پیش‌بینی شورای اطلاعات بین المللی آمریکا تا سال ۲۰۲۰: پایان سلطه آمریکا بر جهان

شناسه خبر: 93917 سرویس: جهان ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۸
پیش‌بینی شورای اطلاعات بین المللی آمریکا تا سال ۲۰۲۰: پایان سلطه آمریکا بر جهان
شورای اطلاعات بین المللی آمریکا پیش‌بینی کرده است ایران، روسیه و چین از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی بالاترین نفوذ را بین کشورهای منطقه خواهند داشت.
۵۵آنلاین :

 

هر چهار سال یکبار، گروهی از تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا سعی دارند آینده را پیش بینی کنند. امسال این گزارش تنها یک هفته قبل از اینکه ترامپ ریاست جمهور آمریکا شود منتشرشد. در این گزارش  گفته شده است که خوب یا بد شرایط جهانی نشان می‌دهد تغییرات بسیار عظیمی در امور بین‌المللی اتفاق خواهد افتاد و آمریکا به پایان سلطه جهانی‌ که بعد از جنگ جهانی دوم توانسته بود بدست آورد نزدیک می‌شود. 

شورای اطلاعات بین‌المللی (National Intelligence Council)، نهادی در اطلاعات ملی آمریکا است که به بررسی قدرت آمریکا در جهان می‌پردازد و بر همین اساس مواردی مانند قدرت نظامی و شرایط متحدان اروپایی و آسیایی را ارزیابی می‌کند. 

ترامپ تا به حال بارها به مخالفت با عناصر مختلفی که در نظم جهانی نقش دارند صحبت کرده است (مخصوصا تجارت آزاد و متحدان آمریکا). اما با تمام این وجود، وی همچنان تمایل دارد شرایط سلطه آمریکا بر جهان حفظ شود، زیرا شعار انتخاباتی وی این بود که دوباره آمریکا را قدرتمند کنیم. در روز سه شنبه، مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ گفته است که ترامپ بیشتر از چیزی که تصور می‌شود به سیستم بین‌المللی پایبند خواهد بود. 

فلین می‌گوید دولت ترامپ دوباره روابط ما با جهان را بررسی خواهد کرد. با این وجود وی ادامه می‌دهد که متحدان بهترین ابزاری هستند که ما داریم، باید همچنان پرقدرت بمانیم و به عنوان یک ابر قدرت شناخته شویم

به عنوان یک مثال درباره اینکه این جهان جدید ممکن است چطور باشد نویسنده می‌گوید: تصور کنید که تا سال ۲۰۲۰ ترامپ همچنان رئیس جمهور بماند آنگاه چین، روسیه و ایران باور خواهند داشت که آمریکا به دلیل تفرقه در سیاست‌های داخلی و امور مالی بد دولت دست به عقب نشینی از جهان خواهد زد. در نتیجه، کشورهای ایران، چین و هند سعی بر این خواهند داشت تا قدرت خود را در کشورهای همسایه افزایش دهند و به این ترتیب تا اواسط دهه ۲۰۲۰ می‌توانند از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی بالاترین تاثیر را منطقه خودشان داشته باشند. نویسنده می‌گوید به عنوان مثال چین سعی خواهد کرد شرایط محیطی بدی را به واسطه انحراف رودخانه و یا تزریق ذرات سولفات در هوا به وجود آورد. همچنین سناریو جنگ بین هند و پاکستان که ازسال ۱۹۴۵ و بعد استفاده از اولین سلاح اتمی شروع شد به اوج برسد. 

 این گزارش که به بررسی ۳۶ کشور دنیا می‌پردازد و از بسیاری از کارشناسان داخل و خارج آمریکا بهره برده است، پیش بینی می‌کند که رشد اقتصاد جهانی آرام خواهد بود. نویسنده می‌گوید: کشور هند  سریع‌ترین رشد را طی پنج سال آینده خواهد داشت و سرعت رشد چین کاهش خواهد یافت و ابزارهای خود را در زمینه‌های دیگر متمرکز خواهد کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تهدید تروریسم افزایش خواهد یافت و در بسیاری از کشورهای جهان نیز سرایت خواهد کرد. همچنین تفرقه بین شیعه و سنی به نظر می‌رسد در کوتاه مدت شدیدتر شود و تا سال ۲۰۳۵ نیز فروکش نکند" .

ملی گرایی که معمولا باعث تنش بین کشورهای دنیا می‌شود ممکن است به دلیل افزایش مهاجریان و اثرات جهانی شدن متورم شود، در نتیجه ریسک برخورد بین کشورهای جهان افزایش یاید و به سطحی که از بعد از دوران جنگ سرد بی سابفه است برسد.

بر همین اساس این گزارش بیان می‌کند که سیاست استبدادی- پوپولیستی، لیبرال دموکراسی را تهدید خواهد کرد. نویسنده می‌گوید این موضوع به منظور اینکه بتوانند نظمی را به این هرج و مرج‌ها تحمیل کند تشدید خواهد شد.

در گزارش "روند جهان تا ۲۰۱۵" که در سال ۲۰۰۰ و یک ماه قبل از ۱۱ سپتامبر انجام شد بسیاری از پیش‌بینی‌ها صورت گرفته به وقوع پیوست: اَشکال جدیدی از حملات سایبری، وضعیت وخیم تروریسم در خاورمیانه، فشارهای جمعیتی، تحولات اجتماعی و افراط‌گرایی مذهبی. البته تعدادی از این پیش‌بینی‌ها نیز اشتباه بود از جمله: دولت جدید فلسطین، عراقی با سلاح هسته‌ای و اتحادیه اروپا بسیار یکپارچه بشر بسیار انتظار دارد که فردا نیز همچون امروز باشد که در بسیاری از موارد این امن‌ترین شرط بندی است که می‌توانیم درباره آینده کنیم تا زمانی که بفهمیم اینگونه نیست.


منبع : بازار نیوز
برچسب ها
تروریسم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

20 راه برای تلاش موثر و موفقیت

برای آموزش موثر، باید قوانینی وضع و پیشنهاداتی ارائه گردد.

بحران شرم‌آوری که خارِ چشم گردشگری ایران شده

پروژه سرویس‌های بهداشتی بیشتر از ۱۵ سال است که در ایران به شوخی گرفته شده، از همان موقع که اسفندیار رحیم مشایی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و از ساخت «یک هزار سرویس بهداشتی در هر ۲۵ کیلومتر از جاده‌های ایران و سرویس‌های فوق‌العاده پاکیزه‌ای که اگر عسل روی کف آن ریخته شود، از خوردن آن منصرف نمی‌شوید»، سخن گفت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دیدار پوتین و بشار اسد در سوریه

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در شهر سوچی روسیه با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه قرار است نشست صلح در سوریه را در این شهر برگزار کنند.

ویدئو: دستگیری کروکودیل سرگردان در ساحل فلوریدا

یک کروکودیل بزرگ به طول حدود ۲ متر که خود را به ساحل هالیوود در فلوریدا رسانده بود، پس از تلاش چند ساعته ماموران کنترل حیات‌وحش، به دام افتاد.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان