کاشت سبزی در قطب جنوب؛ مقدمه کاشت گیاه در سیاره‌ی مریخ

شناسه خبر: 131378 سرویس: فناوری شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۷, ۱۴ : ۱۵ : ۰۰
کاشت سبزی در قطب جنوب؛ مقدمه کاشت گیاه در سیاره‌ی مریخ
در سرزمین یخ‌زده‌ی قطب جنوب بدون کمک نور خورشید، خاک یا آفت‌کش‌، گیاهان سبزی در حال رشدند و دانشمندان آلمانی از این گیاهان تغذیه می‌کنند.
۵۵آنلاین :

پژوهشگران ایستگاه نئومایر ۳ اولین سبزی‌های رشدکرده در قطب جنوب را از یک گلخانه‌ی بسیار پیشرفته که هسته‌ی مرکزی پروژه‌ی Eden-ISS به شمار می‌رود، برداشت کردند. این پروژه در حال بررسی این پرسش است که چگونه گیاهان می‌توانند نه‌تنها در مکان‌های سخت روی زمین مانند قطب‌ها و بیابان‌ها، بلکه در شرایط غیر منتظره‌ی سیارات دیگر هم رشد کنند (با امید فراهم کردن سبزی تازه برای افرادی که به کره‌ی ماه، مریخ و دیگر مکان‌ها می‌روند).

گلخانه ایستگاه نئومایر قطب جنوبایستگاه نئومایر سه که در آن سبزی پرورش داده می‌شود

اولین برداشت گیاه در قطب جنوب حاصل سال‌ها تلاش و در سایه‌ی یک گلخانه‌ی بسیار ویژه اتفاق افتاده است. اینگلخانه در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ در میان هیاهوی زیاد دانشمندان به قطب جنوب رسید. گلخانه‌ی مذکور قطب جنوب اصلا شبیه نمونه‌های معمولی نیست؛ این گلخانه درون یک کانتینر حمل و نقل تغییر شکل یافته‌ی بدون پنجره جای گرفته و دارای جریان هوای بسته‌ای است و نور مصنوعی بنفش در آن تابانده می‌شود.

درون آن گیاهان به روش هوا-کشت رشد می‌یابند؛ یعنی بدون خاک یا نور خورشید، مواد مغذی به ریشه‌ی آن‌ها اسپری می‌شود و نور لامپ‌های LED به برگ‌های آن‌ها می‌تابد و هوای اطراف آن‌ها فیلتر و با گاز کربن دی‌اکسید غنی می‌شود.

برای پژوهشگرانی که در قطب جنوب به سر می‌برند، چشم‌انداز سبزی‌های تازه، تغییری هیجان‌انگیز خواهد بود. تا قبل از آن این افراد برای دریافت غذاهای تازه متکی به هواپیما بودند؛ یا اینکه مجبور بودند ازغذاهای خشک‌شده و یخ‌زده استفاده کنند. برای پژوهشگران بین‌سیاره‌ای، توانایی تولید غذا در دنیاهای دیگر می‌تواند به‌ معنای تفاوت مرگ و زندگی باشد.

کشت سبزیجات در ایستگاه نئومایر قطب جنوب

 

طبق برآورد ناسا، در یک سفر رفت و برگشت به مریخ به هزاران کیلوگرم غذا نیاز است؛ تنها برای چهار فرد در یک مأموریت سه‌ساله به بیش از ۱۰,۸۸۶ کیلوگرم غذا برای سه وعده‌ی غذایی در هر روز نیاز خواهد بود. اگر در این سفرها بتوان هنگام فرود، یک باغچه‌ی هوا-کشت بر پا و دیگر منابع (مانند مواد مغذی و آب) را از خاک خانه‌ی جدید مهیا کرد، ذخیره‌ی غذایی برای هفته‌ها و حتی سال‌ها بدون نیاز به انتقال مقادیر زیاد مواد غذایی از کره‌ی زمین ممکن خواهد شد.

داشتن سبزی تازه روی مریخ یا دیگر سیاره‌ها می‌تواند تأثیرات مهمی بر سلامتی هم داشته باشد. مواد غذایی تازه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند از فضانوردان در برابر پرتوهای مضر حفاظت کنند. از طرفی، مواد مغذی همچون ویتامین‌ها که مقدارشان در میوه‌ها و سبزی‌های خشک کم می‌شود، در اختیار فضانوردان قرار می‌گیرد.

طبق گزارش آسوشیتد پرس، کارکنان نئومایر قصد دارند از ماه می سال جاری، در هر هفته چهار تا پنج کیلوگرم میوه و سبزی برداشت کنند. اگر همه چیز طبق نقشه‌ی آن‌ها پیش برود، جای امیدواری است که فضانوردان هم بتوانند سبزی‌های متنوع را در محل فرود خود بکارند.

 


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

امکان پذیری و مطلوبیت هدایت نقدینگی: یک تحلیل انتقادی

چند هفته پیش در مطلب مشترکی با آقای دکتر شهرام معینی (دانشگاه اصفهان) اشاره کردیم که سیاستمداران ایرانی هر وقت می‌خواهند یک راه حل ظاهراً معقول و آسان ولی در واقع سهل و ممتنع برای مشکلات اقتصادی پیشنهاد کنند سراغ «هدایت نقدینگی سرگردان» به سمت «تولید» می‌روند. هر زمانی که تورم مساله اقتصادی کشور باشد، می‌خواهند از این هدایت برای «جذب و دفن» نقدینگی استفاده کنند (گویی نقدینگی در جایی خارج از بانک قابل هدم و دفن است) و هر زمان که مساله رکود مطرح است، می‌خواهند با آن رونق و اشتغال ایجاد کنند.

سراب «وام بدون سود»!

یکی از بانک‌ها در ترفندی تازه ادعا می‌کند تسهیلات با بهره صفر‌درصد می‌دهد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر