چاه بیخا بهرام در مومبای هندوستان

شناسه خبر: 135303 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۱ : ۱۵ : ۰۰
آب در ایران باستان یکی از چهار آخشیج (عنصرهای) چهارگانه بوده و از ارزش ویژه ای برخوردار بوده است زندگی انسان به آن بستگی داشته و دارد،همانند خاک،هوا و آتش.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

آب در ایران باستان یکی از چهار آخشیج (عنصرهای) چهارگانه بوده و از ارزش ویژه ای برخوردار بوده است زندگی انسان به آن بستگی داشته و دارد،همانند خاک،هوا و آتش. در باور فرهنگی ایرانیان باستان،آب نیز همانند سه آخشیج دیگر نبایستی آلوده می‌شده و دارای ارزش نیایش نیز بوده است. آناهیتا ایزد بانوی نگاهبان آبهای پاک و بالنده بوده و در برخی از شهرهای ایران زمین نیایشگاه‌هایی برای ناهید وجود داشته است از این رو و با توجه به جایگاه و اهمیت آب بین زرتشتیان،چاه بیخا بهرام(Bhikha Behram) نیز بین جامعۀ پارسیان هند و به ویژه پارسیان شهر مومبای سپندینه و مورد احترام است. باور رایج بین پارسیان هند این است که اگر هر زرتشتی کنار چاه آب بیخا بهرام شمع روشن کند آرزوهایش برآورده خواهد شد. این چاه آب در جادۀ ویر نریمان(Veer Nariman) بین چرچ گیت(Church gate) و فلورا فانتین(Flora Fountain) جای گرفته است و به وسیلۀ تاجری زرتشتی به نام بیخاجی بهرام جی پاندی(Bhikhaji Behramji Panday) ساخته شده او پدربزرگ مهروانجی فرامجی پاندی(Meherwanji Faramji Panday) بود که آسایشگاه پاندی را در محلۀ کولابای مومبای ساخت. بیخا بهرام هنگامی که درسفرکاری بود به دلیل سوءظنی بازداشت شد و در زندان نذرکرد که اگر آزاد شود برای خدمت به شهر مومبای و به ویژه جامعۀ پارسیان هند دست به کاری عامه‌پسند خواهد زد وی پس از مدت زمان کوتاهی آزاد شد و البته قولی که به خود داده بود را فراموش نکرد و ده سال بعد چاه آب شیرین بیخا بهرام را ساخت. چاه درسال1725میلادی ساخته شده و رهگذران بسیاری را سیراب نموده است. بنای یادمانی کنارچاه نیز درسال1950میلادی به آن افزوده گشته،در ورودی این یادمان تاریخی نام آن،سال ساختش و نقشمایۀ آتشدان به چشم می‌خورد در نمای یادمان افزوده شده به چاه نیز قرص خورشید بال‌دار و شیشه‌های رنگی به کار رفته است همانند شیشه‌های رنگی تزیینی در آتشکدۀ کلکته و آتشکدۀ آدُران سِت پیروزشاه اردشیر پاتل مومبای. شیشه‌های رنگی به زیبایی این یادمان فرهنگی و تاریخی افزوده‌اند،چاه بیخا بهرام امروزه به زیارتگاهی سپندینه بین جامعۀ پارسیان هند تبدیل شده است و در واقع یادمانی تاریخی،مذهبی به حساب می‌آید.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اگر در خرمشهر 5 تا آر پی جی داشتم سقوط نمیکرد

روایت سیدمحمد غرضی، استاندار وقت خوزستان از روزهای ابتدای جنگ:

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر