نتیجه‌ای یافت نشد.

کارشناسان درتحقیقات مربوط به قتل خاشقچی حضور یابند

شناسه خبر: 149290 سرویس: جهان ، گوناگون چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, ۵۳ : ۰۰ : ۰۰
کارشناسان درتحقیقات مربوط به قتل خاشقچی حضور یابند
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار مشارکت کارشناسان بین المللی در تحقیقات مربوط به قتل روزنامه نگار سعودی شد.
۵۵آنلاین :

«میچل باچله» امروز در بیانیه ای گفت که از گام های برداشته شده توسط مقام های ترکیه و عربستان برای تحقیق در باره ترور جمال خاشقچی و مجازات عاملان آن استقبال می کنم.
وی افزود: اما با توجه به گزارش های مربوط به احتمال دست داشتن مسئولان بلندپایه سعودی در این جنایت و ارتکاب آن در داخل کنسولگری عربستان، باید استاندارها به منظور تضمین مجازاتی مناسب و نیز رعایت عدالت در باره این جنایت شنیع و قتل این روزنامه نگار منتقد دولت، بسیار عالی باشد.
وی با تاکید برحضور کارشناسان بین المللی در انجام تحقیقات مربوط به قتل خاشقچی گفت که آنها باید بتوانند به تمامی مدارک و شاهدان عینی دست رسی داشته باشند.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقام های سعودی خواست محل دفن جسد خاشقچی را بدون هیچ تعللی اعلام کنند.
باچلت یادآورشد که تشریح جسد خاشقچی یکی از عناصر اصلی تحقیقات در باره این جنایت است.
وی همچنین خواستار همکاری مقام های عربستان و ترکیه برای تضمین کشف حقایق مربوط به قتل این روزنامه نگار شد و تاکید کرد که دفتر وی آماده هرگونه همکاری در این زمینه است.
خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرده بود، پس از ورود به این کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان قرار داد اما مقام های آل سعود به مدت 18 روز منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرد و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.
بر اساس مدارک و شواهد، 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.
مقام های دولت ریاض مدعی بازداشت 18 مظنون در ارتباط با این پرونده شده اند اما به رغم گذشت بیش از سه هفته از قتل، هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاکنون از پیکر خاشقچی خبری در دست نیست.
دادستانی کل ترکیه چند روز پیش با تنظیم کیفرخواست و ارسال آن به وزارت دادگستری، خواستار استرداد 18 متهم به قتل جمال خاشقچی از عربستان سعودی شد ولی مقام های آل سعود این درخواست را رد کردند.
سعود المعجب' دادستان کل عربستان که برای دیدار و مذاکره با دادستان کل استانبول درباره پرونده قتل خاشقچی به ترکیه سفر کرده است، خواستار دریافت اسناد قتل و شکنجه خاشقچی منتقد سعودی شد اما دولت ترکیه درخواست وی را رد کرد.
دادستان کل عربستان امروز به محل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده و محل وقوع جنایت قتل خاشقچی را از نزدیک بازرسی کرد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر