ژئوپلیتیک گردشگری؛ کلید صلح منطقه

شناسه خبر: 140380 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اقتصادی ، گوناگون شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷, ۴۰ : ۰۰ : ۰۰
ژئوپلیتیک گردشگری؛ کلید صلح منطقه
در تعریفی جامع از مفهوم ژئوپلیتیک توریسم می‌توان آن را رقابت قدرت‌ها میان جذب گردشگر در سطح منطقه‌ای و جهانی در راستای سیاست‌گذاری‌های اقتصادی برای توسعه فضای سرزمینی و کسب منافع ملی و توسعه پایدار گردشگری تعریف کرد
۵۵آنلاین :

 نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تلاش قدرت‌ها برای ایجاد ثبات سیاسی، اعتلای سطح امنیت در جامعه به ویژه جامعه محلی سواحل خلیج‌فارس، کاهش کشمکش‌های سیاسی در اثر کاهش نرخ بیکاری در کشور، تلاش برای تقلیل آشوب‌ها و تشنجات سیاسی در کشور و برقراری تماس بین قومیت‌ها و ملیت‌های گوناگون و ارتقای درک متقابل بین آنان را می‌توان از مهم‌ترین بازتاب‌های نگرش ژئوپلیتیک توریسم بر توسعه گردشگری و همگرایی کشورهای جهان اسلام دانست.

این پژوهش که سال گذشته توسط محمدجواد عزیزی‌فر صورت گرفته، ژئوپلیتیک گردشگری را فرصتی برای سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی قدرت‌ها در سطح جهان اسلام به ویژه راهبردی در توسعه پایدار منطقه ساحلی خلیج‌فارس عنوان کرده است. در تعریفی جامع از مفهوم ژئوپلیتیک توریسم می‌توان آن را رقابت قدرت‌ها میان جذب گردشگر در سطح منطقه‌ای و جهانی در راستای سیاست‌گذاری‌های اقتصادی برای توسعه فضای سرزمینی و کسب منافع ملی و توسعه پایدار گردشگری تعریف کرد. اساسا رویکرد ژئوپلیتیکی به گردشگری به‌خصوص در عصر پسامدرن در فرآیندی منطقه‌ای تبلور می‌یابد که در آن جریان سرمایه به سوی مناطقی با قابلیت‌های بالا در زمینه گردشگرپذیری در حرکت است. پژوهش مذکور خاطرنشان کرده ژئوپلیتیک توریسم شاخه علمی نوین در مطالعات جغرافیای سیاسی است که در زمینه جذب گردشگر در سطح منطقه‌ای و جهانی و همگرایی میان کشورها از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. به همین دلیل کارکردهای ویژه‌ای در چارچوب توسعه گردشگری فراهم خواهد کرد.

رونق اقتصادی قدرت‌ها و کشورها، گسترش روابط بین‌المللی، ایجاد صلح و امنیت جهانی و تقلیل آشوب‌ها و تشنجات سیاسی در کشور، برقراری تماس بین قومیت‌ها و ملیت‌های گوناگون که پیش از این نیز به آنها اشاره شد، از جمله اثرات این موضوع هستند. براساس این تحقیق، گسترش گردشگری بین‌المللی در چارچوب ژئوپلیتیک اثرات برجسته‌ای در بهبود ابعاد اجتماعی میان کشورهای جهان اسلام نیز در پی دارد؛ به‌طوری که با رقابت بیشتر میان جوامع، زمینه‌های اشتغال میان کشورها در زمینه‌های مختلف و در نهایت ایجاد یکپارچگی اقتصادی میان کشورهای جهان اسلام افزایش می‌یابد، زیرا صنعت گردشگری ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگر مانند هتلداری، حمل‌ونقل، آژانس‌های مسافرتی، صنایع‌دستی، رستوران‌داری، صنایع غذایی و... دارد. همچنین اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، فروش کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران و در مجموع رونق اقتصادی در کشورهای اسلامی است.

از سوی دیگر، توسعه فعالیت گردشگری در فضای رقابت میان جوامع جهان اسلام در چارچوب ژئوپلیتیک توریسم نه تنها از صلح ذی‌نفع است، بلکه یک عامل اصلی برای صلح است. گردشگری باید به شیوه‌ای مناسب و درست، برنامه‌ریزی و مدیریت شود؛ زیرا هزینه‌ها و فوایدی هم برای جوامع و اقتصاد محلی و هم برای جامعه جهانی دارد. اگر جریان یک طرفه کنونی گردشگران از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای در حال توسعه، جای خود را به یک جریان دو طرفه بدهد، هر دو جامعه می‌توانند در زمینه‌های بیشتری با هم تبادل داشته و با توجه به منافع یکدیگر با هم همکاری و مشارکت داشته باشند. بنابراین، گردشگری تنها در زمانی می‌تواند منجر به صلح و ثبات سیاسی میان کشورهای جهان اسلام شود که به‌طور دقیق مدیریت و برنامه‌ریزی شده تا بتواند چارچوب کنونی را تغییر دهد و البته اکثریت مردم هم فرصتی برای گردشگرشدن را داشته باشند.

در عین حال، این پژوهش تاکید کرده ژئوپلیتیک گردشگری و ایجاد فضای رقابت میان کشورها در راستای سرمایه‌گذاری در توسعه پایدار گردشگری نیز نقش موثری در اعتلای سطح امنیت میان جوامع جهان اسلام دارد. پژوهش مذکور در پایان خاطرنشان کرده که توسعه پایدار گردشگری در چارچوب ژئوپلیتیک زمینه‌ساز مهمی در شکل‌گیری همگرایی میان جوامع جهان اسلام است. در این چارچوب توسعه و همگرایی میان کشورهای جهان اسلام از منظر گردشگری به ویژه در منطقه ساحلی و دریایی خلیج‌فارس از جمله موضوعاتی است که علاوه بر اقدامات غیرشتابزده و علمی متناسب با فرهنگ و قومیت غنی بومی، راهبردهای اقتصاد مقاومتی و همکاری بخش‌خصوصی و دولتی، نیازمند مطالعه و ارزیابی سنجیده از فرصت‌ها و تهدیدها و نیز رویکردهای ژئوپلیتیک توریسم و همگرایی بیش از پیش میان ایران و همسایگان در جهان اسلام است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روايت يک دانشجوي موفق پاکستاني از زندگي در ايران

اول قرار بود با هم اسکايپي صحبت کنيم. اما بعد از مدتي به خاطر سفر او و همسر ايراني‌اش به ترکيه، سر راهشان به تهران آمدند. در ساعاتي که در تهران بودند قرار ملاقات تنظيم شد. در کافه‌اي نزديک ميدان انقلاب يکديگر را ديديم.

مهر تأييد کلانتري بر طرح انتقال آب خزر به سمنان

رئيس سازمان محيط ‌‍‌زيست با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير نيرو موافقت خود را با اجراي طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزي اعلام کرد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان و متخصصان ارزيابي زيست‌محيطي، اين طرح از همه لحاظ اعم از محيط‌زيستي، اقتصادي، کشاورزي و... مردود است و دليلي براي اجراي آن وجود ندارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : آمار ضد و نقیض از تلفات طوفان ژاپن

ویدئو : شاه کبرای ۴ متری اسیر دست امدادگران تایلندی شد

خبرهای دیگر