چند نکته درباب داستان "معتضد" و صدف طاهریان

شناسه خبر: 88957 سرویس: اجتماعی سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵, ۴۹ : ۱۶ : ۰۰
چند نکته درباب داستان "معتضد" و صدف طاهریان
وقتی کتاب خانوم اثر مسعود بهنود را می‌خوانید به درستی درمی‌یابید که چگونه خانواده‌ی سلطنتی ایران در عصر محمدعلی‌شاه و احمدشاه قاجار، آنگاه که در وانفسای مشروطه‌خواهی از مملکت آواره و گاهی در عثمانی و گاهِ دگر در فرانسه رحل اقامت می‌افکنند؛ فی‌المثل درمیان کادین‌ها و سلطانه‌های عثمانی سخت‌شان است که چادروچاقچور را کنار نهاده و با سربرهنه ظاهر شوند.
۵۵آنلاین :

وقتی کتاب خانوم اثر مسعود بهنود را می‌خوانید به درستی درمی‌یابید که چگونه خانواده‌ی سلطنتی ایران در عصر محمدعلی‌شاه و احمدشاه قاجار، آنگاه که در وانفسای مشروطه‌خواهی از مملکت آواره و گاهی در عثمانی و گاهِ دگر در فرانسه رحل اقامت می‌افکنند؛ فی‌المثل درمیان کادین‌ها و سلطانه‌های عثمانی سخت‌شان است که چادروچاقچور را کنار نهاده و با سربرهنه ظاهر شوند. 


خانوم، شخصیت اصلی داستان، نوه‌ی مظفرالدین شاه، خود همواره حجاب دارد اما بی‌میل به نزهت‌السلطنه، خاله‌اش، هم نیست که تمایلات غربی و مشروطه‌خواهی داشته و از همین روست که معلم زبان فرانسه دارد و پیانو می‌نوازد. 

غرض اینکه از زمره‌ی تناقضات ما ایرانی‌ها در گفتار، پندار و کردار، یکی همین مساله‌ی پوشش است که این‌روزها دامنه‌ی این تناقض به بدن نیز کشیده شده آن‌سان که زنان و مردان ایرانی نمی‌دانند با این بدن چه کنند؛ بپوشانند؛ عریان کنند؛ سوراخ‌سوراخ‌اش کنند یا بدل‌اش کنند به بوم نقاشی. 

عریان‌گری و به‌طور اعم تجربیات بدنیِ نوظهور مختص به ایران هم نیست و در تمام دنیا و به‌خصوص کشورهای مسلمان خاورمیانه به‌شدت رواج یافته است. 

در خصوص این موضوع، ترجمه‌‌ها و تالیف‌های متعددی در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ موجود است که خواننده‌ی علاقه‌مند می‌تواند بدان‌ها رجوع کند. 

این مقدمه را گفتم تا بپردازم به نقد نگاشته‌ی تاریخ‌دان عزیز آقای خسرو معتضد درباره‌ی بازیگری با نام صدف طاهریان. فرازهای داخل گیومه از معتضد است که عینا نقل قول شده. به شماره‌ می‌نویسم که از طول‌وتفصیل ممانعت شود:

1- آقای معتضد با چه متر و خط‌کشی حکم به "بی‌استعدادیِ" طاهریان در حرفه‌ی بازیگری می‌دهند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت چنین حکمِ جسارت‌آمیزی را شاید بتوان از سوی یک منتقد فیلم و سینما، بازیگر، کارگردان، سینماگر و یا یک استاد دانشکده‌‌ی تاتر و سینما پذیرفت اما از سوی یک مورخ خیر. 

2- "زیباییِ صوری نسبی"؟ این دیگر چه تعبیری است! بد نبود که نویسنده‌ی محترم چند مصداق از زیباییِ مطلق یا نازیبایی مطلقِ زنان بازیگر ارایه می‌دادند تا همه‌چیز ار هاله‌ی ابهام بیرون آید. زیبایی مطلق کدام است آقای معتضد؟ نیکول کیدمن؟ آنجلینا جولی؟ پنه‌لوپه کروز چطور است؟ حکم به زیبایی و زشتیِ رخساره و چهره‌ی یک فرد را عملی  اخلاقی نمی‌دانم. حرف شاقّیست. نوعی دست‌درازی به حریم شخصیِ یک فرد خاصه آنکه از صفت "نسبی" هم استفاده شده یعنی اینکه فرد را بر روی یک طیفِ زیبایی قضاوت کرده‌اید. شما که هستید؟ ممتحن زیباییِ اشخاص؟ زیبایی و حالت چهره و به‌طور کل نمود ظاهر {literal}{{/literal}Physical appearance{literal}}{/literal} امری است که امروزه در جامعه‌شناسی بدن بسیار بدان پرداخته شده. امری که به‌طور مسلم در حیطه‌ی تخصصی آقای معتضد نیست. 

3- "تصور می‌کند همین که جلوی دوربین عکاسی ایستاد......درهای استودیوهای هالیوودی به رویش گشوده می‌شود" تاریخ‌دانِ عزیز ما چگونه روان‌کاو شده؟ چگونه به ذهنیت و تصورات طاهریان پی‌برده است؟ باید مکانیزم چنین چیزی را توضیح دهند یا در نوشته‌شان از الفاظی همچون "گمان می‌کنم" یا "فکر می‌کنم" یا "استنباط من این است" بهره برند. 

4- "من در فضای مجازی دیدم این خانم ....... 400 -300 تا عکس در حالت نیمه‌برهنه بسیار زشت و کریه و خلاف اخلاق گرفت". کاش بنده هم وقت و فراغ‌بال و اشتیاق آقای معتضد را داشتم که سری به سایت‌ها و عکس‌ها و این‌جورچیزها می‌زدم! 

5- "ایشان به هیچ‌وجه در زمره مدل‌های زیبا که بعضی تلویزیون‌های اروپایی مانند «مدا» می‌گذارند که به نمایش لباس بپردازند نیستند." مبتذل‌ترین بخش نوشته همین است. باور بفرمایید برای نخستین‌بار است که به نام این کانال تلویزیونی برمی‌خورم. ولی حالا کنجکاو شدم؛ به محض اتمام این سیاهه، به مکافات هم که شده جایی سری به چنین کانالهایی بزنم تا ببینم  کدام مدل‌ها حس چهره و بدن‌شناسیِ مورخ عزیز کشور را روسفید کرده‌اند کاری که صدف طاهریان نکرده!

6- "این خانم که با این تصاویر زننده و پورنو" کار بیخ پیدا کرد. اروتیسم و پورنو مقوله‌ی پیچیده‌ایست. ‌کاش آقای معتضد به‌عنوان یک مورخ وارد این مقولات نشوند. کازاتزاکیس، نویسنده‌ی شهیر یونانی در شاهکار خودش مسیح بازمصلوب، در بسیاری  از فرازها و صفحات کتاب، بدن را آنچنان توصیف می‌کند که یقین دارم از دیدگاه آقای معتضد به‌طور قطع‌ویقین متهم به وقاحت‌نگاری خواهند شد. یک مورخ علاقه‌مند به تاریخ یونان شک دارم که این کتاب با ترجمه‌ی درخشان محمد قاضی از آن را، نخوانده باشند. آقای معتضد! پورنوگرافی برای خودش تعریف و اصولی دارد. شاید که پیچیده‌ترین آسیب اجتماعی همه‌ی تواریخ باشد؛ به همین سادگی که نمی‌شود به شخصی اتهام پورنوگرافی زد. حساب تبعات سنگین چنین اتهامی، حتی اگر از سوی شما باشد را برای فرد کرده‌اید؟

7- آقای معتضد! چرا پای خانم لیلا حاتمیِ بنده‌ی خدا را میان می‌کشید. خانم حاتمی چه گناهی کرده که باید تاوان نظرهای فخرفروشانه‌ی امثال شما و بهروز افخمی را بدهد؟ رودررو قرار دادن خانم حاتمی و صدف طاهریان بی‌آنکه روح‌شان هم از چنین چیزی خبردار باشد سیاست نادرستی است. هیچ ضرورتی ندارد که شما خود را در مقام وکالت از "حرمت خانم‌های ایرانی" قرار دهید. خانم‌های ایرانی طیف های مختلفی هستند و اگر افکار عجیب‌وغریب امثال شما نباشد خود به راحتی خواهند توانست پاسدار حرمت خویش باشند. واژه‌هایی همچون "شرم"، "غیرت"، "حرمت" تاریخچه و ریشه‌هایی دارد و حال نیز در گفتمان‌های گوناگون با نیات مختلف به‌کار می روند. مردم و به‌خصوص زنان ایران آگاه‌تر از آنند که از اغراض پس‌پشت کاربرد چنین واژه‌هایی و گفتمان‌های خاص‌شان بی‌خبر باشند؛ آنها به‌راحتی تحلیل می‌کنند. 

8- تاکنون از خود پرسیده‌اید که مصطفی عقاد را چه کسانی، با چه  تیپ فکری و چه روایتی از اسلام با چه ویژگی‌هایی کشتند. شما که به تاریخ یونان علاقه‌مندید کمی بی‌خیال پهلوی‌ها شوید  و برای مای بی‌سواد حکومت سرهنگ‌های‌ یونانی را منصفانه بشکافید و توضیح دهید یا اینکه زحمت کشیده صفحه‌ی ایرنه پاپاس {literal}{{/literal}Irene Papas{literal}}{/literal} را در همان ویکی‌پدیا ببینید لطفن! عکس‌اش چطور است! خط کش خود را دوباره به کار بیاندازید! پاپاس یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم مصطفی عقاد است در اوج دوره‌ی بازیگری خویش. تصویرش خیلی ایراد دارد نه؟ نظرتان را بفرمایید!

9- "به هر بهانه‌ای دست‌ها و پاهای استخوانی را نشان دادن برای چه؟......تکان دادن‌های عمدی بدن". عمق دقت و تمرکز بالای شما هنگامی که به قول خودتان طاهریان بدن‌اش را تکان می‌داده البته درخور تحسین است. اما این خوب است که طاهریان یا ما نیز فیزیک بدنیِ شما را به سُخره بگیریم؟ شما به خود اجازه می‌دهید که مثل آب‌خوردن ا ظاهر بدنی فردی را قضاوت کنید. وقتی راجع به شخصی که زنده و حاضر است اینگونه سخن می‌گویید بفرمایید که از من خواننده چگونه انتظار دارید که حرف‌ها و روایت شما از تاریخ سرزمینم  و شخصیت‌هایی که شاید هزارسال است که از روزگارشان سپری می‌شود را بپذیرم و به چنین روایتی اعتماد کنم؟ سخت است؛ دیگر حتی به روایت شما از تاریخ معاصر و یا همین چند دهه پیش نیز اعتمادی نیست. 

10- من هم هنرپیشه‌ای ایرانی را می‌شناسم که ترک وطن کرده و حالا هم بسیار معروف و تاثیرگذار است و اصلن هم فراموش نشده. آخرین فیلم‌اش هم اصلن تولید هالیوود نیست. زن هم هست و عکسهایی هم در همین مایه‌های عکس‌های طاهریان دارد. به قول کرمانشاهی‌‌ها خُب که چه؟ یکی معروف می‌شود یکی نمی‌شود؟ اینقدر دغدغه‌ی توفیق یا عدم توفیق کسی را نداشته و لاجرم در پوستین خلق نیافتید! بیایید اگر با به‌غربت رفتن هنرمندی مشکل داریم زمینه‌ای فراهم کنیم که ترجیحا بماند و نرود. مضافا به اینکه اگرهم کسی خواست برود با هزار مشکل سد راهش نشویم. این زمین برای همگان است و مرزها قراردادی انسانی و گاها ظالمانه بیش نیستند. 

11- "در مرور زمان ثابت شده است زنی که لباس بر تن دارد جذابیت، رمزآلودگی، متانت و فریبندگی بسیار بیشتری بر مدل‌های برهنه دارد".  مصداق بیاورید تا ماهم بدانیم که فریبندگی در ذات خود چیست و چگونه رخ می‌دهد. شما که ظاهرا ماموریت اصلی زنان در هستی را فریفتنِ جنس مرد می‌دانید برایتان چه فرقی دارد با پوشش یا بی‌پوشش؟شما را گوگل کردم؛ و کتابی دیدم با عنوان زنان و حرم‌سرا. سرانه‌ی کتابخوانی در ایران وضعش اصلن خوب نیست؛ معصیت دارد یک ایرانی همچین قولی بدهد اما به شما قول می‌دهم که این کتاب را هیچ‌وقت نخواهم خواند؛ می‌ترسم از خواندنش. 

12- "نودیست‌ها..... همچون اجساد برهنه مردگان در کنار کوره‌های آدمسوزی زشت و دست‌کم عادی به نظر می‌رسند". ثقیل می‌نویسید. کمی سبکتر که مغز ماهم بکشد. یعنی چه؟ چه ربطی میان ... و شقیقه است؟ 

13- "چگونه است که دختری پرورده شده در کشوری اسلامی و در جامعه‌ای مسلمان و سنتی که احتمالا خانواده‌ای متوسط و حتی پایین‌تر از متوسط دارد (زیرا خانواده‌های سنتی بالا تن به هنرپیشه شدن دختران خود نمی‌دهند)".یحتمل بوی تند و زننده‌ی این جملات، خود شما را نیز آزار داده که در جمله‌ی آخر توهین‌نامه‌تان آدرس غلط داده‌اید و اشارت فرموده‌اید که قشری، تندخو و کینه‌توز نیستید. مگر شما مورخ نیستید و تاریخ به فرزندان ایران یاد نمی‌دهید؟! پس چرا جای گیردادن به طاهریان به تجمع اخیر اطراف آرامگاه کوروش نمی‌پردازید؟ تاریخی‌تر نیست؟ همه منتظرند تا بدوبیراههای شما به تجمع‌کنندگان نیز به کوروش را بشنوند و ببینند؛مدام هم که در رسانه هستید با زمان کافی، تاخیر دارید آقای معتضد! بسم‌الله!

14- در مقام پدری بودن برای کسی، با بسیاری از جملاتی از شما که پیشتر ذکرشان آمد نمی‌خواند. آخر کدام پدری راجع به فرزندش این‌چنین سخن می‌گوید خودتان انصاف بدهید.

15- این شما هستید که فردای این سرزمین در روایت و کتاب تاریخی که  منصفانه‌ و جامع‌الاطراف نگاشته شده همچون صفحه‌ای زاید و سیاه، پاره و دور انداخته خواهید شد. وجود اصطلاح و مکانی به نام "زباله‌دان تاریخ" را به شما یادآوری می‌کنم. 

16- بابت املای صحیح هلیم جای حلیم از شما سپاسگذارم. 

17- ختم کلام اینکه در شرایطی که جرائم و بزه‌های جنسی در ایران روزبه‌روز درحال افزایش است؛ و به ‌حالتی بحرانی رسیده؛ از یک مورخ با انبانی از کتابهای ریز و درشت انتظار می رود که چیزی بنویسد که مرهمی باشد نه اینکه هیزمی  در تنور و آتش‌بیار معرکه. انتظار نمی‌رودها را که پیشتر گفتم. 

بختیار باشید!


منبع : فرارو
برچسب ها
صدف طاهریان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
keyvan ۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۱۹:۳۵
عالی بود...
966 940 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۰:۵۶
بند 15 كه به املاي حليم و هليم ايراد فرمودند "سپاسگزارم" را غلط نوشتند
865 826
۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۰۵:۳۴
سپاسگزارم درسته. مراجعه کنید به کتاب "غلط ننویسیم"
793 756
ابی ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۰۵:۳۴
سپاسگزارم درسته. مراجعه کنید به کتاب "غلط ننویسیم"
799 802
ناشناس ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۱۲:۲۲
قبل از ایراد گرفتن بهتر نیست آدم یک جستجویی بکنه مطمئن شد ایراد بگیره سپاسگزار کاملا درسته میتوانید به واژه نامه های پایه و همین طور که دوستان گفتند کتاب غلط ننویسیم مرحوم ابوالحسنی نویسنده معاصر که با فرهنگستان نیز همکاری داشت مراجعه کنید
762 726
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۲۱:۵۲
چقدر چرند حیف وقت
868 890 پاسخ دادن به این نظر
رضا ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ ۲۱:۰۹
البته که طرح این موضوعات چرت و وقت گیر است ولی آقای خسرو معتضد آنسان نان به نرخ روز خور و بادمجان دور قاب چینی است که تاریخ رو به نفع منافع خودش تعریف می کند. چون با مجیز گویی منافعش تأمین می شود.
485 465
نفیسه طلوعی ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۰۵:۱۶
بسیار دقیق و عادلانه نظر داده بودید شاید وقتش شده که هر کسی بی ربط و ناشیانه در مورد دیگران قضاوت نکنه
913 796 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۰۵:۲۲
عالی بود و متشکرم...
872 831 پاسخ دادن به این نظر
خودمم ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۰۷:۳۵
بابا ول کنین این بحثارو مملکت و دارن به تاراج میبرن یه عده بیکار شکم سیر میان در باره چه چیزایی بحث میکنن برین درباره بدبختیو بیکاری مردم نظر بدین مطلب بنویسین
944 767 پاسخ دادن به این نظر
غنی رییسی ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۲۰:۰۸
سیما و حرکات وظاهر وزیبای وزشتی یک زن که در یک تلویزیون حضور داردگمان ندارم علت خشم خرو معتضد باشدمی خواهم بدانم در ان برنامه تلویزیونی چه مطرح شده اصل مطلب چیست
765 763
۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۱۹:۵۶
باسلام عالی وبسیار عالی .واقعا از نگارش ادیبانه ودر عین حال مودبانه نویسنده لدت بردم .بسیاری از جملاتی که در پاسخ به تراوشات تاریخی تاریخ ندان عزیز نوشتید به جا و درست و دندان شکن بود .ممنون
932 852 پاسخ دادن به این نظر
علی ۱۳۹۵/۰۸/۱۳ ۱۱:۱۵
این نویسنده کی بوده که از صحبتهای بحق آقامعتضد اونجاش سوخته برادر حرف حق تلخه؟
823 826 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۳ ۱۱:۵۶
معتضد فردى بي سواد است كه نان را به نرخ روز ميخورد او اولين و تنها سردبير مجله پورنو گرافى در كل تاريخ مطبوعات ايران است خدا ايران را از شر فرصت طلبان دور كند
907 739
عمید ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۵:۴۹
شما از نحوه حرف زدنت سطح ادبت معلومه
اگه حرف معتضد به حق بود این همه جواب دندان شکن نداشت.
اگه به نظرت حرف نویسنده ناحسابه جوابشو بده (که بعید می دونم بتونی.)
756 766
he ۱۳۹۵/۰۸/۱۳ ۱۲:۳۶
واقعا برای نویسنده این متن متاسفم. صدف طاهریان دیگه باید چیکار می کرد دقیقا که معرف شخصیت بی اخلاقش باشه. خب به اون هم بگید مثل گلشیفته یک دفعه کامل لخت بشه خیال همه رو راحت کنه! متاسفانه ایران جدید پر شده از افردا به اصلاح با فرهنگ و روشنفکر اما در واقع لمپن و بی حیا!
849 849 پاسخ دادن به این نظر
سنا ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۰۷:۲۷
نظر دادن در حوزه شخصی آدمها خیلی راحت شده! مورخ حکومتی ما راه نان خوردن را خوب بلد است
779 737
بختیار ۱۳۹۵/۰۸/۱۴ ۲۱:۳۹
خودتم معرفی میکردی بد نبود
759 727 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۲:۱۷
چه مطلب چرتي!
767 747 پاسخ دادن به این نظر
عمید ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۵:۴۷
احسنت
حرف حساب زدید.
791 760 پاسخ دادن به این نظر
عقاب ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۰۶:۲۸
خوب است ایشان نخست از دوران های تکاملی خویش گذر کنند و سپس باز هم به خود بپردازند.
771 756 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۰۶:۳۶
یه تست دی ان ای بده بد نیست
حداقل اینجوری برات مشخص میشه اصل ونسبت به چه ناجوری میرسه
715 784 پاسخ دادن به این نظر
تاسف ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۰۷:۴۶
سلام . شما موضعتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ استاد آب به آسیاب دشمن ریختن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
764 780 پاسخ دادن به این نظر
زن ایرانی ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۱۲:۰۸
به نظر من هرکس حرمت خود راشکست دیگران هم به اورحم نمی کنند صدف طاهریان انگار عقده نمایش تن وبدن خودرادارد یا اینکه فکر می کند فقط او اندام های زنانه دارد ویا اینکه خیال می کند خیلی زیبا تشریف دارد به نظر من او زنی هرزه ومزخرف است که از اینکه دیگران هم به این صفت اورا بشناسند لذت میبرد یک بیمار جنسی است که باید مداوا بشود
794 804 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۲۲ ۲۱:۳۵
چه راحت دیگرانو قضاوت میکنید
746 696
راحیل ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ ۰۷:۰۲
واقعا حرف دل من رو زدی آقای نویسنده
731 739 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۰۵:۵۱
با اینکه ازین خسرو معتضد خوشم نمیاد،ولی نقدی که به حرفاش نوشتی واقعا ضعیف بود،ببخشیدا ولی اسمون ریسمون بافتی
791 724 پاسخ دادن به این نظر
ناشناس ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۱۲:۲۸
شما یک موردش رو مثال می زدی والا هر کسی مثل تو، ... خیاری میتواند بگوید تو مامور دولتی هستی که چنین کامنتهایی بگذاری و هر کسی مخالف نظر حاکم گفت را بدون منطق تخطئه کنی
659 631
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۰۵:۵۱
با اینکه ازین خسرو معتضد خوشم نمیاد،ولی نقدی که به حرفاش نوشتی واقعا ضعیف بود،ببخشیدا ولی اسمون ریسمون بافتی
709 734 پاسخ دادن به این نظر
فرهاد ۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۱:۲۸
معتضد جیره خوار اعراب و انگلیس...لجن پراکنی در ذات این شخص بی شخصیت هستش
727 704 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۲۰ ۰۷:۲۹
واقعا حجاب يا بي حجابي يه خانم چرا بايد موضوع اصلي بحث ها باشه..هر كسي اختيار زندگي خودش و داره هر عكسي رو هم تو قبر خودش ميزارن ايشون هم در ايران خلاف قوانين عمل نكردن و ترجيح دادن به جاي آزادتري برن..حالا اگه كسي از اين خانوم خوشش نمياد به هر دليل موجه و غير موجهي لزومي نداره بره كنكاش كنه و تمام عكس ها و كليپ ها و ....رو ببينه و بياد نظر بده به خصوص مدعيان دين و مذهب و حلال و حرام. بهتره به جاي ايراد گرفتن از ديگران به خودمون نگاه كنيم چون هيچ كدوممون كامل نيستيم و پر از عيب..پس اول منتقد خودتون باشيد بعد ديگران
698 710 پاسخ دادن به این نظر
ايروني ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ۱۶:۲۲
اگه مسلمون نيستي كه هيچ! اما اگه مسلموني بگو ببينم تكليف نهي از منكر و ارشاد جامعه در جلوگيري از فساد چي ميشه؟ به نظرم استاد معتضد دغدغه انحراف جوانان رو داره ، اما اين اين بنده خداي نويسنده به نظرم از فاميلاي صدف ايناس يا لااقل صدف الگوشه
677 620
sh ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ ۱۱:۱۹
بسسسسيار عالي
لذت بردم
711 719 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۸/۲۳ ۰۷:۴۷
واقعا دفاع بسیار بدی بود.. حیف قلم که در دست توست و حیف وقت من!حرفهای معتضد از نظر من کاملا درست و به جا بوده است!!!!!
732 687 پاسخ دادن به این نظر
abed ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ ۱۲:۲۵
من اصلا کاری ندارم که آقای معتضد به حقه یا خانم طاهریان.انسانیت و آدم بودن ازنظر هرکسی یه جور تعریف میشه.دونفری که ارزشهاشون فرق میکنه نمیتونن درمورد یه موضوع نظر یکسانی داشته باشن.نویسنده ی محترم خود شما هم کاری رو که آقای معتضد در مورد خانم طاهریان انجام داده در مورد آقای معتضد انجام دادین.من آقای معتضدوازنزدیک میشناسم انقدری علم وفراست داره که کسی رو نقد کنه ولی شما چی؟اگر شما هم چیزی تو وجودتون بود اسمتونو میزدین پای دل نوشتتون که یکی هم شمارو نقد کنه.پس حتما...
742 726 پاسخ دادن به این نظر
محترم ۱۳۹۵/۰۸/۲۶ ۰۴:۳۷
به نظر میاد که نویسندۀ مطلب از دوستان و آشنایایان صدف طاهریان باشه
697 694 پاسخ دادن به این نظر
رضوان ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ ۰۹:۱۹
اين همه قلم زديد كه از هر كس و ناكسي كه خودشو برهنه مي كنه دفاع كنيد
شما در حكومت قائم هيچ جايي نخواهيد داشت
آقاي معتضد از زبان خودش اعتراضش رو رسوند
ولي شما بيكارا نشستيد دو كلاس سوادتون رو به رخ اينو و اون مي كشونيد
خب كه چي؟ نفس يه عمل بد با داستان پردازي هاي شما كه استحاله نمي شه عزيز من
698 648 پاسخ دادن به این نظر
ایراندوست ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ ۱۵:۱۸
واقعا لازم بود برای دفاع از این کار ناپسند یک بازیگر که در این مملکت و به لطف این مردم رشد کرده و اینگونه به غرور ملی و دینی هموطنانش توهین کرده، اینهمه داستان‌سرایی کرد؟!
744 723 پاسخ دادن به این نظر
میلاد ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ ۰۸:۴۲
تاریخ مصرف جناب معتضد مدتهاست منقضی شده واحتمالاحضرتشون درتعقیب جریان جدیدی است که بتواند گند تاریخ دیگری بزند
698 691 پاسخ دادن به این نظر
میلاد ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ ۰۸:۴۳
تاریخ مصرف جناب معتضد مدتهاست منقضی شده واحتمالاحضرتشون درتعقیب جریان جدیدی است که بتواند گند تاریخ دیگری بزند
705 613 پاسخ دادن به این نظر
میلاد ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ ۰۸:۴۳
تاریخ مصرف جناب معتضد مدتهاست منقضی شده واحتمالاحضرتشون درتعقیب جریان جدیدی است که بتواند گند تاریخ دیگری بزند
655 661 پاسخ دادن به این نظر
احمد مهدی ابادی ۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۰۹:۱۵
درود بر شما که جواب این به ظاهر مورخ پولکی و از خود راضی را دادید ٬من ناراحتم که چنین کلماتی بکار میبرم اما با اقای معتضد باید همین گونه رفتار کرد. او مورخ نیست. تاریخ پژوه هم نیست او یک نویسنده پر حرف است که بعید میدانم حتی زن وبچه اش کتاب های او را بخوانند. به او چه ربطی دارد که طاهریان و امثال طاهریان چکار می کنند او که مسول نیس . ٬ شاید نمایندگی بهشت را گرفته٬راستی اقای معتضد چرا دیگه از اقای احمدی نژاد تعریف نمی کنید مواجب قطع شده
642 665 پاسخ دادن به این نظر
موسوی ۱۳۹۵/۰۹/۰۷ ۰۴:۳۱
من اولین برنامه تلویزیونی معتضد رو که چند سال قبل دیدم صداقت گفتاری در او ندیدم و فهمیدم که فقط دنبال نون خوردنه واصلا ار اخلاق شخصیت معرفت حیا وآب چشم خبری نیست
701 644 پاسخ دادن به این نظر
باران ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ ۱۸:۰۹
یکی نیس بگه حالا تو چکاره ای که کاسه ی داغ تر از اش شدی،وبه کلمه کلمه ی آقای معتضد گیر دادی...طرف رفته لخت شده باکش نیس...تو داری گلوتو پاره میکنی...نکن جانم ضرر داره واست
677 649 پاسخ دادن به این نظر
باران ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ ۱۸:۰۹
یکی نیس بگه حالا تو چکاره ای که کاسه ی داغ تر از اش شدی،وبه کلمه کلمه ی آقای معتضد گیر دادی...طرف رفته لخت شده باکش نیس...تو داری گلوتو پاره میکنی...نکن جانم ضرر داره واست
603 616 پاسخ دادن به این نظر
باران ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ ۱۸:۰۹
یکی نیس بگه حالا تو چکاره ای که کاسه ی داغ تر از اش شدی،وبه کلمه کلمه ی آقای معتضد گیر دادی...طرف رفته لخت شده باکش نیس...تو داری گلوتو پاره میکنی...نکن جانم ضرر داره واست
651 658 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۶:۴۵
یک سوال این متن برای دفاع از طاهریان بود که به گوهر وجود خودش بی حرمتی کرده یا بهانه ای برای درغگو ساختن معتضد.
من هم یک زن ایرانی هستم و قصد خروج از کشور و دارم به بهانه تحصیل برای در امان ماندن از تهدیدهای مرد ایرانی. در واقع برای حفظ آبروی خودم. ولی حجابم از سنن حضرت زهراس و همچنان هم باقی میمونه. امنیت و فقط کتابی نکنیم . لطفا به قانون عمل کنید
635 604 پاسخ دادن به این نظر
نازنین ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۰:۱۸
اصلا اهمیت نداشت همون خوندن تیتر هم زیاد بود...
604 622 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۱۳ ۰۹:۳۰
خسرو معتضد دیگه شما زیادی جدی نگیریدش چون تجربه ثابت کرده هر جا بوی پلو و چلو بیاد سر و کله اش پیدا میشه از همین سریال معما شاه تا مقاله ای که در ستایش شاه در زمان جشن های دو هزار و پانصد ساله نوشته بود تا زد و بندش با رحیم مشایی و به اصطلاح حلقه انحرافی تا برخورد زشت و زننده و فحاشی که نسبت به روزنامه اعتماد در یک تماس تلفنی انجام داده بود بالاخره واقعیت این آدم همین یه فاحشه سیاسی که شم بسیار قوی در تشخیص جهت باد و البته یک وقاحت و پررویی شرم آور
645 588 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۱۳ ۰۹:۳۲
خسرو معتضد دیگه شما زیادی جدی نگیریدش چون تجربه ثابت کرده هر جا بوی پلو و چلو بیاد سر و کله اش پیدا میشه از همین سریال معما شاه تا مقاله ای که در ستایش شاه در زمان جشن های دو هزار و پانصد ساله نوشته بود تا زد و بندش با رحیم مشایی و به اصطلاح حلقه انحرافی تا برخورد زشت و زننده و فحاشی که نسبت به روزنامه اعتماد در یک تماس تلفنی انجام داده بود بالاخره واقعیت این آدم همین یه فاحشه سیاسی که شم بسیار قوی در تشخیص جهت باد و البته یک وقاحت و پررویی شرم آوری که داره
641 657 پاسخ دادن به این نظر
س . بهشتی ۱۳۹۵/۰۹/۱۴ ۰۸:۲۸
با سلام و احترام
از نویسنده محترم تشکر می شود به دلیل عرق به مسلمان بودن و دفاع از حجاب و حیای زن ایرانی
نویسنده عزیز لطفا به اصل موضوع دقت بفرمایید نه به موارد حاشیه
و تشکر از خانم طاهریان به دلیل نماد زن مسلمان شیعه ایرانی واقعا سپاس
625 602 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۱۴ ۱۶:۳۸
حرف حق زده تو چرا ناراحتی چرا داری خودتا میکشی راست گفته این چه وضع بعضی از زن هاست
563 615 پاسخ دادن به این نظر
حمید ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ ۰۲:۱۷
این آقایون نون به نرخ روز خورند

خواهر ایشون هم در زمان پهلوی گوینده رادیو بودند

و در بازگشت شاه از آخرین فرارشان

در مدح او میسراییدند
650 635 پاسخ دادن به این نظر
ابی ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ ۰۵:۲۹
خانم طاهریان هم مثل همه دارای نقاط ضعف و قوت میباشند. حالا ایشون خواستن برن خارج از کشور و اونجا به کار و زندگیشون ادامه بدن. به ما ربطی نداره. کسی هم اگر از رفتار ایشون خوششون نمیاد، خوب نیاد، میتونه کانال تلویزینشو عوض کنه. من خودم کانالمو عوض کردم. هر کسی صاحب اختیار خودشه.هر کاری که دوسداشته باشه میتونه انجام بده. به شرطی که منافعش به خطر نیفته. همه و همچنین این خانم نیز تا حدودی متاثر و تابع شرایط ناخواسته هستند. حالا این آقا خوششون نیومده و نقد کردن. چه ربطی به دیگران داره؟ هر کسی حق نقد کردن داره. چه متخصص و چه غیرمتخصص. شنونده اس که انتخاب میکنه و برای انتخابش باید ارزش قائل بشه.
611 575 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۰۷:۱۱
صدف چی بهت داده !!!
608 560 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۰۸:۱۴
به جای انتقاد از اینا چرا نمیایید وضع مملکتو درست کنید.ملت دارن از گشنکی میمیرن.اون وقت امثل شماها و بالاتر دارین نفت ما حق مارو میخورین.ولی مردم عادی و من مثل ...دنبال ی لقمه نون باشیم.اگه مثل جهان اولیا شمام ب فکر مردم بودیم الان مام مثل جهان لول بودیم.منتها شما نشستید اینو اونو نقد میکنید.بستتتتته دیگه.
575 562 پاسخ دادن به این نظر
رها ۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۰۸:۱۵
به جای انتقاد از اینا چرا نمیایید وضع مملکتو درست کنید.ملت دارن از گشنکی میمیرن.اون وقت امثل شماها و بالاتر دارین نفت ما حق مارو میخورین.ولی مردم عادی و من مثل ...دنبال ی لقمه نون باشیم.اگه مثل جهان اولیا شمام ب فکر مردم بودیم الان مام مثل جهان لول بودیم.منتها شما نشستید اینو اونو نقد میکنید.بستتتتته دیگه.
631 570 پاسخ دادن به این نظر
علی اشرف ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ ۱۱:۲۵
در رژیم گذشته هم همین اقا از پهلوی تعریف و تمجید میکرد اینا طرفدار حزب باد هستن در ضمن هلیم و حلیم هر ذو صحیح میباشن . خوراکی از گندم و گوشت
576 582 پاسخ دادن به این نظر
علی ۱۳۹۵/۱۰/۰۲ ۱۱:۱۷
ووووواه چقدر بیکار اینجا جمع شدند چه خبر شده ؟دوباره کی دزدی کرده ؟ کی رو الکی دار زدن؟ اصلا ایجا کوپن و یارانه میدن؟ سبد کالا چی؟ راستی سهام عدالت چی شد؟ من رفتمولی خبرم کنید تا بیام.
579 605 پاسخ دادن به این نظر
ب.م ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۰:۴۶
خب شما هم یه بیکار دیگه ..نه؟؟!!!!!
630 600
بنده خدا ۱۳۹۵/۱۰/۰۳ ۱۵:۱۷
یعنی واقعا مشکل بی حجاب بودنه که جلوی رشد ما رو گرفته ؟
کاهش ارزش پول ، فساد مالی ، بیکاری ، تورم ، فقر ، از بین رفتن محیط زیست هزار تا چیز مهم تر مهم نیس فقط حجاب انقد مهمه ؟ زورتون فقط به خانما میرسه ؟
چرا این نهی از منکر و امر به معروف رو توی زمینه های مهم تر خرج نمیکنین ...
649 567 پاسخ دادن به این نظر
سعید ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۴:۰۷
خدا ما را از شر انسانهای کوچک نجات دهد
608 590 پاسخ دادن به این نظر
داود ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۱۳:۰۴
به نظر بنده پاسخ مناسبی به آقای ظاهرن تاریخ دان (معتضد) دادین که به جای انجام کار اصلی خودش فضولی میکنه تو کار دیگرون ولی من حرفم اینه که باید به مسائل مهمتری مثل فقر و فحشا و رشوه و دزدی و کلاه برداری و رانت و اختلاس و ... پرداخته بشه تا اینکه به وضعیت حجاب یا نحوه آرایش و لباس پوشیدن گیر بدن. چرا امر به معروف و نهی از منکر توی حجاب کار میکنه ولی تا به مسائلی نظیر اختلاس و کلاهبرداری و دزدی و ... حضرات کله گنده میرسه تبدیل میشه به خط قرمز مملکت. ما ملت بیچاره موندیم با کدوم ساز حضرات برقصیم خوششون بیاد شاید یه فکری به حال ما ملت بدبخت کنن.
599 547 پاسخ دادن به این نظر
حمید ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۰۶:۵۷
اینقدر بدبختی تو مردم هست که حال و حوصله ندارن بشینن پا دعوای شما و معتضد و خانوم طاهریان ، الکی وقت خودتون و مردم را هدر ندید ، روزی هزار نفر تو ایران حرفای مزخرفتر و بی خودتر از معتضد میزنن ، چرا نرفتی سراغ اونا ، چرا نرفتی سراغ نجومی بگیرا و اونایی که حمایتشون میکنن
حالا گیرم معتضد هم یه حرفی زده که البته اشتباه کرده ، آیا کار اون بدتره یا اونایی که میگن حقوقهای نجومی قانوننی بوده
برید ، برید یه حرف بزنید که خدا و مردم ازش راضی باشن
611 587 پاسخ دادن به این نظر
سعيد ۱۳۹۵/۱۱/۰۸ ۱۳:۰۳
دست مريزاد ،نميدانم اين قلم زيبا و اين نگارش پخته تعلق بچه شخص فرهيخته و مطلعي داردكه بنام از ايشان قدرداني نمايم در هر صورت از باريتعالي خواهانم كه اين نگارنده گروه اجتماعي و ساير أعضاء و كاركنانش را منصور و مانا بدارد ،و توضيحا خرده اي بر يكجمله ميگيرم و ان استفاده از مثل قديمي ارتباط فيمابين آقاي گودرزي و خانم شقايقي است و اميد دارم كه اين نويسنده محترم مثال ديگري را در نوشته هاي ارزشمند خويش جايگزين نمايند ،با پوزش از تصديع ، سربلند بمانيد
581 593 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ ۰۸:۵۷
سپاس از اینهمه موشکافی و خردورزی نویسنده این متن
واقعا متاسفم برای کسانیکه انگار از آمار زنان تن فروش ایرانی در جای جای دنیا بی خبرن و زوم کردن روی صدف و گلشیفته.
583 591 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۰۴:۲۵
مغز بعضی ها همچون این آقا بایستی خانه تکانی شود!
613 556 پاسخ دادن به این نظر
ستاره ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۶:۴۰
حالا شما چرا از طاهریان دفاع می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
543 589 پاسخ دادن به این نظر
سعید یگانه ۱۳۹۶/۰۷/۱۲ ۰۵:۵۴
اولا نام نویسنده که خود را خواننده عنوان کرده مشخص نیست. در ثانی ازاین بزرگوار سوال شود خروج خانم طاهریان وحضورش در مجامع بااین شکل و شمایل برای چیست . اگر بی منظور است می توانست با هر طرز فکری بی حاشیه در آنجا راحت زندگی کند.
322 339 پاسخ دادن به این نظر
حمید ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ ۰۸:۰۴
الان هم داره زندگیشو میکنه
بعضی ها دارن هی سرک میکشن توی زندگیش
58 75
ناصر ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ ۱۳:۲۷
البته اگر از غلط هاى املايى بخواهيم ياداورى كنيم نسبتا زياد هستند كلمه هايى مثل اصلن و واقعن كه امروزه در نوشته هاى فضاى مجازى عمدى يا سهوى فراوان ديده ميشوند.
كلماتى با تلفظ هاى مشابه ولى معانى متفاوت مانند گذاردن و گزاردن حتى در مكتوبات رسمى ادارى نيز بوفور يافت ميشود.
274 377 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۶/۱۰/۰۲ ۲۰:۱۱
معتضد یه تاریخ نویس دربازیست که با اون قیافه کریهش داره عقده هاشو خالی میکنه، ایکاش سواد داشت دلمون نمیسوخت، کسی که به ما نریده بود کلاغ کون دریده بود که اونم رید.
233 217 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

ایران تشنه است...

باید بدانید که خشکسالی،تنها یک سال خشک نیست و تعریفی فراتر از این حرف ها دارد.جالب آنکه خشکسالی اصلا واژه درستی برای تعریف این وضعیت به شمار نمی رود و عبارت علمی و دقیق آن «دوره کم‌آبی» است.

ایران پیرتر و پیرتر می شود.

دولت با دادن تسهیلات به خانواده ها، ساختن مدارس، پیش بینی کار و مسکن به استقبال جمعیت جدید برود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر