چرا زنان برای کار محدود می شوند؟

شناسه خبر: 132371 سرویس: NGO ، گوناگون پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۳۰ : ۰۰ : ۰۰
چرا زنان برای کار محدود می شوند؟
بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی، زنان در 40 درصد از اقتصادهای جهان، با محدودیت های کار به خاطر تفکیک های صنعتی مواجه هستند
۵۵آنلاین :

امروز خبری در برخی از رسانه های جهان با این تیتر منتشر شد:«اولین نفری که پا به مریخ می گذارد، باید زن باشد.» ماجرا مربوط به مصاحبه با یکی از مدیران ناسا می شود. الیسون مک اینتایر، مدیر بخشی از مرکز فضایی جانسون است و آن طور که خودش می‌گوید به کارش عشق می‌ورزد:« من عاشق اینجا هستم. فکر کنم وقتی زمان رفتنم برسد باید من را به زور از اینجا بیرون ببرند.» او نزدیک ۳۰ سال است در ناسا کار می‌کند و در این مدت شاهد تغییرات زیادی بوده است:«مدیر داخلی بخش من یک زن است. سرپرست قبلی گروه هم یک زن بود. ما فضانوردان زن داریم ولی هنوز هیچ زنی را به ماه نفرستاده‌ایم. من فکر می‌کنم اولین کسی که به مریخ قدم می‌گذارد باید یک زن باشد.» 

کارن نایبرگ، فضانورد سابق ناسا نیز که بیش از ۶ ماه در فضا بوده است، می‌گوید:«سال ۲۰۰۰ وقتی به عنوان فضانورد از سوی ناسا انتخاب شدم، فکر کردم به احتمال زیاد ما گروه بعدی هستیم که به ماه قدم می‌گذاریم. ولی متأسفانه این‌طور نشد.»  کارن در مورد سفر زنان به ماه می گوید:«این اتفاق خواهد افتاد. سیاست‌‌بازی‌ها و مسائل مالی اجازه نمی‌دهند این روند با سرعت بیشتری پیش برود. اما در نهایت این اتفاق خواهد افتاد.» 

روایت های این چنینی، نشان می دهد که تبعیض برای کار کردن زنان محدوده ای ندارد، حتی در ناسا نیز زن های با محدودیت هایی مواجه هستند.
بانک جهانی نیز به تازگی تحقیقی از بهانه هایی که کار کردن زنان را محدود می کند، منتشر کرده است. به گزارش ایران آنلاین، این نهاد بین المللی می نویسد:«زمانی که زنان بیشتر کار می کنند، اقتصاد بیشتر رشد می کند. اما در تمام مناطق جهان، عوامل محدود کننده برای اشتغال زنان وجود دارد.»
بر اساس گزارش زنان و قانون 2018 که 189 کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است، در 104 کشور، زنان با عوامل محدود کننده جدی مواجه هستند. 30 درصد از اقتصادهای جهان اشتغال زنان را به بهانه اینکه کاری دشوار، پرخطر یا از لحاظ اخلاقی نامناسب است، محدود می کنند.  40 درصد زنان را از کار کردن در برخی صنعت ها مانند کار در معدن منع می کنند و 15 درصد نیز به خاطر شیفت های شب، مانع از کار زنان می شوند.

اینفوگرافیک زیر که از بانک جهانی استخراج شده، نشان می دهد که اوضاع اشتغال زنان در هر منطقه از جهان، چطور پیش می رود:

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه با شرایط سخت زندگی شخصی و کاری کنار بیاییم

زمانی که در شرایط بسیار سخت و ناامیدکننده به سر می‌بریم، می‌توان آگاهانه تصمیم گرفت و با برخی تغییرات کوچک، فضای زندگی را کمی روشن‌تر کرد.

فيلمي براي تمام كساني كه بودجه كشور در دست آنهاست

فيلم تنگه ابوقريب در سينماها اكران شده است مردم پاسدار خون شهدا هستند بهتر است بقيه هم اين فيلم را ببينند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!!

واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!! باید از خودمان شروع کنیم.

ویدیو: بررسی ابعاد حقوقی دریای خزر

تا زمانی تحدید حدود دریای خزر نهایی نشود ایران از درصد اعلامی اش ( حدود ۲۰٪ ) صیانت می کند. تا کشورهای دیگر مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی نکند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر