نتیجه‌ای یافت نشد.

چگونه تحریم های امریکا به مردم ایران آسیب می زند؟

شناسه خبر: 149915 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷, ۱۴ : ۰۱ : ۰۰
چگونه تحریم های امریکا به مردم ایران آسیب می زند؟
نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل معتقد است با توجه به تاثیر مستقیم تحریم های امریکا بر مردم ایران، مقامات ایران می توانند با پیگیری حقوقی این جنایت علیه بشریت، مانع همکاری سایر کشورها با آمریکا در قالب معاونت در جرم شوند.»
۵۵آنلاین :

 نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل معتقد است با توجه به تاثیر مستقیم تحریم های امریکا بر مردم ایران، مقامات ایران می توانند با پیگیری حقوقی این جنایت علیه بشریت، مانع همکاری سایر کشورها با آمریکا در قالب معاونت در جرم شوند.»

با بازگشت تحریم های امریکا علیه ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا گفته تحریم های امریکا علیه دولت ایران است و نه مردم ایران و امریکا غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده است.

این ادعا تا چه اندازه با واقعیت همخوان است؟

علی خرم نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در این باره به پرشیا دایجست گفت: «اینکه پمپئو می گوید این تحریم ها شامل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود یک دروغ آشکار است؛ چراکه ایران برای واردات کالای کشاورزی، غذا و دارو لازم است بتواند پول آن را در وجه شرکت یا کشور فروشنده بپردازد. اما وقتی تحریم ها شامل دلار، بانک مرکزی، نقل و انتقال مالی و استفاده ایران از سوئیفت باشد امکان چنین کاری دیگر وجود ندارد و فرقی نمی کند که ایران بخواهد پول تسلیحات نظامی را بپردازد یا دارو و غذا را.»

 

وی تصریح کرد: «اینکه مقامات آمریکا این دروغ را مطرح می کنند به این دلیل است که از نظر حقوق بین الملل و قانون بین المللی حقوق بشر، ممانعت مستقیم یا غیرمستقیم کشوری از واردات غذا و دارو به کشور دیگر ممنوع است. ولی آمریکا اکنون این کار را به طور کاملا مستقیم انجام می دهد هرچند که عنوان می کند هدف تحریم های ما مردم نیست. در حالی که تجربه تحریم های قبلی نشان داد تحریم ها فقط مردم را تحت تاثیر قرار می دهند و روی سیاست حکومت اثری نخواهد داشت.»

این کارشناس مسائل بین الملل درباره امکان پیگیری حقوقی این اقدام اظهار داشت: «مقامات ایران باید گزارشگر ویژه حقوق بشر در مسائل جنایات از طریق تحریم ها را به کشور دعوت کنند و مستندات و اطلاعات لازم را در اختیارش بگذارند. جهان وقتی می بیند که ایران اعلام می کند ما در برابر تحریم ها مقاومت می کنیم، می گوید حتما این کشور با تحریم مشکلی ندارد و رویشان اثر نمی گذارد. در حالی که باید این جنایت مشخص علیه بشریت را فریاد زد. الان مردم ایران با مردم یمن فرقی ندارند. هر دو مورد تهاجم خارجی برای نقض حقوق اولیه قرار گرفته اند با این تفاوت که یمن با بمباران های عربستان و ایران با تحمیل قوانین زورگویانه آمریکا.»

بیشتر بخوانید:

♦ تلاش وزارت خارجه ایران برای تسهیل واردات دارو

♦ تاکید معاون اول رئیس جمهور ایران بر تاثیر تحریم ها

خرم در این خصوص که آیا پیگیری حقوقی ایران می تواند الزامی برای ایالات متحده ایجاد کند؟، گفت: «به طور قطع این پیگیری الزام حقوقی ایجاد می کند، اما اینکه آمریکا به آن توجه کند بحث دیگری است؛ چنانکه در حکم اخیر دادگاه لاهه میان دو کشور هم همین مساله به وجود آمد.»

وی ادامه داد: «اما نکته مهم آن است که در صورت پیگیری حقوقی ایران، سایر کشورها اگر در برابر تحریم ها سکوت و یا از آن تبعیت کنند معاونت در جرم انجام داده اند. در این صورت سایر کشورها می توانند به صورت پنهانی به ایران کمک کنند. اما در مقابل، ما شاهد هستیم که حکومت ایران عنوان می کند در برابر تحریم ها مقاومت می کنیم و کشور را اداره خواهیم کرد. در حالی که نمی توانند این کار را بکنند و این زندگی مردم است که از بین می رود.»


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیل گلستان و شبیخون بلا و حرف‌های تکراری!

تا مرداد سال ۱۳۸۰ سیل ندیده بودم. طغیان رودخانه و گل‌آلودشدنش با سیل ویرانگر فرق دارد. فکر می‌کردم سیل بیاید بالاخره می‌شود دوید بالای تپه‌ای و جان را نجات داد.

کدام اقتصادها در باتلاق بحران دست و پا می زنند؟

اژدهای ابرتورم اقتصاد ونزوئلا را بلعیده است. زیمبابوه قبل از ونزوئلا در دام این اژدها افتاده بود. ایتالیا، اسپانیا، اوکراین و یونان همگی با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و نسبت بالای بدهی به تولید ناخالص داخلی شان به یک گرفتاری بزرگ تبدیل شده که اتخاذ خط مشی های ریاضتی نیز نتوانسته است کمک چندانی به آنها بکند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مهمانان عجیب سال تحویل شبکه چهار سیما

این شبکه برای برنامه تحویل سال با گریم افرادی به عنوان سعدی، فردوسی و حافظ با آنها به گفتگو پرداخت.

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر