کاخ-گنجینۀ باغچه جوق ماکو

شناسه خبر: 139287 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۸ : ۰۰
ماکو شهری زیبا در شمال غربی ایران است و به هنگام فرمانروایی دودمان صفوی یکی از دژهای مرزی ایران با امپراتوری عثمانی در آن قرار داشت.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

ماکو شهری زیبا در شمال غربی ایران است و به هنگام فرمانروایی دودمان صفوی یکی از دژهای مرزی ایران با امپراتوری عثمانی در آن قرار داشت. یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهر که نقش مهمی در جذب گردشگر دارد کاخ- موزۀ باغچه جوق است. سازندۀ بنا اقبال السلطنۀ ماکویی حاکم مقتدر منطقه و از سرداران مظفرالدین شاه قاجار بوده،بنا با توجه به ویژگیهای درجه یک هنری در سال1353خورشیدی از وارثان سردار ماکو خریداری شده و پس از مرمت در سال1364خورشیدی به محیطی فرهنگی و تاریخی تبدیل گردیده. کاخ- موزۀ باغچه جوق با2500متر مربع زیر بنا در دو طبقه و در میان باغ میوه‌ای11هکتاری ساخته شده،آنچه که در محیط حیاط توجه بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب می‌کند جایگاهی است که محل سخنرانی سردار ماکو بوده به اضافۀ کالسکۀ او که درگوشه‌ای از حیاط به چشم می‌خورد و تاریخ1916میلادی روی بدنۀ آن دیده می‌شود. ساختمان کاخ بنایی قرینه است که نیمی ایرانی و نیمی اروپایی و به ویژه روسی است. طبقۀ اول بنا سالن غذا‌خوری است که در سقف آن نقاشی جالبی وجود دارد و به دو قسمت تقسیم شده در نیمی از نقاشی عده‌ای با جامگانها و شیوۀ فرنگی در حال نوش‌جان کردن خوراکی هستند و در نیم دیگری از نقاشی افرادی به سبک و شیوۀ ایرانی در حال صرف غذا هستند. سالن غذاخوری به سالن انتظار و محل پذیرش ملاقاتهای رسمی متصل است. در مرکز بنا حوض‌خانه‌ای وجود دارد که دارای تزیینات آیینه‌کاری و گچ‌بری است و سایر بخشهای کاخ پیرامون این تالار بلند شکل گرفته‌اند. راه‌پله‌هایی در دوسوی بنا بازدیدکنندگان را به اتاق خواب،شاه‌نشینها و دفترکار هدایت می‌کنند. در این بخشها،میزها،کمدها و مبلهایی وجود دارد که بیشتر آنها کار هنرمندان اروپاییست. پنجره‌های رنگی و کاغذ دیواریهای مخملی با طرح گل و بوته بر زیبایی بنا افزوده‌اند در این بخش وسیله‌های شخصی سردار ماکو مانند مبلها،تختخواب چوبی و ظرفهای چینی به نمایش درآمده‌اند. نمای خارجی بنا با پیکره‌های گچی در سردرها و نرده‌های گچی لبۀ بام زینت داده شده‌. ساختمان سنگی یا آشپزخانه کاخ که با سنگهای تراش خورده ساخته شده و استخر بزرگ باغ که جوی آبی از آن به قسمتهای گوناگون باغ جاریست  از دیگر بخشهای باغچه جوق است. ماکو به دلیل آب و هوای مناسب در تابستان،مرزی بودن و فراوانی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی انتخاب بسیار مناسبی برای سفر طی روزهای گرم تابستان است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه با شرایط سخت زندگی شخصی و کاری کنار بیاییم

زمانی که در شرایط بسیار سخت و ناامیدکننده به سر می‌بریم، می‌توان آگاهانه تصمیم گرفت و با برخی تغییرات کوچک، فضای زندگی را کمی روشن‌تر کرد.

فيلمي براي تمام كساني كه بودجه كشور در دست آنهاست

فيلم تنگه ابوقريب در سينماها اكران شده است مردم پاسدار خون شهدا هستند بهتر است بقيه هم اين فيلم را ببينند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!!

واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!! باید از خودمان شروع کنیم.

ویدیو: بررسی ابعاد حقوقی دریای خزر

تا زمانی تحدید حدود دریای خزر نهایی نشود ایران از درصد اعلامی اش ( حدود ۲۰٪ ) صیانت می کند. تا کشورهای دیگر مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی نکند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر