چگونه تحریم های امریکا به مردم ایران آسیب می زند؟

شناسه خبر: 149915 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷, ۱۴ : ۰۱ : ۰۰
چگونه تحریم های امریکا به مردم ایران آسیب می زند؟
نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل معتقد است با توجه به تاثیر مستقیم تحریم های امریکا بر مردم ایران، مقامات ایران می توانند با پیگیری حقوقی این جنایت علیه بشریت، مانع همکاری سایر کشورها با آمریکا در قالب معاونت در جرم شوند.»
۵۵آنلاین :

 نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل معتقد است با توجه به تاثیر مستقیم تحریم های امریکا بر مردم ایران، مقامات ایران می توانند با پیگیری حقوقی این جنایت علیه بشریت، مانع همکاری سایر کشورها با آمریکا در قالب معاونت در جرم شوند.»

با بازگشت تحریم های امریکا علیه ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا گفته تحریم های امریکا علیه دولت ایران است و نه مردم ایران و امریکا غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده است.

این ادعا تا چه اندازه با واقعیت همخوان است؟

علی خرم نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در این باره به پرشیا دایجست گفت: «اینکه پمپئو می گوید این تحریم ها شامل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود یک دروغ آشکار است؛ چراکه ایران برای واردات کالای کشاورزی، غذا و دارو لازم است بتواند پول آن را در وجه شرکت یا کشور فروشنده بپردازد. اما وقتی تحریم ها شامل دلار، بانک مرکزی، نقل و انتقال مالی و استفاده ایران از سوئیفت باشد امکان چنین کاری دیگر وجود ندارد و فرقی نمی کند که ایران بخواهد پول تسلیحات نظامی را بپردازد یا دارو و غذا را.»

 

وی تصریح کرد: «اینکه مقامات آمریکا این دروغ را مطرح می کنند به این دلیل است که از نظر حقوق بین الملل و قانون بین المللی حقوق بشر، ممانعت مستقیم یا غیرمستقیم کشوری از واردات غذا و دارو به کشور دیگر ممنوع است. ولی آمریکا اکنون این کار را به طور کاملا مستقیم انجام می دهد هرچند که عنوان می کند هدف تحریم های ما مردم نیست. در حالی که تجربه تحریم های قبلی نشان داد تحریم ها فقط مردم را تحت تاثیر قرار می دهند و روی سیاست حکومت اثری نخواهد داشت.»

این کارشناس مسائل بین الملل درباره امکان پیگیری حقوقی این اقدام اظهار داشت: «مقامات ایران باید گزارشگر ویژه حقوق بشر در مسائل جنایات از طریق تحریم ها را به کشور دعوت کنند و مستندات و اطلاعات لازم را در اختیارش بگذارند. جهان وقتی می بیند که ایران اعلام می کند ما در برابر تحریم ها مقاومت می کنیم، می گوید حتما این کشور با تحریم مشکلی ندارد و رویشان اثر نمی گذارد. در حالی که باید این جنایت مشخص علیه بشریت را فریاد زد. الان مردم ایران با مردم یمن فرقی ندارند. هر دو مورد تهاجم خارجی برای نقض حقوق اولیه قرار گرفته اند با این تفاوت که یمن با بمباران های عربستان و ایران با تحمیل قوانین زورگویانه آمریکا.»

بیشتر بخوانید:

♦ تلاش وزارت خارجه ایران برای تسهیل واردات دارو

♦ تاکید معاون اول رئیس جمهور ایران بر تاثیر تحریم ها

خرم در این خصوص که آیا پیگیری حقوقی ایران می تواند الزامی برای ایالات متحده ایجاد کند؟، گفت: «به طور قطع این پیگیری الزام حقوقی ایجاد می کند، اما اینکه آمریکا به آن توجه کند بحث دیگری است؛ چنانکه در حکم اخیر دادگاه لاهه میان دو کشور هم همین مساله به وجود آمد.»

وی ادامه داد: «اما نکته مهم آن است که در صورت پیگیری حقوقی ایران، سایر کشورها اگر در برابر تحریم ها سکوت و یا از آن تبعیت کنند معاونت در جرم انجام داده اند. در این صورت سایر کشورها می توانند به صورت پنهانی به ایران کمک کنند. اما در مقابل، ما شاهد هستیم که حکومت ایران عنوان می کند در برابر تحریم ها مقاومت می کنیم و کشور را اداره خواهیم کرد. در حالی که نمی توانند این کار را بکنند و این زندگی مردم است که از بین می رود.»


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مادران سخت‌گیر و غیر قابل تحمل، دختران موفقی تحویل جامعه می‌دهند

دانشمندی موسوم به «اریکا جی راکسون رامیرز»، که استاد دانشگاه اسکس نیز هست در نتیجه تحقیقات خود ثابت کرده مادران پرتوقع و سخت‌گیر، دختران کاملا موفقی تحویل جامعه می‌دهند.

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر