پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸

شناسه خبر: 122024 سرویس: فناوری جمعه ۱۵ دي ۱۳۹۶, ۳۳ : ۱۶ : ۰۰
پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸
گرچه هوش مصنوعی در آینده‌ی نزدیک جایگزین نیروی انسانی مشاغل نخواهد شد؛ ولی به‌زودی نفوذ این فناوری را در زندگی‌ احساس خواهیم کرد.
۵۵آنلاین :

سال ۲۰۱۷، برهه‌ای حساس در تاریخ فناوری هوش مصنوعی بود. نه‌تنها پیشرفت‌هایی که در این عرصه رخ داد، بلکه درک ما نیز از تأثیرات آن بر جامعه تا حد زیادی افزایش یافت. فریدا پولی، محقق و هم‌بنیان‌گذار شرکت Pymetrics، در مقاله‌ای که در نشریه‌ی فوربز منتشر شد، پیش‌بینی‌های خود را در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی در سال جدید شرح داده است:

Algorithms will change the way we work

الگوریتم‌ها شیوه‌ی کاری مردم را تغییر خواهند داد

هنگامی‌که در مورد هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم، اغلب ما تصور می‌کنیم این فناوری مشاغلی نظیر تحویلداری و سرایداری را کنار خواهد زد. شاید فراموش می‌کنیم که این تکنولوژی به‌آرامی در زندگی همه‌ی ما نفوذ خواهد کرد.

بگذارید دو مفهوم را از هم متمایز کنیم: AI (هوش مصنوعی) و IA (هوش افزایی). باوجود گام‌های بلندی که در توسعه‌ی هوش مصنوعی برداشته‌ شده است و در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت، هنوز تا زمانی که این تکنولوژی بتواند جایگزین نیروی انسانی شود، راهی طولانی در پیش داریم. بااین‌حال به‌زودی شاهد نفوذ بیش‌ازپیش هوش مصنوعی در مشاغل روزانه‌ی خود و همچنین هوش افزایی انسانی خواهیم بود.

به این موضوع فکر کنید که در حال حاضر مردم چگونه کار خود را انجام می‌دهند؟ بسیاری از وظایف تکراری کارمندان یا الگوهای ثابت، می‌توانند به بخشی منتقل شوند که نیاز زیادی به خلاقیتو شهود ندارد. برای مثال یک دکتر را تصور کنید. هوش مصنوعی به‌زودی می‌تواند خیلی سریع‌تر و دقیق‌تر، بیماری‌های مشترک و رایج را تشخیص دهد. جهانی را تصور کنید که در آن کامپیوترها سابقه‌ی پزشکی، نتایج اسکن و آزمایش‌های بیمار را می‌خوانند و به‌طور دقیق فهرست بیماری‌های محتمل را به پزشکان ارائه می‌دهند. در این صورت پزشکان می‌توانند زمان بیشتری به بررسی تشخیص‌های احتمالی، ارتباط برقرار کردن با بیماران و برنامه‌ریزی برای درمان‌های مؤثر و هدفمند اختصاص دهند.

دنیایی که در آن هوش مصنوعی کاملاً جایگزین پزشکان شود - البته اگر چنین اتفاقی بیفتد - فاصله‌ی زیادی با جهان حال حاضر ما دارد. بااین‌حال دورانی که در آن پزشکان با کمک هوش مصنوعی بسیار کاراتر و مؤثرتر فعالیت می‌کنند، به‌زودی فرامی‌رسد. در چنین مواردی، این فناوری جایگزین شغل هیچ‌کسی نخواهد شد؛ بلکه فقط به مردم کمک می‌کند کار خود را بهتر انجام دهند.

AI will be held against more scrutiny

 اشتباهات و بررسی‌های غلط هوش مصنوعی افزایش خواهد یافت

هوش مصنوعی یک فناوری فوق‌العاده قدرتمند است و ازآنجاکه کیفیت کار مردم را افزایش می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد روی بخش‌های مهم وظایفشان متمرکز شوند، به‌سرعت از طرف جامعه در حال پذیرش است. ولی  در واقع بخشی از جذابیت این فناوری، به این دلیل است که این تکنولوژی می‌تواند خطرناک هم باشد.

الگوریتم‌ها به دلیل توانایی‌شان در تصمیم‌گیری هوشمندانه و سریع محبوبیت پیداکرده‌اند. اما همین قدرت به آن‌ها اجازه می‌دهد زمانی که تصمیم نادرستی اتخاذ می‌کنند، تأثیری سریع‌تر و وسیع‌تر روی زندگی مردم داشته باشند. کارشناسان این پدیده را «سمت تاریک هوش مصنوعی» می‌نامند و معتقدند این پتانسیل وجود دارد که مجموعه‌ی داده‌های همگن، الگوریتم‌های اشتباهی تولید کنند که این الگوریتم‌ها، تصمیمات مهمی در مورد زندگی مردم اتخاذ می‌کنند. پیش‌ازاین نیز ما شاهد چنین تأثیراتی بوده‌ایم (ربات تای مایکروسافت یا نتایج تصویری گوگل برای واژه‌ی «Gorilla»)

به همین دلیل همان‌طور که هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸ قدرتمندتر می‌شود، بررسی‌های اشتباه بیشتری هم انجام می‌دهند. متأسفانه به‌احتمال بالا ما بازهم شاهد چنین تجربیاتی خواهیم بود که نشان می‌دهند اگر جزئیات این فناوری کنترل نشوند، چه فاجعه‌ای در انتظار جوامع خواهد بود. بااین‌حال سال ۲۰۱۸، سالی است که شرکت‌های خریدار محصولات هوش مصنوعی، صرفاً به توانایی‌های قابل پیش‌بینی الگوریتم نمی‌اندیشند، بلکه متعهد می‌شوند که الگوریتم‌ها را به‌طور پیشرفته تحت نظارت و کنترل داشته باشند و تأثیرات غیر منتظره‌ی بالقوه‌ی آنان را به حداقل برسانند.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

جادوی ثروتمندان فروتن

پوپولیسم آشفته‌‌بازار سیاسی خطرناکی است که کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را به تساوی درمی‌نوردد. در اروپا، آمریکا، هند و بسیاری کشورهای دیگر صندوق‌های رای به گروه‌های راست افراطی لبخند می‌زنند.

اثر ویرانگر حقوق نجومی

دستمزدهای بالای دولتی با اعتراض صندوق بین‌المللی پول همراه شد. در این گزارش تحلیلی دو دسته از کشورها در منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند که با شکاف مثبت و منفی دستمزدها در دو بخش دولتی و خصوصی روبه‌رو هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان