چین نفت وارداتی از ایران را با نفت‌کش‌های ایرانی حمل می‌کند

شناسه خبر: 142664 سرویس: اقتصادی دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۱۳ : ۲۱ : ۰۰
چین نفت وارداتی از ایران را با نفت‌کش‌های ایرانی حمل می‌کند
منابع آگاه گفتند از این به بعد محموله‌های نفت چین با نفتکش‌های ایرانی حمل و در بنادر چین تحویل داده می‌شود که نشاندهنده تلاش پکن برای ادامه خرید نفت از ایران با آغاز دوباره تحریم‌های اقتصادی آمریکا است.
۵۵آنلاین :

 خریداران چینی نفت ایران در حال انتقال تقریبا تمامی محموله‌های خود به کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران هستند تا خرید نفت از ایران را با آغاز دوباره تحریم‌های اقتصادی آمریکا ادامه دهند.

این تغییرات نشان می‌دهد، پکن، بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران می‌خواهد به واردات نفت از این کشور علی‌رغم تحریم‌های آمریکا ادامه دهد.

آمریکا تلاش می‌کند تا صادرات نفت ایران را متوقف کند و تهران را به مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای وادار سازد. چین اعلام کرده است که با هرگونه تحریم‌های یکجانبه مخالف است و از روابط تجاریش با ایران دفاع می‌کند.

دور نخست تحریم‌ها در 7 اگوست اجرا شد و تحریم‌هایی که بخش نفتی ایران را هدف گرفته است از 4نوامبر اجرایی خواهد شد. بیمه گران کشتی‌ها که عموما آمریکایی یا اروپایی هستند، کم کردن فعالیت‌های تجاری با ایران را آغاز کرده‌اند.

به گفته 4 منبع آگاه، شرکت نفتی دولتی «جوهای ژنرانگ» و «گروه سینوپک»، بزرگ‌ترین پالایشگاه آسیا، بندی را در قراردادهای طولانی‌مدت خود با شرکت ملی نفت ایران فعال کرده‌اند که به موجب آن به آنها اجازه داده می‌شود تا از تانکرهای فعال شرکت ملی نفتکش ایران استفاده کنند.

به گفته این منابع، قیمت نفت در قراردادهای بلندمدت از شرایط پیشین تحویل بر روی عرضه کشتی به تحویل در بنادر مورد توافق مقصد تغییر کرده است؛ این بدان معناست که ایران تمامی هزینه‌ها و ریسک‌ها تحویل نفت و مدیریت بیمه محموله‌ها را پوشش خواهد داد.

یکی از این منابع آگاه که یک مدیر ارشد نفتی در پکن است، گفت: «این تغییرات اخیرا شروع شده و تقریبا هر دو طرف به طور همزمان درخواست کردند.»

بر اساس آمارهای کشتیرانی رویترز، تمامی 17 نفتکشی که در ماه جولای نفت از ایران به مقصد چین حمل کردند، برای شرکت ملی نفتکش ایران کار می‌کنند. در ماه ژوئن، 8 نفتکش از 19 کشتی در اجاره چین بود.

این نفتکش‌ها در ماه گذشته حدود 23.8 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی حدود 767 هزار بشکه در روز به مقصد چین بارگیر کردند. در ماه ژوئن، میزان بارگیری 19.8 میلیون بشکه یا 660 هزار بشکه در روز بود.

بر اساس آمارهای گمرک، چین در سال 2017  به طور متوسط 632 هزار بشکه در روز نفت وارد کرده است.

ایران چنین سیستمی را در سال‌های 2012 و 2016 برای دور زدن تحریم‌های غرب اجرا کرده است.

مشخص نیست که ایران تا چه میزان پوشش بیمه خریدهای نفتی چین را که ماهانه به 1.5 میلیارد دلار می‌رسد، به عهده گرفته است. بیمه این محموله‌ها معمولا شامل محموله‌های نفتی، مسئولیت بیمه شخص ثالث و ایجاد آلودگی است.

یک منبع آگاه دیگر در این رابطه گفت:«این نخستین باری نیست که شرکت‌ها این گزینه را به راه می‌اندازند...هرزمان که نیازی باشد، خریداران می‌توانند از آن استفاده کنند.»

به گفته دو منبع آگاه، خریداران قراردادی از ایران در ماه جاری طرح‌های خود در مورد چگونگی خرید از ایران در ماه سپتامبر را به تهران ارائه داده اند.

تقریبا یک ماه زمان می‌برد تا نفت خام ایران به چین برسد.

به گفته 4 منبع آگاه به تغییرات نفتکش‌ها، با توجه به ترتیبات جدید کشتی‌ها، انتظار می‌رود، محموله‌های نفت ایران به مقصد چین تا ماه اکتبر در همین سطح حفظ شود.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر