پیش‌بینی فارن پالیسی از آینده تنش ایران و آمریکا

شناسه خبر: 142584 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۳۵ : ۰۹ : ۰۰
پیش‌بینی فارن پالیسی از آینده تنش ایران و آمریکا
دنیس راس، دیپلمات سابق و عضو شورای روابط خارجی آمریکا با نگارش مقاله‌ای در «فارن‌پالیسی» پیش‌بینی کرده ایران و آمریکا به‌رغم جنگ لفظی اخیر در نهایت با میانجیگری ولادیمیر پوتین به پای میز مذاکره رفته و توافق خواهند کرد.
۵۵آنلاین :

راس با اشاره به اینکه ترامپ خود معتقد است که توافق بهتر با ایران امکان‌پذیر است و اخیرا نیز پیشنهاد گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است، نوشت: «به نظر او حامیان ترامپ استدلال بهتری دارند و سابقه تاریخی و قواعد پویای سیاسی ثابت می‌کند که موضع ایران در مورد بی‌اعتنایی به مذاکرات عاقبت نرم خواهد شد و کاملا می‌توان تصور کرد که آمریکا وایران به یک توافق دیگر برسند.» به گزارش عصر ایران، دنیس راس با تاکید بر اینکه فشارهای ترامپ علیه ایران به دو دلیل همانند فشارهای حداکثری این کشور علیه کره‌شمالی نیست، ادامه داد: «اختلافات آمریکا و متحدان به ویژه اروپا در مورد برجام و نیز بیم از افزایش قیمت نفت که می‌تواند حتی با وجود تحریم‌های نفتی، مانع سقوط زیاد در درآمد نفتی ایران شود، مانع تشدید فشارهای فزاینده علیه ایران است، اما با این حال حتی پیش از اعمال تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا، اقتصاد ایران رو به وخامت می‌رفت و در برخی شهرهای ایران اعتراضات و اعتصاباتی روی داده است.» راس مدعی شده سابقه تاریخی نشان می‌دهد هر وقت حکومت ایران فشار واقعی را احساس کند، در نهایت رفتار خود را تغییر می‌دهد و موضع نرم‌تری در پیش خواهد گرفت. راس با اشاره به اینکه احتمالا تمایل تهران در این مرحله بر مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا باشد، تاکید کرد: «از نظر تهران ممکن است مذاکره مستقیم به معنای تسلیم در برابر آمریکا باشد.» او سپس مدعی شده این بار بر خلاف برجام ممکن است پوتین نقشی محوری در کشاندن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره داشته باشد. راس تاکید کرد: «پوتین ممکن است در اوایل سال ۲۰۱۹ پیشنهادهایی برای مصالحه با ایران برای ترامپ داشته باشد. این پیشنهادها می‌تواند شامل تغییر برخی مفاد برجام در جهت خواسته‌های ترامپ مثل افزایش دوره زمانی «بند غروب» از میزان کنونی (تا سال ۲۰۲۵) تا سال ۲۰۴۵ و نیز اعمال محدودیت‌های بیشتر روی غنی‌سازی در ازای برداشته شدن همه تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای آمریکا باشد.»


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
ali ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ ۰۹:۵۰
هر توافق جدید احتمالی ، آینده غیرقابل اعتمادی دارد چون رئیس جمهور بعدی آمریکا از آن توافق به راحتی می تواند خارج شود. همانطور که این رئیس جمهور، توافق با نفر قبلی را قبول ندارد. لذا آمریکا اصلا قابل اعتماد نیست. با مجازات خائنین داخلی اول باید اعتماد مردم به حکومت برگردد والا قراردادهای ترکمانچای بسیار زیادی در راه خواهد بود فقط برای بقاء حکومت.
10 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر