چرا توییتر ترامپ را تحریم نمی‌کند؟

شناسه خبر: 140422 سرویس: فناوری ، گوناگون شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷, ۵۶ : ۱۳ : ۰۰
چرا توییتر ترامپ را تحریم نمی‌کند؟
درخواست‌ از گردانندگان شرکت و شبکه اجتماعی توییتر برای اینکه جلوی توییت‌کردن دونالد ترامپ را بگیرند، حداقل از اولین روزهای ریاست‌جمهوری او در جریان بوده است، اما لااقل تا روزی که او در دفتر ریاست‌جمهوری در کاخ سفید مستقر است، این اتفاق نخواهد افتاد.
۵۵آنلاین :

درخواست‌ از گردانندگان شرکت و شبکه اجتماعی توییتر برای اینکه جلوی توییت‌کردن دونالد ترامپ را بگیرند، حداقل از اولین روزهای ریاست‌جمهوری او در جریان بوده است، اما لااقل تا روزی که او در دفتر ریاست‌جمهوری در کاخ سفید مستقر است، این اتفاق نخواهد افتاد.  تازه‌ترین تلاش‌ها مربوط به توییتی می‌شود که او یکشنبه‌شب منتشر کرد و ضمن آن به ایران درباره «پیامدهایی که کمتر کسی در تاریخ مشابه چنین بلایی بر سرش آمده است» هشدار داد.  به‌این‌ترتیب آیا اگر این توییت او نوعی تهدید به نابودی کل یک کشور با سلاح هسته‌ای باشد، برای بیرون‌انداختن او از شبکه اجتماعی کافی نیست؟ بر اساس خط‌مشی رسمی شبکه توییتر، تهدید به خشونت می‌تواند سبب اخراج شخص از آن شود؛ به‌عنوان‌مثال، اگر کسی همسایه خود را تهدید به قتل با تفنگ ساچمه‌ای کند، به‌راحتی می‌توان او را برای نقض سیاست‌های توییتر از شبکه اخراج کرد.  اما اگر شما ترامپ یا یکی دیگر از رهبران جهان باشید، این اتفاق نمی‌افتد. علتش این است: رفتار توییتر با ترامپ متفاوت از رفتارش با یک کاربر «معمولی» است.  توییتر در ماه ژانویه (دی 96) یک پست وبلاگی عمومی منتشر کرد و آنچه پیش‌تر در خط‌مشی شرکت بود را به‌این‌ترتیب اصلاح کرد: «مسدودکردن حساب توییتری یک رهبر جهانی یا حذف توییت‌های بحث‌برانگیزش سبب پنهان‌شدن اطلاعات مهمی می‌شود که مردم می‌توانند ببینند و درباره‌اش بحث کنند». دیدگاه توییتر این است که حفظ توییت‌های بحث‌برانگیز شخصیت‌های سیاسی به بحث دامن می‌زند و رهبران را به پاسخ‌گویی وامی‌دارد. شرکت توییتر می‌گوید این اظهارنظرها را می‌توان در توییتر در معرض دید عموم ابراز کرد یا در غیر این‌صورت پشت درهای بسته اتفاق می‌افتد.  پست وبلاگی توییتر که یک سال پس از آنکه ترامپ رئیس‌جمهور شد، نوشته شده است، به او اشاره‌ای نمی‌کند، اما این نوشته واکنش آشکاری به درخواست‌ها برای بیرون‌کردن او از جانب فعالان لیبرال، نویسندگان و کاربران توییتر است که قدمت آن حتی به پیش از رئیس‌جمهورشدن او می‌رسد. این نوشته مهر تأییدی است بر این انتقاد که توییتر فقط درصدد حفظ ترامپ است، زیرا او شناخته‌شده‌ترین کاربر توییتر در جهان است و در عمل برای این شبکه خیلی تبلیغ کرده است.  در این اعلام خط‌مشی آمده است: «حساب کاربری هیچ شخص بخصوصی این تصمیمات را تحت‌تأثیر قرار نداده است. تلاش ما این است که نسبت به آنچه در افکار عمومی می‌گذرد، بی‌طرف باشیم».  توییتر «تهدیدات خاص مبنی‌بر خشونت یا آرزوی آسیب جدی، مرگ یا بیماری برای یک فرد یا گروهی از مردم» را ممنوع کرده است. این شرکت همچنین وابستگی کاربران را به سازمان‌هایی که «از خشونت علیه غیرنظامیان برای پیشبرد اهدافشان استفاده یا آن را تبلیغ می‌کنند» ممنوع می‌کند. این سیاست بخشی از تلاش توییتر برای جلوگیری از دادن خدمات به «گروه‌های افراطی» است، اما یک استثنای بزرگ وجود دارد: «این سیاست در مورد نهادهای نظامی یا دولتی اعمال نمی‌شود». از آنجایی که ریاست‌جمهوری یک نهاد دولتی است و به‌عنوان فرمانده کل قوا، موجودیتی نظامی نیز هست، تهدید هسته‌ای از جانب او برای توییتر مشکلی محسوب نمی‌شود. به‌این‌ترتیب عده‌ای کنجکاوند که بدانند آیا ترامپ می‌تواند چیزی در این پلت‌فورم بگوید که خودش بتواند دیگران را از دسترسی به آن منع کند؟ معلوم نیست، اما بعید است. 
توییتر نگفته که آیا توییتی از رئیس‌جمهور آمریکا را حذف کرده است یا نه و به نظر می‌رسد این کار را نکرده است، درحالی‌که این شرکت می‌گوید توییت‌های رهبران جهان را در متن سیاسی خود مرور می‌کنیم و «قوانین خود را به نحو مقتضی به اجرا درمی‌آوریم»، جا را برای تفسیر باز گذاشته است تا هرطور دلش خواست عمل کند. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر