کاهش اوقات فراغت زنان در جامعه‌ی امروز

شناسه خبر: 122458 سرویس: اجتماعی چهارشنبه ۲۰ دي ۱۳۹۶, ۴۲ : ۱۸ : ۰۰
کاهش اوقات فراغت زنان در جامعه‌ی امروز
تحقیقات نشان می‌دهد که در جامعه‌ی امروز، باری که بر دوش زنان قرار گرفته سنگین‌تر شده است، در حالی‌که مردان، نسبت به پانزده سال پیش، فرصت بیشتری برای تفریح و فراغت دارند
۵۵آنلاین :

مترجم : مینا شهری

پژوهش‌ها حاکی از یک رشد نابرابر در ارتباط با میزان اوقات فراغت زنان و مردان در جامعه‌ی امروز است.

یکی از علت‌های این روند این است که امروزه اغلب بانوان در کنار رسیدگی به امور منزل و کودکان، در مشاغل نیمه‌وقت یا تمام‌وقت نیز فعالیت دارند. این زمان اشتغال، همان اوقاتی است که در گذشته صرف فراغت و استراحت بیشتری در زنان می‌شد.

افراد چهل و پنجاه ساله نسلی هستند که غالبا هم باید از والدین سالخورده خود مراقبت کنند و هم به امور فرزندان خود رسیدگی نمایند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این وظایف مراقبتی اکثرا به عهده‌ی زنان هر خانواده است. بانوان جوان متاهل و دارای فرزند نیز از این امر مستثنی نیستند. این زنان که غالبا در گروه سنی 24 تا 35 سال قرار دارند، کمترین اوقات فراغت را در تمام گروه‌های سنی دارند و به طور متوسط فقط 31.5 ساعت در هفته را به خود اختصاص می‌دهند.

مادران به طور میانگین، 199 دقیقه در روز را صرف مراقبت از فرزندان خود می‌کنند، این رقم برای پدران 91 دقیقه در روز است.

مادرانی که دارای فرزندان زیر 5 سال هستند، حتی رقم کمتر از میانگین، یعنی 28.5 ساعت در هفته را به تفریح و فراغت می‌پردازند. این رقم برای مردان دارای فرزند زیر 5 سال، 30 ساعت در هفته است.

بیشترین میزان فراغت در مردان بالای 65 سال، با میانگین 53.2 ساعت در هفته اعلام شده است.

به طور کلی میزان اوقات فراغت، هم در مردان و هم در زنان، با افزایش سن روند تصاعدی دارد. البته جوانان 16 تا 24 ساله از این آمار مستنثی هستند.

اوقات فراغت، فعالیت‌های مختلفی از جمله تماشای تلویزیون، ورزش، سرگرمی، گذراندن وقت با دوستان، رفتن به کافه و رستوران و غیره را در بر می‌گیرد.

زنان بخش عمده‌ای از روز خود را صرف فعالیت‌هایی می‌کنند که برای خود آن‌ها هیچ عواید و درآمد مادی ندارد. با این اوصاف، برابری زنان و مردان در جامعه‌ی امروز، موضوعی است که باید نسبت به آن بازنگری‌های جدی صورت بگیرد.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از هم پاشیدن برجام چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

اگر بخواهم به صورت مختصر توضیح دهم، از هم پاشیدن برجام ضربه بزرگی بر اقتصاد ایران خواهد زد. برجام می‌توانست سرآغاز پیشرفت و شکوفایی اقتصاد ایران باشد.

برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟

افراد موفق سرشار از اعتماد به نفس هستند و به توانایی‌های خود و آنچه انجام می‌دهند کاملا اطمینان دارند. موفقیت‌ باعث اعتماد به نفس آنها نمی‌شود بلکه اعتماد به نفس به‌عنوان پیش‌نیاز اصلی پیروزی، آنها را به سمت موفقیت رهنمون می‌کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان