چرا بعضی چیزها رنگ خاصی دارند؟

شناسه خبر: 198376 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸, ۵۰ : ۱۳ : ۰۰
چرا بعضی چیزها رنگ خاصی دارند؟
چشم انسان قادر به دیدن بیش از هفت میلیون رنگ است. به لطف همین توانایی است که می توانیم از رنگ ها بهره ببریم و زندگی خود را ساده تر کنیم. انسان ها در طول تاریخ چیزهایی ساخته اند که همیشه رنگ خاص و ثابتی دارند، مسأله ای که بی دلیل نیست. مثلاً هواپیماها همیشه سفید هستند و لوگوی شبکه های اجتماعی عمدتاً رنگی آبی دارند.
۵۵آنلاین :

 

 

 

چشم انسان قادر به دیدن بیش از هفت میلیون رنگ است. به لطف همین توانایی است که می توانیم از رنگ ها بهره ببریم و زندگی خود را ساده تر کنیم. انسان ها در طول تاریخ چیزهایی ساخته اند که همیشه رنگ خاص و ثابتی دارند، مسأله ای که بی دلیل نیست. مثلاً هواپیماها همیشه سفید هستند و لوگوی شبکه های اجتماعی عمدتاً رنگی آبی دارند.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا بعضی چیزها به رنگ خاصی هستند.

۱- شیر آتش نشانی

علت رنگ وسایل

شیرهای آتش نشانی رنگ های مختلفی دارند تا معلوم شود که هر کدام چند گالون آب در هر دقیقه می توانند تأمین کنند. از این شیرهای آتش نشانی مختلف برای خاموش کردن انواع مختلفی از آتش، بر حسب وسعت آن استفاده می شود. قرمز، نارنجی، سبز و آبی، رایج ترین رنگ هایی هستند که از آن ها برای شیر های آتش نشانی استفاده می شود.

 

۲- هواپیمای تجاری

بسیاری از هواپیماهای تجاری به رنگ سفید درآورده می شوند تا نور خورشید را بازتاب دهند. این مسأله به کاهش صدمات ناشی از نور خورشید و جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه ی هواپیما کمک می کند. به علاوه، سفیدی هواپیماها به آن ها کمک می کند زمانی که روی زمین پارک شده اند، زودتر خنک شوند.

۳- تایر ماشین

لاستیکی که از آن برای تولید تایر استفاده می شود در واقع سفید رنگ است، اما به آن ماده ای به نام کربن سیاه اضافه می شود تا طول عمر تایر بیشتر شود. این مسأله باعث سیاه شدن رنگ تایر می شود. کربن سیاه، با دور کردن گرما و محافظت از تایر در برابر پرتوهای فرابنفش، استحکام و دوام آن را بالا می برد.

۴- چراغ راهنمایی و رانندگی

همه ی ما با سه رنگ چراغ های راهنمایی و رانندگی آشنایی داریم. قرمز به معنای توقف است، سبز یعنی حرکت، و زرد به معنای ادامه ی حرکت با احتیاط است.با این حال، انتخاب این رنگ ها بی دلیل نبوده. قرمز رنگی است که بیشتر طول موج را دارد، به این معنی که از فاصله ی دورهم قابل مشاهده است، مسأله ای که رانندگان را قادر می سازد از دور آن را ببینند. زرد طول موج کوتاه تری دارد اما از سبز بلندتر است.

این تفاوت طول موج زمانی به شکل واضح تری حس می شود که چراغ راهنمایی و رانندگی از سبز به زرد یا از زرد به قرمز تغییر پیدا می کند.

۵- خط عابر پیاده

سفید و سیاه بودن یکی در میان خطوط عابر پیاده، آن ها را از فاصله ی دور قابل دیدن می کند. این مسأله به رانندگان فرصت کافی را می دهد تا سرعت خود را کمک کنند و به عابرین اجازه ی عبور از خیابان را بدهند. این دو رنگ به دیده شدن عابرین پیاده هم کمک می کند.

۶- اتوبوس مدرسه

رنگ های متضاد زرد و مشکی اتوبوس های مدرسه به راحت تر شدن تشخیص آن ها برای دانش آموزان، به ویژه در هنگام صبح که به مدرسه برده می شوند، کمک می کند. این دو رنگ به دیگر راننده ها هم کمک می کنند در ساعات تاریک تر روز متوجه اتوبوس های مدرسه شوند.

۷- تاکسی

مانند اتوبوس های مدرسه، از رنگ زرد برای راحت تر شدن تشخیص تاکسی ها استفاده می شود. رنگ زرد در خیابان به راحتی از بقیه ی رنگ ها متمایز می شود.

۸- توپ فوتبال

توپ های فوتبال از زمانی که پلاستیکی شدند، یکدست سفید تولید می شدند. با این حال، شرکت آدیداس تصمیم گرفت رنگ مشکی را هم به توپ ها اضافه کند. توپ های سفید و سیاه در تلویزیون راحت تر تشخیص داده می شدند، چون در آن زمان تلویزیون های سفید و سیاه هم وجود داشت.

۹- دستمال توالت

دستمال های توالت با مواد سفید کننده به رنگ سفید درمی آیند. بدون استفاده از مواد سفید کننده، دستمال های توالت رنگی مایل به قهوه ای دارند. دستمال های توالت تنوع رنگی زیادی ندارند چون تولید کننده ها برای رنگی کردن آن ها باید از رنگ استفاده کنند که این مسأله هزینه ی بیشتری دارد. در واقع دلیل سفید بودن دستمال های توالت، مقرون به صرفه تر بودن آن ها از نظر تولید است.

با این حال، این تنها دلیل سفید بودن دستمال های توالت نیست. دستمال های رنگی دیرتر از دستمال های سفید تجزیه می شوند. به علاوه، وقتی دستمال توالت رنگی اختراع شد، بسیاری از پزشکان استفاده از آن را با افزایش ریسک بروز مشکلات جسمی مرتبط دانستند. اما سفید انتخاب مطمئنی است.

۱۰- لوگوی شبکه های اجتماعی

گرچه شبکه های اجتماعی رنگ های مختلفی در لوگوهای خود دارند، اما بسیاری از آن ها برای لوگوی خود از رنگ آبی استفاده می کنند. علت این مسأله آن است که رنگ آبی تداعی گر قدرت تفکر و ذهن است که هر دو با عمل گفتگو مرتبط هستند. این رنگ نماد امنیت و اعتماد هم هست. شرکت های شبکه های اجتماعی می خواهند مردن هنگام گفتگو احساس امنیت داشته باشند، به همین دلیل رنگ آبی را انتخاب کردند.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در شرایط تحریمی چه وضعیتی در انتظار اقتصاد ایران است؟

یکی از سؤالات مهم در شرایط جاری کشور، چشم انداز وضعیت اقتصادی کشور با فرض تداوم تحریم هاست. طی سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به دلیل شوک ناشی از تحریم ها و عدم تعادل های کلان اقتصادی، اقتصاد ایران از مسیر ثبات نسبی خارج شد و اگرچه تورم ارقام تجربه شده ای را به ثبت اسانید با این حال رشد اقتصادی منفی تجربه شده و پیاپی در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بی سابقه بود.

بنزین ما را به کجا خواهد برد؟

در سال جاری فرصت خواندن دو کتاب تازه منتشر شده بسیار عالی را یافتم یکی «کلیات علم اقتصاد» نوشته دارون عجم اوغلو و همکاران و دیگری «اقتصاد خوب برای زمان های سخت» نوشته آبهیجیت بنرجی و استر دوقلو که برندگان نوبل اقتصاد امسال نیز شدند. تأکید هر دو کتاب بر اهمیت داده ها و شواهد بیرونی و توجه به شرایط خاص هر جامعه برای نسخه پیچی و سیاستگذاری است، به جای اینکه به فهم شهودی خود متکی باشیم و در برج عاج دانش نظری محدود خود بنشینیم و بدون توجه به واقعیت بیرونی اظهار نظر کنیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر