نتیجه‌ای یافت نشد.

چرا نیمه های شب از خواب بیدار می شویم؟

شناسه خبر: 173761 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۰۱ : ۲۱ : ۰۰
چرا نیمه های شب از خواب بیدار می شویم؟
اگر زیاد برایتان پیش می آید که نیمه شب از خواب بیدار شوید، باید بدانید که این مسأله ی بی اهمیتی نیست و می تواند برای سلامت شما مضر باشد. در ادامه به دلایل این مشکل خواهیم پرداخت. بعضی از این دلایل، رفتارهای قابل تغییری هستند و بعضی دیگر مشکلاتی هستند که نیاز به مراجعه به پزشک دارند.
۵۵آنلاین :

۱- دردهای مزمن

خواب و درد رابطه ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند. افرادی که از دردهای مزمن رنج می برند، ممکن است کمتر خواب خوب و کافی داشته باشند و دچار مشکلاتی مثل ناتوانی در خوابیدن و بیدار ماندن باشند. اگر درد مزمنی دارید و دائماً برای خوابیدن دچار مشکل می شوید، به پزشک مراجعه کنید.

۲- مناسب نبودن دمای محیط

بیشتر افراد تأثیر دمای محیط را در کیفیت خواب دست کم می گیرند.

بهترین دما برای بیشتر افراد، دمای بین ۲۴ و ۱۲ درجه ی سانتیگراد است. علاوه بر این، هر چه دما پایین تر باشد خواب بهتری خواهید داشت، چون هنگامی که به خواب می رویم، دمای بدن به پایین ترین میزان خود می رسد، بنابراین پایین بودن دمای محیط به خوابیدن شما کمک می کند.

۳-  مناسب نبودن تشک و تخت

نیمه شب از خواب بیدار شدن

تشک خیلی سفت می تواند باعث خشک شدن بدن و کمر درد شود. کارشناسان توصیه می کنند تشک های نسبتاً نرم تری را برای تختخواب خود انتخاب کنید. علاوه بر این، راحتی بالش هم بسیار مهم است تا تکیه گاه مناسبی برای سر و گردن شما باشد. روبالشی، ملافه ها و بقیه ی وسایل خواب تان را حتماً گهگاه بشویید و تخت خود را تمیز و ترغیب کننده نگه دارید.

۴- خروپف همسر

اگر همسر یا هم اتاقی شما خروپف می کند، آدم بی قرار یا پرسر و صدایی است، همین مسأله می تواند عامل بی خوابی های شما باشد. با مراجعه به متخصص برای حل مشکل خروپف همسرتان تلاش کنید اما تا حل مشکل یا در صورت بی نتیجه بودن تلاش ها، می توانید در اتاق های جداگانه ای بخوابید.

۵- مشکلات مربوط به معده

اگر خیلی گرسنه باشید یا پرخوری کرده باشید، یا به مشکل رفلاکس اسید معده دچار باشید، این مسأله هم می تواند باعث بیدار شدن شما در نیمه های شب شود.

اگر از مشکل رفلاکس اسید معده رنج می برید، می توانید با مراجعه به پزشک به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

۶- نامنظم بودن چرخه ی خواب

خواب باید یکی از اولویت های زندگی شما باشد. یک راه این است که همیشه سر یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

ساعت خواب و بیدار شدن شما در تمام روزهای هفته باید یکسان باشد و این مسأله در مورد روزهای آخر هفته و تعطیلات هم صدق می کند.

۷- نوسانات قند خون یا تغییرات هورمونی

اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، حتماً می دانید که سطح قند خون شما می تواند دچار نوسان شود. با این حال، اگر فکر می کنید که نوسانات قند خون یا تغییرات هورمونی، عامل مختل شدن خواب شما است، برای حل مشکل خود به پزشک مراجعه کنید.

۸- حیوان خانگی یا بچه های کوچک

تحقیقی نشان داد کسانی که در کنار حیوان خانگی شان می خوابیدند، زمانی که حیوان خانگی شان روی تخت کنار آن ها نمی خوابید، خواب بهتری داشتند. اگر حیوان خانگی تان در کنار شما می خوابد و شما هم خواب سبکی دارید، جا به جا شدن آن ها می تواند شما را از خواب بیدار کند یا گرمای بدن آن ها باعث گرم تر شدن رختخواب شما شود و شما را از یک خواب راحت محروم کند. اگر فکر می کنید حیوان خانگی تان باعث مختل شدن خواب تان می شود، اجازه ندهید روی تخت تان بخوابد.

اگر هم فرزند خردسالی دارید که خیلی زود از خواب بیدار و مزاحم خواب شما می شود، این مسأله ممکن است نشان دهنده ی آن باشد که برنامه ی خواب کودک تان درست نیست و نیاز به تغییر دارد، مثلا می توانید او را کمی دیرتر بخوابانید یا خواب میان روزش را کمتر کنید.

۹- استفاده از دستگاه های الکترونیک

نور شدید مانع از خوابیدن می شود. نور یکی از عوامل تنظیم کننده ی ساعت بیولوژیک بدن است و به ما کمک می کند که در طول روز بیدار بمانیم. بنابراین شب ها زمانی که قصد خوابیدن دارید، اتاق خود را به طور کامل تاریک کنید. اگر نیمه شب برای رفتن به دستشویی بیدار شدید، از روشن کردن چراغ های پرنور خودداری کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که تحقیقات ثابت کرده، نوری که از دستگاه های الکترونیک مثل تلویزیون، لپ تاپ، تلفن همراه و تبلت ساطع می شود هم خواب را مختل می کند.

۱۰- اختلالات خواب

اختلالات خواب اغلب تشخیص داده نمی شوند و در نتیجه، درمان نشده باقی می مانند. بیشتر از هشتاد نوع اختلال خواب وجود دارد که قابل درمان هستند.

تنها راه درمان این اختلالات، مراجعه به پزشک و تشخیص نوع اختلال است.

۱۱- اضطراب یا افسردگی

بین اضطراب و افسردگی و بی خوابی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. به همین دلیل، گاهی تشخیص اینکه کدام یک عامل دیگری بوده اند غیر ممکن می شود. مراجعه به متخصص می تواند به حل مشکل شما کمک کند.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حراج‌های دقیقه 90

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند.

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر