کاهش اوقات فراغت زنان در جامعه‌ی امروز

شناسه خبر: 122458 سرویس: اجتماعی چهارشنبه ۲۰ دي ۱۳۹۶, ۴۲ : ۱۸ : ۰۰
کاهش اوقات فراغت زنان در جامعه‌ی امروز
تحقیقات نشان می‌دهد که در جامعه‌ی امروز، باری که بر دوش زنان قرار گرفته سنگین‌تر شده است، در حالی‌که مردان، نسبت به پانزده سال پیش، فرصت بیشتری برای تفریح و فراغت دارند
۵۵آنلاین :

مترجم : مینا شهری

پژوهش‌ها حاکی از یک رشد نابرابر در ارتباط با میزان اوقات فراغت زنان و مردان در جامعه‌ی امروز است.

یکی از علت‌های این روند این است که امروزه اغلب بانوان در کنار رسیدگی به امور منزل و کودکان، در مشاغل نیمه‌وقت یا تمام‌وقت نیز فعالیت دارند. این زمان اشتغال، همان اوقاتی است که در گذشته صرف فراغت و استراحت بیشتری در زنان می‌شد.

افراد چهل و پنجاه ساله نسلی هستند که غالبا هم باید از والدین سالخورده خود مراقبت کنند و هم به امور فرزندان خود رسیدگی نمایند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این وظایف مراقبتی اکثرا به عهده‌ی زنان هر خانواده است. بانوان جوان متاهل و دارای فرزند نیز از این امر مستثنی نیستند. این زنان که غالبا در گروه سنی 24 تا 35 سال قرار دارند، کمترین اوقات فراغت را در تمام گروه‌های سنی دارند و به طور متوسط فقط 31.5 ساعت در هفته را به خود اختصاص می‌دهند.

مادران به طور میانگین، 199 دقیقه در روز را صرف مراقبت از فرزندان خود می‌کنند، این رقم برای پدران 91 دقیقه در روز است.

مادرانی که دارای فرزندان زیر 5 سال هستند، حتی رقم کمتر از میانگین، یعنی 28.5 ساعت در هفته را به تفریح و فراغت می‌پردازند. این رقم برای مردان دارای فرزند زیر 5 سال، 30 ساعت در هفته است.

بیشترین میزان فراغت در مردان بالای 65 سال، با میانگین 53.2 ساعت در هفته اعلام شده است.

به طور کلی میزان اوقات فراغت، هم در مردان و هم در زنان، با افزایش سن روند تصاعدی دارد. البته جوانان 16 تا 24 ساله از این آمار مستنثی هستند.

اوقات فراغت، فعالیت‌های مختلفی از جمله تماشای تلویزیون، ورزش، سرگرمی، گذراندن وقت با دوستان، رفتن به کافه و رستوران و غیره را در بر می‌گیرد.

زنان بخش عمده‌ای از روز خود را صرف فعالیت‌هایی می‌کنند که برای خود آن‌ها هیچ عواید و درآمد مادی ندارد. با این اوصاف، برابری زنان و مردان در جامعه‌ی امروز، موضوعی است که باید نسبت به آن بازنگری‌های جدی صورت بگیرد.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر