نتیجه‌ای یافت نشد.

چرا سال 98 سخت خواهد بود و چه باید کرد؟

شناسه خبر: 162434 سرویس: توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷, ۲۱ : ۱۵ : ۰۰
چرا سال 98 سخت خواهد بود و چه باید کرد؟
باید با مردم صادق بود و مشکلات را صادقانه با آنها در میان گذاشت. نمی توان از یک سو گفت تحریم ها اثری ندارد و حتی برکت هم هست ولی در همان حال معیشت مردم در تنگنا باشد.
۵۵آنلاین :

 

باید با مردم صادق بود و مشکلات را صادقانه با آنها در میان گذاشت. نمی توان از یک سو گفت تحریم ها اثری ندارد و حتی برکت هم هست ولی در همان حال معیشت مردم در تنگنا باشد. مردم اگر ببینند که مسؤولان با آنها رو راست هستند ، راحت تر با وضعیت آتی کنار خواهند آمد خاصه این که احساس کنند بلند مدت نیست و مثلا با پایان دوره ترامپ اوضاع عادی می شود.

سال 1398، احتمالاً یکی از سال‌های سخت در حیات جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. به دلایل زیر:

1 - با خروج آمریکا از برجام‌، ایران به دوران قبل از برجام برگشته است اما با یک تفاوت بزرگ: این بار نه اوبامای نسبتاً متسامح که ترامپ سخت‌گیر رییس جمهوری آمریکاست. 

اگر اوباما نیز ایران را تحریم کرده بوده ولی منافذی برای تنفس باز گذارده بود ولی ترامپ عزم خود را جزم کرده است تا سخت ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال و اقتصاد ملی‌مان را فلج کند.

2 - فروش نفت ایران امسال سیر نزولی خود را آغاز کرد و هنوز برخی کشورها از معافیت های موقت آمریکا برای خرید ایران استفاده می کنند. این معافیت‌ها به زودی به پایان خواهد رسید و احتمال کاهش بیشتر فروش نفت ایران بیش از پیش است.

اگر نفت ما را نخرند، ما نمی توانیم چاه های نفت مان را ببندیم و آنها را برای دوران بعد از تحریم نگه داریم. ویژگی طبیعی چاه نفت این است که بعد از حفاری، نفت به طور مستمر از آن بیرون می آید و امکان ذخیره اش نیست. بنابر این باید نفت آن به طور مداوم استخراج شود.

وقتی نفت استخراج شده را نخرند باید آنها را انبار کرد. انبارها که پر شد باید سراغ مخازن کشتی‌های نفتکش رفت و از آنها به عنوان انبار استفاده کرد. اما بعد از پر شدن نفت‌کش‌ها چه؟

در چنان وضعیتی چاره ای جز فروش نفت در بازارهای غیر رسمی -که خارج از رصد آمریکایی ها باشد- نیست اما به قیمتی بسیار پایین تر از بهای روز و با درصد بالای احتمالات فساد مالی، مانند آنچه در پرونده بابک زنجانی رخ می‌داد!

نتیجه این پروسه، چیزی جز کاهش فاحش درآمدهای نفتی ایران و غیر شفاف شدن آن نیست.

3 - در دوران برجام زمینه های اقتصادی بسیار مناسبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران و نیز صادرات ایران به خارج ایجاد شده بود. تتمه آن مزایا رو به پایان است و احتمالاً برای سال آینده چیز خاصی باقی نخواهد ماند.

4 - افزایش حقوق و دستمزدها در سال آینده، کارآفرینان و مدیران کارگاه‌ها و کارخانه‌های فعال و نیمه فعال کنونی را تحت فشار اقتصادی قرار خواهد داد و احتمالاً آنها ناگزیر خواهند بود برای تنطیم دخل و خرج و ادامۀ حیات واحدهای اقتصادی ، بخشی از نیروهای کار را اخراج کنند. نیروهای اخراج شده عمدتاً کار جدیدی نخواهند یافت چون بقیۀ واحدهای اقتصادی نیز کما بیش وضعیت مشابهی دارند. 

انبوه بیکاران کنونی به علاوه لشکر بیکاران جدید با مطالبات اقتصادی اولیه، می توانند مشکلات اجتماعی و سیاسی و امنیتی ایجاد کنند. اتفاقاً یکی از موضوعاتی که جریان های اپوزیسیون خارج نشین و دولت های مخالف جمهوری اسلامی روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند، تزاید بیکاران و استفاده سیاسی از مطالبات اقتصادی آنهاست. عدم افزایش  دستمزدها نیز باعث فقیرتر شدن کارگران می شود و تبعات مشابه خواهد داشت.

5 - عدم تدبیر یا فقدان امکانات لازم برای مهار بحران های جاری باعث انباشت آنها بر روی هم شده است و در سال آینده نیز ممکن است مشکلات عدیده ای ایجاد شود؛ مانند بحران کم آبی و بی آب در نواحی مرکزی ایران، عدم اصلاح بنیادین نظام بانکی و پولی و صندوق های بازنشستگی و ... .

6 - کشورهایی مانند آمریکا، عربستان، امارات و ... در دشمنی آشکار با ایران، از یک سو در صدد بسیج کشورهای جهان برای منزوی کردن ایران هستند (و یکی از اهداف سفر اخیر بن سلمان به پاکستان، هند و چین نیز می تواند همین موضوع باشد) و از دیگر سو با اقداماتی مانند تقویت گروه های تروریستی و تولید برنامه های هدفمند ماهواره ای در صد اثر گذاری در داخل اند.

چه باید کرد؟

الف) به نظر می رسد مهم ترین رویکرد مسؤولان باید این باشد که با درک درست اوضاع، مقوله وحدت ملی را جدی بگیرند. وحدت ملی یعنی "وحدت همه با یکدیگر" نه این که گروهی بگوید "شما بیایید با ما وحدت کنید".

تا گروه هایی خود را مالک نظام و میهن و انقلاب و اسلام بدانند و بقیه را درجه 2 محسوب کنند و از موضع بالا سخن بگویند، وحدت ملی که لازمه عبور عزتمندانه از بحران است، شکل نخواهد گرفت.

ب) نهادهای قدرت باید منعطف تر از همیشه عمل کنند و افزایش آزادی های سیاسی و اجتماعی باید بتواند تا حدی جبران کننده نقائص اقتصادی باشد. 

ج) در سطح بین‌المللی باید کوشید اجماع مد نظر آمریکا و اسرائیل و عربستان علیه ایران شکل نگیرد. نباید بهانه به دست آنها داد. مثلاً با تصویب "پالرمو" کار بر جریان ضد ایرانی سخت می شود.

د) باید با مردم صادق بود و مشکلات را صادقانه با آنها در میان گذاشت. نمی توان از یک سو گفت تحریم ها اثری ندارد و حتی برکت هم هست ولی در همان حال معیشت مردم در تنگنا باشد. مردم اگر ببینند که مسؤولان با آنها رو راست هستند ، راحت تر با وضعیت آتی کنار خواهند آمد خاصه این که احساس کنند بلند مدت نیست و مثلا با پایان دوره ترامپ اوضاع عادی می شود. همان گونه که در دوران دفاع مقدس عمل کردند و حتی با نثار جانشان نیز در کنار نظام ماندند. مردم باید با تمام وجود و با تمام احساس و با تمام منطق و واقعیت های موجود، همچنان نظام را متعلق به خود بدانند.

با این رویکردهای راهبردی، قطعاً سال سخت 98 نیز با با عزت و اقتدار طی خواهد شد. علاقه‌مندان به نظام این پیشنهادها را جدی بگیرند.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۳:۳۰
اگر ترامپ دوباره رییس جمهور امریکا شود چکار باید بکنیم ، این وحدت واقعی چه کمکی به ما اقشار متوسط ومحروم ۸۰درصدی میکند دولتی ها نه درامد نه شغل وسرمایه شان را که با دیگران تقسیم نمیکنند گرچه اگر هم بکنند توزیع فقر است ولی از وضع فعلی بهتر است وبالاخره این وضع ناجور چند سال تداوم میابد ،
23 17 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۵:۱۷
بانک مرکزی ارز و طلا ها را برای ارز اندام به بازار سرازیر نکند و در کار تجارو کسبه و تولید کنندگان سنگ اندازی نکند در این دوران موقعیت برای بانک ها نیست که بخواهند مردم و تجار را سرکیسه کنند . بانکه باید از بازار خارج شوند . جلوی واردات و صادرات را باز بگذارند تا فشار ها واهش یابد .دروغ کمتر به مردم بگویند.
21 15 پاسخ دادن به این نظر
بابک ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۵:۴۶
تحریم کجایش برکت است اول خرداد مرغ ۵ تومن بود حقوق ها ۸ درصد افزایش یافت حالا شده ۱۴ تومن کل کالای مصرفی روزانه حداقل ۱۲۰ درصد افزایش یافته یه روز مثل ما سختی بکشید بعد بگید تحریم برکت است
26 16 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۵:۵۶
چند سال پیش یک کارشناس ژاپنی نظری مبنی بر تفاوت ارتباط کشورهای دنیا وایران با امریکا را مطرح کرده بود که عین واقعیت چهل ساله ایران است .گفته بود که امریکا مثل یک گاو پرخاصیت است که برخی کشورها از گوشت او وبرخی کشورها از پوست او وبرخی از قدرت او و.... اما ایران فقط به شاخهای این گاو آویزان شده که هرچه بالا وپایینش میکند ولگد مال میشود شاخها را رها نمیکند.وبنظر میاد بسیاری از حضرات داخل کشور از این همه ماجرا جویی فقط منافع ملی را نابود کرده ودر عوض برای خود ودوستان وخانواده منافع پایداری را رقم زده اند .وجالبتر اینکه این آقایان هرچه دزدیها وخیانتهای پیدا وپنهان وناتوانی در کنترل کمترین مایحتاج مردم را میبینند بیشتر بر طبل دشمنی میکوبند .ویقینا در طی این چهل سال با امریکا هماهنگ وهماوازند منتها با جنجال آفرینی ونعره کشی برای فریب آدمهای ساده دل.
19 17 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۶:۳۶
سختی برای همه نخواهد بود بلکه فقط بای طبقه پایین است.
19 16 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۶:۴۲
یک جمله بگو پالرمو را تصویب کنید این چرت و پرت های خنده دار چیه دیگه؟
22 18 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۶:۴۴
واقعا نمیدانیم تاوان چی را میپردازیم؟ خداکنه سران از خر شیطون پیاده بشن وبا قدرت های بزرگ لج و لجبازی نکنند هرچند هزینه اش را مردم بدبخت میپردازند اگر امریکا بد است برای چه کسانی بدهست آقازاده ها که اونجا خوش و خوشجالند مگر امریکا بد نیس برای چه کسانی سران رحم بکنند و مردم را ازین بیچارگی نجات بدهند
19 18 پاسخ دادن به این نظر
منصوری ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۶:۵۱
ما در کشور مدیر کارامد وجهادی نداریم مشکلات از مدیریت است ما از خارج بیست درصد مشکل داریم
21 15 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۷:۴۵
متاسفانه دولتمردان بعد جنگ چنان مالکانه با مردم رفتار نموده اند که سخت است اعتماد کردن به آنها بالخصوص اصولگرا و اصلاح طلب
این دو گروه چنان در ناز ونعمت زندگی میفرمایند.که نگو ونپرس
24 18 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۷:۴۶
متاسفانه دولتمردان بعد جنگ چنان مالکانه با مردم رفتار نموده اند که سخت است اعتماد کردن به آنها بالخصوص اصولگرا و اصلاح طلب
این دو گروه چنان در ناز ونعمت زندگی میفرمایند.که نگو ونپرس
21 20 پاسخ دادن به این نظر
ناشناس ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۷:۵۰
ممنون از تحلیل شجاعانه و درستتان
24 17 پاسخ دادن به این نظر
محمد ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۸:۰۳
این تحلیل مثل همان تحلیلی است که در شروع جنگ ایران و عراق میگفت ما باید با آمریکا سازش کنیم تا از بین نرویم و گرنه قطعا و یقینا شکست خورده و از بین میرویم تحلیل غرب زده های بی ایمان مگر نشنیدید که مقام معظم رهبری به مسئولین فرمودند وحشت نکنید آیا خدا بزرگه یا آمریکا
19 17 پاسخ دادن به این نظر
محمد ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۸:۵۷
کشورایران اسلامی اقا امام زمان ع پشتیبانش هستند ورهبری سیاستمدار مثل ایت الله خامنه ای دارد امریکا هیچ غلطی نمتواند بکند
23 20 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۷:۰۹
خوش بحالت معلومه که جیب پرپولی داری وازدردماخبری نداری .
18 15
۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۲۱:۳۷
اگر ترامپ دوباره انتخاب شود چی?وقتی مردم تحریم ها را تحمل میکنند ولی می‌بینند جلو چشمشان عده ای با رانت وفساد درمسولیتهایشان هزاران میلیارد اموال بیت‌المال و مردم را چپاول میکنند چی? وقتی مسولین ادعا میکنند نمی دانند علت گرانی گوشت و ارزاق عمومی وطلا ارز وخودرو و....چیه چی اعتمادی باقی میماند زیرا حتما دولتی ها دخالت دارند چطور میشود روزی ده میلیون لیتر بنزین قاچاق بشود و نتوانند جلویش را بگیرند. خلاصه کی دیگر این نظام دولت را باور میکند
23 19 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر