پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸

شناسه خبر: 122024 سرویس: فناوری جمعه ۱۵ دي ۱۳۹۶, ۳۳ : ۱۶ : ۰۰
پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸
گرچه هوش مصنوعی در آینده‌ی نزدیک جایگزین نیروی انسانی مشاغل نخواهد شد؛ ولی به‌زودی نفوذ این فناوری را در زندگی‌ احساس خواهیم کرد.
۵۵آنلاین :

سال ۲۰۱۷، برهه‌ای حساس در تاریخ فناوری هوش مصنوعی بود. نه‌تنها پیشرفت‌هایی که در این عرصه رخ داد، بلکه درک ما نیز از تأثیرات آن بر جامعه تا حد زیادی افزایش یافت. فریدا پولی، محقق و هم‌بنیان‌گذار شرکت Pymetrics، در مقاله‌ای که در نشریه‌ی فوربز منتشر شد، پیش‌بینی‌های خود را در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی در سال جدید شرح داده است:

Algorithms will change the way we work

الگوریتم‌ها شیوه‌ی کاری مردم را تغییر خواهند داد

هنگامی‌که در مورد هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم، اغلب ما تصور می‌کنیم این فناوری مشاغلی نظیر تحویلداری و سرایداری را کنار خواهد زد. شاید فراموش می‌کنیم که این تکنولوژی به‌آرامی در زندگی همه‌ی ما نفوذ خواهد کرد.

بگذارید دو مفهوم را از هم متمایز کنیم: AI (هوش مصنوعی) و IA (هوش افزایی). باوجود گام‌های بلندی که در توسعه‌ی هوش مصنوعی برداشته‌ شده است و در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت، هنوز تا زمانی که این تکنولوژی بتواند جایگزین نیروی انسانی شود، راهی طولانی در پیش داریم. بااین‌حال به‌زودی شاهد نفوذ بیش‌ازپیش هوش مصنوعی در مشاغل روزانه‌ی خود و همچنین هوش افزایی انسانی خواهیم بود.

به این موضوع فکر کنید که در حال حاضر مردم چگونه کار خود را انجام می‌دهند؟ بسیاری از وظایف تکراری کارمندان یا الگوهای ثابت، می‌توانند به بخشی منتقل شوند که نیاز زیادی به خلاقیتو شهود ندارد. برای مثال یک دکتر را تصور کنید. هوش مصنوعی به‌زودی می‌تواند خیلی سریع‌تر و دقیق‌تر، بیماری‌های مشترک و رایج را تشخیص دهد. جهانی را تصور کنید که در آن کامپیوترها سابقه‌ی پزشکی، نتایج اسکن و آزمایش‌های بیمار را می‌خوانند و به‌طور دقیق فهرست بیماری‌های محتمل را به پزشکان ارائه می‌دهند. در این صورت پزشکان می‌توانند زمان بیشتری به بررسی تشخیص‌های احتمالی، ارتباط برقرار کردن با بیماران و برنامه‌ریزی برای درمان‌های مؤثر و هدفمند اختصاص دهند.

دنیایی که در آن هوش مصنوعی کاملاً جایگزین پزشکان شود - البته اگر چنین اتفاقی بیفتد - فاصله‌ی زیادی با جهان حال حاضر ما دارد. بااین‌حال دورانی که در آن پزشکان با کمک هوش مصنوعی بسیار کاراتر و مؤثرتر فعالیت می‌کنند، به‌زودی فرامی‌رسد. در چنین مواردی، این فناوری جایگزین شغل هیچ‌کسی نخواهد شد؛ بلکه فقط به مردم کمک می‌کند کار خود را بهتر انجام دهند.

AI will be held against more scrutiny

 اشتباهات و بررسی‌های غلط هوش مصنوعی افزایش خواهد یافت

هوش مصنوعی یک فناوری فوق‌العاده قدرتمند است و ازآنجاکه کیفیت کار مردم را افزایش می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد روی بخش‌های مهم وظایفشان متمرکز شوند، به‌سرعت از طرف جامعه در حال پذیرش است. ولی  در واقع بخشی از جذابیت این فناوری، به این دلیل است که این تکنولوژی می‌تواند خطرناک هم باشد.

الگوریتم‌ها به دلیل توانایی‌شان در تصمیم‌گیری هوشمندانه و سریع محبوبیت پیداکرده‌اند. اما همین قدرت به آن‌ها اجازه می‌دهد زمانی که تصمیم نادرستی اتخاذ می‌کنند، تأثیری سریع‌تر و وسیع‌تر روی زندگی مردم داشته باشند. کارشناسان این پدیده را «سمت تاریک هوش مصنوعی» می‌نامند و معتقدند این پتانسیل وجود دارد که مجموعه‌ی داده‌های همگن، الگوریتم‌های اشتباهی تولید کنند که این الگوریتم‌ها، تصمیمات مهمی در مورد زندگی مردم اتخاذ می‌کنند. پیش‌ازاین نیز ما شاهد چنین تأثیراتی بوده‌ایم (ربات تای مایکروسافت یا نتایج تصویری گوگل برای واژه‌ی «Gorilla»)

به همین دلیل همان‌طور که هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸ قدرتمندتر می‌شود، بررسی‌های اشتباه بیشتری هم انجام می‌دهند. متأسفانه به‌احتمال بالا ما بازهم شاهد چنین تجربیاتی خواهیم بود که نشان می‌دهند اگر جزئیات این فناوری کنترل نشوند، چه فاجعه‌ای در انتظار جوامع خواهد بود. بااین‌حال سال ۲۰۱۸، سالی است که شرکت‌های خریدار محصولات هوش مصنوعی، صرفاً به توانایی‌های قابل پیش‌بینی الگوریتم نمی‌اندیشند، بلکه متعهد می‌شوند که الگوریتم‌ها را به‌طور پیشرفته تحت نظارت و کنترل داشته باشند و تأثیرات غیر منتظره‌ی بالقوه‌ی آنان را به حداقل برسانند.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

غار سهولان مهاباد پیشنهادی برای گردشگران نوروزی

کشور ایران جاذبه‌های ناشناخته یا کمتر شناخته شدۀ بسیاری دارد. یکی از این جاذبه‌ها غار آبی سهولان در42کیلومتری مهاباد درجادۀ مهاباد به بوکان در استان آذربایجان غربی است.

چگونه در تعطیلات ورزش کنیم

غالبا افراد در تعطیلات زمان کافی برای ورزش کردن ندارند و به دنبال راه‌هایی برای این که بتوانند در کوتاه مدت با کیفیت بالا ورزش کنند، هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

ویدیو: نخستین خودروی هوشمند تجاری سازی شده

شرکتی هلندی نخستین خودرو پرنده در جهان را با موفقیت آزمایش کرد. این خودرو سال آینده تحویل مشتریان می شود.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان