چرا مردم در برابر استفاده از ماشین ظرفشویی مقاومت می‌کنند

شناسه خبر: 139191 سرویس: اقتصادی ، اجتماعی يكشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷, ۱۴ : ۲۰ : ۰۰
چرا مردم در برابر استفاده از ماشین ظرفشویی مقاومت می‌کنند
با اینکه ۱۵۰ سال از اختراع اولین ماشین ظرف‌شویی می‌گذرد، هنوز هم درصد زیادی از آن استفاده نمی‌کنند. دلیل این مقاومت چیست؟ و چرا باید استفاده کرد؟
۵۵آنلاین :

 

یکی از ویژگی‌ها‌ی اساسی انسان این است که هر‌چه علم و تکنولوژی پیشرفت کند، باز هم معتقد هستیم که هنوز هم هیچ ماشینی به توانمندی انسان نیست و نمی‌تواند جا‌ی او را بگیرد.

برای مثال، همین شستن ظرف را در نظر بگیرید: اولین ماشین ظرف‌شویی در سال ۱۸۵۰ ساخته‌شد. هم اکنون ۱۵۰ سال از آن زمان می‌گذرد و اکثرمان همچنان خودمان ظرف می‌شوییم یا حد‌اقل قبل از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرف‌شویی، خودمان کمی آن‌ها را تمیز می‌کنیم.

اما با توجه به آمار، ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی جدید، بسیار سریع‌تر، بهداشتی‌تر و با محیط و طبیعت سازگار‌تر هستند. بنابر‌این وقت شاید وقت آن رسیده باشد که شست‌و‌شوی دستی ظروف را متوقف کنیم و از ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی استفاده کنیم.

یا همانگونه که گزارش‌ها می‌گویند:

زمان آن رسیده است که به ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی اجازه دهیم کار خود را انجام دهند.

یک عقیده‌ی قدیمی و رایج همچنان وجود دارد بر این که اگر برای شستن ظروف یک وعده‌ی غذایی یک خانواده، از یک سینک پر آب استفاده کنید، با شستن دستی هم ظروف تمیز‌تر می‌شوند و هم آسیب کم‌تری به محیط خواهد رسید و هم به‌صرفه‌تر خواهد بود.

اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این عقیده دیگر درست نیست و ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی جدید، نه‌تنها بسیار ارزان‌تر هستند بلکه مصرف انرژی کم‌تری نیز دارند.

جونا شین، هماهنگ‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تکنیکی ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها از برنامه‌ی وترسنس آژانس حفاظت محیط، مربوط به ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی بهینه، در یک جمله گفت:

با اینکه استفاده‌ی بهینه از آب و انرژی هنگام شستن دستی ظروف ممکن است، احتمال وقوع آن بسیار کم است.

او اضافه کرد:

برای اینکه بتوانید به میزان یک ماشین ظرف‌شویی کاملا پر ظرف بشویید و همزمان آب کم‌تری نیز مصرف کنید، باید بتوانید هشت سینک پر از ظرف را بشویید و برای اینکه در زمان و انرژی هم همانند شوید، شیر آب بیش‌تر از دو دقیقه باز نماند.

خب متوجه شدیم که استفاده‌ی کم‌تر از آب نسب به ماشین ظرف‌شویی بسیار مشکل است. اما این سوال وجود دارد که آیا هنوز هم لازم است قبل از قرار دادن ظروف در ماشین آن‌ها را سریع آب‌کشی کنیم؟

متاسفانه خیر، با توحه به گفته‌ها‌ی استفن نادل، مدیر کارگردانی شورای اقتصاد به‌صرفه‌ی انرژی، در حقیقت، اگر یک ماشین ظرف‌شویی مدرن داشته باشید، تنها کاری که قبل از قرار دادن ظروف در ماشین باید انجام دهید این است که تکه‌ها‌ی غذا را از بشقاب‌ها جدا کنید.

نادل در مصاحبه‌ی ۲۰۱۵ با واشنگتون پست گفت:

ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی قدیمی، ظرف‌ها را تمیز نمی‌کردند مگر اینکه شما قبل از قرار دادن آن‌ها در ماشین، آن‌ها را آب‌کشی می‌کردید. در مورد ماشین‌ها‌ی جدید این مشکل دیگر وجود ندارد. اکثر ماشین‌ها‌ی جدید، سنسور چرک بودن دارند. به نسبت میزان کثیفی ظروف، آن‌ها را کم‌تر یا بیش‌تر می‌شویند. بنابر‌این ظروف کاملا تمیز می‌شوند.

ماشین‌ها‌ی ظرفشویی همچنین می‌توانند فواره‌ها‌ی آب ۶۰ سانتی‌گرادی را بر ظروف اسپری کنند که معمولا دست انسان توانایی تحمل این حرارت را ندارد. با این حال، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای ماشین را بیش‌تر از ۴۸ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم نکنید.

مونی نوشت:

پر مصرف‌ترین و پر هزینه‌ترین راه برای شستن ظروف، شستن اولیه‌ی دستی آن‌ها با آب گرم و سپس قرار دادن آن‌ها در ماشین‌ها‌ی ظرف‌شویی قدیمی که با توجه به استاندارد‌ها‌ی جدید ساخته نشدند است.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
علي عطايي ۱۳۹۷/۰۴/۲۵ ۲۰:۵۶
من خودم شش سال پسش خريدم و با مخالفت زياد خانواده مواجه شدم و لج بازي كه بايد بچينيم كمي تميز بشن ظروف قبل از وارد كردن كه دليل اصلي استفاد نكردن از ماشين بود و بعد از مدتي تبديل شد به انباري وسايل و در اخر فروختمش
11 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

باز کردن گره‌های زندگی با دست

در این مطلب فهرستی از این راهکارها که ساده اما موثر و کاربردی می‌باشند را ارائه می‌دهیم تا با انجام آنها بتوانید تغییراتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید.

اتحادیه اروپا 12 هزار جوان 18 ساله را رایگان راهی سفر می‌کند

مقامات اروپایی از امکان سفر رایگان ۱۲ هزار جوان اروپایی در منطقه شنگن خبر دادند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر