پیش به سوی خودکامگی سیسی

شناسه خبر: 170160 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۲۹ : ۰۹ : ۰۰
پیش به سوی خودکامگی سیسی
همه‌پرسی قانون‌اساسی مصر از روز شنبه ۳۱ فروردین ماه آغاز شد. مصری‌های خارج از کشور نیز از روز جمعه ۳۰ فروردین ماه به پای صندوق‌های رای رفتند.
۵۵آنلاین :

همه‌پرسی قانون‌اساسی مصر از روز شنبه ۳۱ فروردین ماه آغاز شد. مصری‌های خارج از کشور نیز از روز جمعه ۳۰ فروردین ماه به پای صندوق‌های رای رفتند. مصری‌ها به مدت سه روز می‌توانند در همه‌پرسی قانون‌اساسی شرکت کنند. پارلمان مصر طی دو هفته اخیر با اکثریت آرا طرح اصلاح قانون‌اساسی این کشور را تصویب کرد. مهم‌ترین اصلاحات قانون‌اساسی مصر شامل افزایش دوره ریاست‌جمهوری از چهار سال به شش سال، افزایش مشارکت زنان در پارلمان به ۲۵ درصد و حفظ میزان مشارکت جوانان و تعیین یک معاون یا بیشتر برای رئیس‌جمهور است. اصلاحات قانون‌اساسی به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر این اجازه را می‌دهد که تا ۲۰۳۰ در قدرت بماند. حدود ۵۵ میلیون نفر از مجموع ساکنان مصر که بالغ بر ۱۰۰ میلیون نفر است، واجد شرایط رای دادن هستند.
«وی ویان‌یی»، در گزارش ۲۰ آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشت که در فضای اجتماعی مصر و نیز در خیابان‌ها و بنرهای تبلیغی همواره مردم به سوی انتخابات فرا خوانده می‌شدند. حامیان و موافقان سیسی یک پیام را به‌صورت همزمان در فضای مجازی و واقعی نشر می‌دادند: «درست عمل کن. رای بده.» خطاب این جمله حامیان السیسی به مردم است که «کارتان را درست انجام بدهید: رای «آری» بدهید.» با این حال، مخالفان سیسی می‌گویند این دولت است که باید پاسدار آرای مردم باشد و در رای آنها خدشه‌ای وارد نکند. این گزارشگر می‌نویسد در صورتی که نتیجه آرا به نفع سیسی باشد، قدرت سیستم قضایی و قانون‌گذاری به بهای افزایش قدرت ارتش کاهش می‌یابد و عملا سیستم قضایی و پارلمان زیر کنترل ارتش و سیسی قرار خواهد گرفت و به او این اجازه را خواهد داد تا برخی اعضای قوه مقننه را برگزیند. این تغییرات که ۸ سال پس از بهار عربی رخ می‌دهد تنها موجب تقویت حاکمیت اقتدارگرایانه ارتش و سیسی می‌شود. سیسی سال گذشته میلادی دوباره به‌عنوان رئیس‌جمهوری مصر برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب شد. حامیان سیسی معتقدند این اصلاحات لازم است تا سیسی فرصت بیشتری برای تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای و اصلاحات بزرگ اقتصادی داشته باشد اما منتقدان می‌گویند با اجرای این اصلاحات، اختیارات بیشتری به سیسی داده می‌شود و مصر به الگوی دیکتاتوری بازمی‌گردد.

«حسن نافعه»، استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره می‌گوید این تغییرات مفهوم دیگری جز تحکیم پایه‌های یک حکومت خودکامه ندارد و اگر قانون‌اساسی مجوز این کار را صادر کند، برای آینده سیاسی مصر خطرناک خواهد بود. او می‌گوید این تغییرات به معنای خاتمه آزادی بیان خواهد بود و آنچه بر جا می‌ماند یک فرد است که قادر خواهد بود درباره همه چیز قضاوت نهایی بکند و این زمینه‌ساز سرخوردگی و رشد افراط‌گرایی خواهد شد.  گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌افزاید با وجود پیروزی ناپلئونی که السیسی سال گذشته به‌دست آورد تا یک دوره دیگر بر مسند قدرت باشد اما نتیجه این همه‌پرسی را هم از قبل می‌توان پیش‌بینی کرد. «یی» می‌افزاید با این وجود، بسیاری از فعالان جامعه مدنی به اصرار از مردم داخل می‌خواهند که رای «نه» بدهند و از مصری‌های خارج هم می‌خواهند که این آرای «نه» را به گستردگی در خارج از کشور و در رسانه‌های اجتماعی بازتاب دهند. «مایا السدانی»، مدیر حقوقی و قضایی موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه در واشنگتن، می‌گوید: «با وجود ترسی که وجود دارد اما هر چه مشارکت در انتخابات بیشتر باشد، آن انتخابات مشروع‌تر خواهد بود.» او می‌گوید: «می‌بینید که دولت با تمام ابزارها و متحدانش وارد میدان شده و می‌خواهد هم رای مثبت مردم را بگیرد و هم آنها را به پای صندوق‌های رای بیاورد. در سوی دیگر، فضایی برای رای منفی و سازماندهی مردم به ریختن رای خیر به صندوق‌ها وجود ندارد.» این گزارشگر روایت دیگری را هم مطرح می‌کند و می‌گوید در گوشه میدان یک کیوسک «اسنک فروشی» بود و تبلیغات موجود بر روی آن نشان می‌داد که صاحب کیوسک از حامیان دو آتشه السیسی است. وقتی با صاحب آن «محمد عبدالعزیز» صحبت کردیم، او گفت که پلیس دستور داده تا این بنرها در اینجا علم شود. این گزارشگر معتقد است که نظام السیسی تلاش گسترده‌ای را از اخذ رای مثبت از مردم آغاز کرده است. احتمالا او پیروز همه‌پرسی خواهد بود.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
همدلی را به کودکانتان یاد بدهید

همدلی را به کودکانتان یاد بدهید!

کودکان برای موفقیت در روابط و زندگی، باید درک درستی از احساسات خود و دیگران و تاثیر آن بر یکدیگر داشته باشند.

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

«اینستاگرام، اجازه ندارد تصاویر یا پیام‌های من را به اشتراک بگذارد.»

اخبار ویدئویی

بیشتر
روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر