نتیجه‌ای یافت نشد.

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

شناسه خبر: 128831 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶, ۵۰ : ۱۶ : ۰۰
چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی
خویشتن داری و سیاست معتدل- همراه با عمل گرایی باعث شده که چین در چهل سال گذشته با امریکا شریک اول تجاری خود که با آن بالغ بر ششصدو شصت میلیارد دلار تجارت دارد. از این مقدار 247 میلیارد به نفع چین است (تجارت چین با امریکا 18 در صد کل تجارت جهانی را در بر می گیرد).
۵۵آنلاین :

36 سال پیش وقتی به استخدام دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در آمدم، درس «حکومت و سیاست در چین» به من واگذار شد. درسی اختیاری و طبعا نزد دانشجویان درسی مهم تلقی نمی شد و نزد اکثریت آنها به نسب دروس اجباری از اهمیت کمتری برخوردار بود و استقبال از آن به سلیقۀ آنانبستگی داشت و به عبارت ساده‌تر در حاشیه بود.

در آن زمان من به تازگی دوره دکترا را در چین شناسی گذرانده بودم و از کشور چین بازگشته بودم. دوره دکترا را قبلاً در دانشگاه کمبریج انگلستان در همین رشته خوانده و زبان چینی را به عنوان بخش اجباری آن دوره طی کرده بودم و برای آموزش در  زمینۀسیاست، اقتصاد و زبان چینی در چین مطالعات تکمیلی این رشته را در چین هم دنبال کردم و به دریافت مدرک عالی چین شناسی نایل آمدم و با این پیشینه به تدریس درسی مشغول شدم که در آن زمان اهمیت چندانی برای آن قایل نبودند. 

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی


به گواه دانشجویان آن موقع این درس - که برخی از آنان هم‌اکنون استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی‌اند - این جمله را هر روز گوشزد می کردم که چین قدرت آینده جهان خواهد بود و مطالعه آن را باید به جد دنبال کنیم. حالا بماند که این باور یا توصیه تا چه حد گوش شنوا داشت.

در همان ترم نخست مقاله‌ای را با عنوان " چین ؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی ”  به چاپ رساندم. این مقاله اما در ارزیابی‌های همکاران و صاحبان نظر بیشتر به عنوان یک داستان تخیلی دیده شد. حال آن که چین در آن دوران سیاست اصلاحات را  با هدایت و مدیریت " دنگ شیا پینگ" آغاز کرده بود. (26سال پس از شروع اصلاحات اقتصادی "دنگ " کتابی با عنوان " چین نو – دنگ شیا پینگ و اصلاحات" از من به چاپ رسید). باری، اغلب تحلیل‌گران جهان در موفقیت آن اصلاحات شک و تردید روا می داشتند و باور نمی کردند یک کشور روستایی- کشاورزی و ورشکسته و بر جای مانده از دوران " مائو ز دونگ / مائو تسه دونگ" می تواند از این به سبب این اصلاحات در مسیری دیگر گام نهد؟

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

 امروز هم بر این باورم که چین بلاشک قدرت برتر آینده جهان خواهد شد و به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان (بر اساس معیار قدرت خرید و برخورداری از تولید نا‌خالص داخلی 22 تریلیون دلاری و پیش بینی افزایش آن در سال 2050 به 110 تریلیون دلار) در حال تثبیت قدرت به دست آمده است و آن را می‌گستراند.

در پایان سال گذشته مسیحی (نوامبر 2017)  و در نوزدهمین گنگره حزب کمونیست چین بر دو هدف تاکید شد: تبدیل کشور در سال 2021 -مقارن با یکصدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست - به یک کشور نسبتا پیشرفته به لحاظ اقتصادی و تبدیل کشور در سال 2049 -مقارن با تشکیل نظام جمهوری خلق چین- به یک کشور تمام عیارِ پیشرفته.

پکن یا آن گونه که خود چینی ها تلفظ می کنند و چین شناسان دنیا به کار می برند"بیجینگ" در طول چهار دهه گذشته البته از همکاری و همراهی " واشنگتن" بهره گرفته و بر باور است که تا آینده قابل پیش‌بینی باید این روابط که چینی ها  آن را "کلید کلیدها" در روابط خارجی خود می دانند حفظ کنند و تداوم یابد.

  حزب کمونیست چین با 87 میلیون عضو  قدرتمندانه تر از همیشه سکان رهبری این کشور یک میلیارد و چهار صد میلیونی را در اختیار دارد و قاطعانه اهداف کشور را دنبال می کند و پیش بینی ها حاکی از این است که رشد اقتصادی چین ادامه خواهد یافت. نظام موثر و کارآمد در عصر جدید توانسته  ثبات لازم همراه با قدرت را در کشور ایجاد  و از هر خطرتهدید آفرینی پرهیز کند. چین دیدگاهی بلند مدت - برنامه پنجاه ساله- را در نظر دارد و عملا به دنبال درد‌سرهایی که رشد و توسعه اقتصادی این کشور را کُند کنَد نیست و به عبارت دیگر نظامی ریسک پذیر نیست.

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

خویشتن داری و سیاست اعتدال گرایانه همراه با عمل گرایی سبب شده چین در چهل سال گذشته با آمریکا به عنوان شریک اول تجاری خود بالغ بر 660 میلیارد دلار تجارت داشته باشد در حالی که 247 میلیارد دلار به نفع چین است و جالب است بدانیم تجارت چین با ایالات متحده 18 در صد کل تجارت جهانی را در بر می گیرد.

 سیاست فوق موتور که برخی ها آن را حرکت با چراغ پایین دانسته اند، رهیافت چین در گذشته نزدیک بوده است. همان سیاستی  که امروزه چین را در بام دنیا قرار داده و می توان پیش بینی کرد تاریخ بشر در 50 سال دیگر عصر حاضر را با ظهور چین تعریف خواهد کرد. این واقعه که کمتر از یک معجزه بشری نیست در مقابل چشمان ما رخ داده است. معجزه‌ای که زندگی بیش از یک میلیارد نفر انسان را متحول کرده است. اما چرا از معجزه و تحول سخن می گوییم؟ زیرا طبق آمار موجود بانک جهانی در سال 1978 میلادی مصادف با شروع اصلاحات در چین قریب به 99 در صد مردم در ققر زندگی می کردند- 10/3 دلار دستمزد خط فقر تلقی می شود- حال آن که امروز به 11 در صد کاهش یافته و مبارزه با آن و حذف فقر بالاترین  اولویت چین به شمار می رود. در آغاز اصلاحات اقتصادی تولید ناخالص سرانه کشور بالغ بر تنها 200 دلار در سال بود و امروز به 15 هزار دلار رسیده است. مرگ و میر کودکان از 48 نفر در هر هزار نفر به 9 نفر در هر هزار نفر رسیده و اکنون قریب به یک میلیارد نفر از مردم چین را می توان در زمره طبقه متوسط  دانست.

نمونه بارز همراهی و همزیستی با جهان در راستای تحقق برنامه‌های تدوین شدۀبلند مدت، حضور 545 هزار دانشجو در موسسات علمی جهان از دبیرستان تا آموزش عالی  است و 330 هزار نفر از آنها تنها در ایالات متحده تحصیل می‌کنند.

کنفوسیوس،فیلسوف بزرگ چین که 500 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته تأکید دارد  در کشورهای ناموفق با مدیریت ضعیف، ثروتمند بودن و ثروتمند شدن امری پلید و زشت تلقی می شود حال آن که در کشورهای با مدیریت و موفق، این فقر است که  پدیده ای پلید و باعث شرم سارانه جلوه میکند.  " دنگ" نیز می گفت ثروتمند‌شدن با شکوه است؛ پس بگذارید همه پولدار شوند. هم اکنون از 2034 نفر میلیاردر در جهان 719 در آسیا – 631 نفر در ایالات متحده امریکا – 559 نفر در اروپا و 319 نفر در چین قاره ای( جمهوری خلق چین منهای هنگ کنگ و تایوان) هستند.

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

اولین باری که به چین رفتم "ایران ایر" دو مسافر به چین داشت و چینی ها اصلا قدرت مالی سفر داخلی و خارجی را نداشتند ( برای سفر داخلی هم باید مجوز می گرفتند...) ولی استطاعت فعلی انها باعث شده که در سال 2017 دو میلیارد و نهصدو هشتاد را شاهد باشیم که 135 میلیون ان به خارج از کشور بوده و بالغ بر صد میلیون شغل را ایجاد کرده باشد. چینی ها در سال گذشته مسیحی 261 میلیارد دلار هزینه  سفر به 155 کشور جهان را داشته اند( مخارج گردشکری خارجی مردم چین در سال 2017  برابر با 31% از صنعت توریسم جهانی بوده است). در عید بهاری (چون یون) امسال هم تعداد سفرها داخلی و خارجی چینی‌ها نجومی خواهند بود که اثباتی از تمکن مالی آنهاست نسبت به فقر فراگیر قبل از 1980 و شروع برنامه اصلاحات " دنگ" ...

برنامه – طرح " یک کمربند – یک جاده" که معروف به ابتکار " شی جین پینگ" رییس جمهور و دبیر کل حزب کمونیست چین است  که امسال وارد چهارمین سال اجرای آن شده ایم 63% جمعیت جهان را در بر می‌گیرد و بودجه بالغ بر 1100 تریلیون دلار را شامل می گردد - عظیم ترین طرح عمرانی است که پنج قاره جهان را پوشش می دهد. گستردگی این طرح طوری است که نه تنها چین بلکه دنیا را با سرمایه گذاری در زیر ساختهای کشورهای متعدد که هم اکنون به هشتاد کشور رسیده است دگرگون می نماید... شراکت محور اصلی در این ابتکار است که بافتهای فرسوده اقتصادی کشورهای زیادی را نوسازی و  به چرخه اقتصادی منفعل انها را جان تازه می بخشد. در این ابتکار بازی برد- برد قاعده کار است ...

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

" لی کوان یو" بنیان گذار معجزه سنگاپور که کشورش را در ظرف بیست و پنج سال 1965- 1990 از یک جزیره اکنده از فقر و مصیبت به عضویت  " او ای سی دی " ( باشگاه کشورهای متمول) درآورد –  و عملا معلم " دنگ" در اصلاحات چین بود (برای آشنایی با " لی کوان یو " به مقاله اینجانب در " عصر ایران " تحت عنوان" سنگاپور مدرن: میراثی که " لی" به جای گذاشت" که به مناسبت فوت وی تحریر شد مراجعه کنید- 3 اردیبهشت 1394)- بر این اعتقاد تاکید داشت که راز موفقیت چین بر محورهای زیر استوار است:

  • دید بلند مدت ( چشم انداز بلند مدت ) و صبر و خویشتن داری استوار بوده که ظهور صلح امیزچین و تبدیل به یک قدرت جهانی را فراهم کرده است...
  • پرهیز از رودر رویی و منازعه با امریکا و بهره گیری از برتری تکنولوژیک ان- زیرا که امریکا را کشور اولی دانسته( و می داند) که می تواند تکنولوژی مورد نیاز چین را تامین نماید- تاکید بر عمل گرایی...
  • تاکید بر " قدرت نرم " به خصوص تجارت برای مراوده (نفوذ) بر کشورهای اسیایی ...
  • بهره گیری از نیروهای تحصیل کرده در پیش برد مقاصد اقتصادی( هم اکنون از ده دانشگاه طراز اول اسیا پنج دانشکاه در چین و هنگ کنگ (منطقه ویژه اداری چین) واقع شده اند...( اعزام بیش از 545 هزار دانشجو به خارج که 330 هزار ان در ایلات متحده مشغول تحصیل در تمام رشته دانشگاهی هستند...).
  • بسنده کردن به مشارکت با امریکا در رهبری جهان در قرن بیست و یکم و عدم تلاش در جایگزینی ان کشور...
  • این باور است که اشتباه بزرگ المان و ژاپن به چالش گرفتن قدرتهای موجود بوده که شکست را برایشان به بار اورد...
  • بیاد دارم که پس از بازگشت از فرصت مطالعاتی از سنگاپور( تحقیق در انستیتوی مطالعات جنوب شرقی اسیا- که از وزین ترین موسسات علمی و پژوهشی جهان است) – از ان خرده گرفته می شد که چرا من کشور عقب افتاد که یک ده سطح پایین هندی می باشد را برای مطالعه برگزیده بودم !  

چین سال 2018 بالغ بر 648 میلیارد دلار با امریکا مراوده تجاری دارد که 342 میلیارد به نفع چین است. تجارت این کشور با امریکا دو میلیون و ششصد هزار شغل در امریکا را  ایجاد و حمایت می‌کند. قروض امریکا به چین هم اکنون 2/1 تریلیون است که بالغ بر 19 % سهام قرضه جهانی امریکا(3/6 تریلیون دلار). به باور برخی از اقتصاد‌دانان چین در برهه ای از زمان بانک‌دار امریکا و نجات دهنده این کشور در زمان بحران اقتصادی بوده است... جمهوری خلق چین با برخورداری از 23/3 تریلیون دلار بزرگترین ذخایر ارزی جهان را دارا است و در سال کذشته بلغ بر 7/3 تریلیون تجارت جهانی این کشور بوده است که از 1/2 تریلیون صادرات بوده است که  باعث شده که از مازاد تجاری یک تریلیون و ششصد میلیاردی بر خوردار باشد...

چین؛ قدرتی فراتر از مرزهای ملی

راه دراز در مطالعه چین را در پیش داریم و بر این باور راسخ هستیم که  درجهان اتی چین بلاشک بازی گر عمده جهان خواهد که به مراتب از مرزهای ملی تاثر گذار خواهد بود به شکلی که  مطالعه ان برای درک اینده گیتی الزامی است که پویندگان زیادی را برای شناخت ابعاد قدرتی آن می طلبد. مراکز پژوهشی موجود در کشورمان که همگی در خور حمایت هستند باید توسعه یابند تا چرایی و چگونگی این تحول عظیم را  -که برای اولین بار یک کشور و تمدنی غیر غربی در دنیای معاصر  شکل داده و طلایه دار آینده درخشان تر خواهد بود- مورد تفحص قرار دهیم.

و سخن آخر گزاف نیست بگوییم امروزه بدون حضور چین هیچ توافق نامه جهانی به سر انجام نمی رسد.پیمان آب و هوا (محیط زیست) که در سال 2016 در پاریس فرانسه – زمانی منعقد شد که چین و امریکا به آن پیوستند و حال با عقب نشینی دولت وقت امریکا از اجرای این " پکن " است که سکان عملیاتی کردن آن را بر عهده گرفته است-  بخشی از همان مسولیت جهانی که چین آمادگی رهبری آن را پذیرفته است. پکن بر این ادعاست که جهانی شدن و تعمیق آن شکوفایی جهان را به دنبال خواهد داشت نه سیاست‌های حمایتی و حفاظتی که به‌خصوص دولت دونالد ترامپ تعقیب می‌کند.


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

يك كتاب مستهجن منتشر شد؟!

خانه منوچهر بديعي در كُردان معماري خاصي دارد،‌ از همان درِ حياط كه پيچ‌درپيچ به درِ خانه مي‌رسيم مي‌فهميم خانه بديعي نقشه‌راه مي‌خواهد و راه‌بلدي.

شفافیت سیاست، مانع کج فهمی عمومی

تعداد سیاستگذاری ها تحت تاثیر عوامل مختلف رسانه ای، ابهام، امنیتی بودن و غیره مورد کج فهمی واقع میشود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر