرهنگی در حال روی دادن بود. سارفوجی علاقۀ زیادی به پزشکی داشت و حتی اسکلت کامل بدن انسان را از لندن به تانجور آورد،او از زمان خودش جلوتر بود و به چند زبان گفتگو می‌کرد. شوربختانه تلاشم برای عکس گرفتن از نسخه‌های پارسی و نقشه‌های قدیمی کتابخانه که همگی به نام زیبای خلیج پارس آراسته شده‌اند با شکست روبرو شد و اجازۀ عکس‌برداری به من داده نشد!.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

غرضی: بحث پارازیت فعلا حل نمی شود

روزنامه اعتماد با محمد غرضی، وزیر اسبق پست وتلگراف و تلفن در مورد نصب نمایشگر تشعشعات و امواج که آذری جهرمی، وزیر جوان کابینه خبر داده، گفت وگو کرده است. او معتقد است مساله پارازیت ها تا زمانی که از حوزه سیاسی به حوزه تخصصی و فنی منتقل نشود قابل حل نیست.

افزايش نابرابري‌ها محصول كاهش همبستگي اجتماعي است

تحليلي از وضعيت جامعه ايران در گفت‌وگو با سعيد مدني

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر