نتیجه‌ای یافت نشد.

چه کسی بر کرسی مرکل تکیه خواهد زد؟

شناسه خبر: 149208 سرویس: جهان ، گوناگون سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷, ۴۷ : ۰۰ : ۰۰
چه کسی بر کرسی مرکل تکیه خواهد زد؟
صدراعظم آلمان با اعلام اینکه دیگر قصد ندارد در دور بعدی به عنوان صدراعظم فعالیت داشته باشد، بروز گمانه‌زنی‌هایی را درباره جانشین احتمالی خود باعث شده است.
۵۵آنلاین :

روز دوشنبه انتشار خبری در زمینه اینکه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان دیگر قصد ندارد در دور جدید، ریاست حزب دموکرات مسیحی را عهده‌دار شود در حالی خبرساز شد که جامعه سیاسی آلمان هنوز از شوک انتخابات ایالتی روز یکشنبه در ایالت هسن خارج نشده بود. حضور نه چندان مطلوب هم‌حزبی‌های مرکل در دو انتخابات ایالتی یعنی انتخابات ایالت هسن و پیشتر در ایالت بایرن بیش از پیش ساختار دولت ائتلافی آلمان را تهدید کرده است.

 

 

مرکل همچنین امروز گفت که تا پایان دوره کنونی یعنی تا سال 2021 صدراعظم آلمان باقی خواهد ماند و پس از آن قصد ندارد در این سمت فعالیت داشته باشد. این موضع‌گیری صدراعظم، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه صدراعظم آتی آلمان احتمالا چه کسی خواهند بود را مطرح کرده است. در این گزارش به تعدادی از این افراد اشاره می‌شود:

آنگرت کرامپ کارن باوئر
«آنگرت کرامپ کارن باوئر» که وی هم از حزب دموکرات‌مسیحی است، یکی از افرادی است که به نظر می‌رسدمرکل تمایل دارد وی جانشینش شود.کرامپ کارن باوئر چندین ماه با این صفت «مرکل کوچک» خطاب شده بود.
این سیاستمدار آلمانی هشت سال از مرکل جوانتر است و در سال 2011 رئیس ایالت زارلند شد و تا سال جاری هم در این سمت فعالیت داشت. به نظر می‌رسد، ناتوانی مرکل در انتصاب این فرد به عنوان جانشین خود،  شکست دیگری برای صدراعظم آلمان تلقی شود.

 

 

ینس اشپان
این سیاستمدار 38 ساله دارای گرایش‌های راست‌گرایانه و هم حزبی مرکل است. وی که در سمت وزیر بهداشت فعالیت دارد، امروز دوشنبه گفت که آمادگی دارد به جای مرکل رئیس حزب شود. هواداران وی معتقدند که ریاست او می‌تواند به آغاز دوره‌ای جدید و پایان دوران مرکل منجر شود.

 

 

فردریش مرتس
این سیاستمدار 62 ساله در صدر فهرست کسانی که احتمالا جانشین مرکل خواهند شد، قرار ندارد. اما پس از ابراز تمایل وی به تصدی این سمت، نام وی مطرح شد. مرتس رئیس محافظه‌کاران در پارلمان آلمان است اما هرگز سمت وزارت را عهده‌دار نبوده است. وی در سال 2002 و پس از اینکه  مرکل به قدرت رسید  به ناچار از سمت ریاست کناره گیری کرد.

 

 

آرمین لاشت
وی رئیس ایالت نورت راین وست فالین است. البته هنوز مشخص نیست که آیا این سیاستمدار 57 ساله که وی هم از اعضای حزب دموکرات‌مسیحی است، می‌خواهد از سمت خود کناره‌گیری کند تا سمتی بالا را در برلین کسب کند یا خیر. با این حال به عنوان کسی که ریاست پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان را بر عهده دارد، تجربه خوبی در زمینه ریاست دارد.

 

 

مرکل روز دوشنبه در پی سخنانی پس از نشست حزبی همچنین گفت که وی می‌خواهد تا پایان دوره کاری کنونی خود در سمت صدراعظم بماند ضمن اینکه برنامه‌ای برای نامزد شدن در پارلمان و یا تصدی سمتی سیاسی در بروکسل ندارد. همچنین مرکل قصد ندارد در انتخابات حزبی که ماه دسامبر برگزار می‌شود، شرکت کند. این نخستین بار است که موضوع صدراعظمی آلمان از ریاست حزب از هم جدا می‌شوند.

در جریان انتخابات ایالتی در ایالت هسن، حزب دموکرات مسیحی (CDU) به رهبری مرکل اگر چه توانست بیشترین میزان رای را کسب کند اما آرای به دست آمده در مقایسه با دور قبل، کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت. دیگر متحدان مرکل در حزب سوسیال دموکرات  (SPD) هم در جایگاه دوم قرار گرفته‌‌اند.

چندی پیش هم در جریان انتخابات ایالت بایرن، حامیان مرکل نتوانستند نتیجه مطلوبی کسب کنند. انتظار می‌رود که فشارها بر حزب دموکرات‌مسیحی از جانب سوسیال‌دموکرات‌ها که هم‌اکنون در دولت ائتلافی حضور دارند، افزایش یابد. «آندرا نالز» رئیس سوسیال‌دموکرات‌ها تهدید کرده است که در صورتی که در سیاست موجود پیشرفتی وجود نداشته باشد، از دولت ائتلافی خارج خواهد شد.

همچنین، راست‌‌گرایان افراطی به شدت مرکل و دیگر احزاب آلمان در ائتلاف حاکم را به دلیل سیاست‌ پذیرش پناهجویان هدف انتقاد قرار داده‌اند و قدرت گرفتن آنها به منزله خطری برای دولت کنونی خواهد بود.

مجموعه وقایع اخیر با توجه به تلاش چند ماهه مرکل به دنبال انتخابات پارلمانی سال  گذشته برای تشکیل دولت کنونی، آینده قطعی و روشن ائتلاف حاکم را در سایه  تردید قرار داده است.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تاثیر ارتباطات جدید بر ابعاد زندگی بشری

قصد داریم نگاهی داشته باشیم بر تاثیرات ابزارهای ارتباطی نوین بر ابعاد مختلف زندگی بشری در عصر حاضر.

مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست

مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: کالا شدن کودک در بازار، تجاوز به حقوق کودک است. در بسیاری از موارد حوزه مدلینگ کودکان را می‌توان با نگاهی عمیق‌تر در دسته کودک آزاری مورد بررسی قرار داد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا به خاطر تریاک کشیدن در ایران عذرخواهی کرد

نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا به خاطر تریاک کشیدن در ایران عذرخواهی کرد آقای استورات گفته است: "من در یک مراسم عروسی بودم و یک نفر در اتاق وافور را دستم داد و من هم آن را کشیدم. نباید این کار را می کردم، اشتباه بود." "روری استوارت، نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا، به خاطر کشیدن تریاک در ایران عذرخواهی کرد

ویدیو : درگیری خرس و روستاییان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر