پیشنهاد عربستان به ترکیه: بگویید خاشقجی در کنسولگری سکته کرد!

شناسه خبر: 147734 سرویس: توسعه يكشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷, ۲۷ : ۲۲ : ۰۰
پیشنهاد عربستان به ترکیه: بگویید خاشقجی در کنسولگری سکته کرد!
این روزنامه از قول منابع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد حلقه نزدیکان محمد بن سلمان، از سرعت و شدت چرخش خشم جهانی به سوی عربستان شوکه شده‌اند.
۵۵آنلاین :

خاندان حاکم بر عربستان برای حفظ آبروی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، تلاش می‌کنند مقامات ترکیه را به ارائه یک روایت کم هزینه درباره مرگ خاشقجی متقاعد کنند که به موجب آن، دلیل مرگ خاشقجی، "سکته قلبی" اعلام می‌شود. به گزارش فرارو، همزمان با افزایش فشار‌های بین المللی بر عربستان، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گزارش کرد که محافل تصمیم‌ساز عربستان تلاش می‌کنند آبروی محمد سلمان، ولیعهد عربستان را در مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول، حفظ کنند. این محافل هم اکنون چندین راه حل را بررسی می‌کنند. یکی از راه‌حل‌ها این است که مقامات ترکیه را به صدور یک بیانیه مشترک با عربستان متقاعد کنند و در بیانیه ادعا کنند که خاشقجی به دلیل سکته قلبی فوت کرده است. براساس گزارش تلگراف، ریاض تلاش می‌کند از طریق این بیانیه، دلیل مرگ خاشقجی به گونه‌ای بیان شود که "آسیب حداقلی" به آبروی بن سلمان وارد شود. یکی از سناریو‌ها این است در بیانیه مشترک ادعا شود که خاشقجی در داخل کنسولگری بر اثر سکته قلبی فوت کرده و دیپلمات‌های آنجا در اثر "وحشت"، جنازه او را پنهان کرده‌اند. با این حال، تلگراف گفته مشخص نیست که ترکیه با این تلاش سعودی‌ها موافقت کند. چرا که دولت ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود چندین مامور سعودی به ترکیه رفته بودند و گمان می‌رود خاشقجی را به قتل رسانده‌اند. این روزنامه از قول منابع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد حلقه نزدیکان محمد بن سلمان، از سرعت و شدت چرخش خشم جهانی به سوی عربستان شوکه شده‌اند. پس از ۱۱ روز انکار، اکنون عربستان سعی کند یک پروسه فعال‌تر به راه بیندازد تا تبعات قتل خاشقجی را مدیریت کند و آبروی بن سلمان را حفظ کند. به نوشته تلگراف، بن سلمان برادر کوچکترش خالد، که سفیر عربستان در آمریکا هست، را به کشور فراخوانده تا با او درباره نحوه راضی کردن کاخ سفید و کنگره مشورت کند. ترکیه گفته شواهد صوتی و تصویری از لحظه قتل خاشقجی در اختیار دارد، اما تاکنون هیچ مدرکی در این باره منتشر نکرده است. براساس تحلیل تلگراف، اگر ترکیه با مقامات عربستان همراهی نکند و شواهد قتل خاشقجی را منتشر کند، حکومت عربستان ممکن است "برخی عناصر خودسر دستگاه امنیتی" را مقصر قتل خاشقجی معرفی کند و بگوید که بن سلمان از طرح این عناصر اطلاعی نداشته است. مقامات ترکیه به وبگاه میدل‌ایست‌آی گفته‌اند که عربستان ممکن است به این سناریو پناه ببرد. اما مقصر دانستن این عناصر هم ریسک‌های خودش را دارد، چرا که ترکیه ممکن است استرداد این عناصر را از عربستان درخواست کند.
منبع


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

اطلاع رسانی در مورد میزپرستان شستا

معلوم نیست به دلیل ترند شدن توییت یکی از کاربران شبکه‌های مجازی بود یا به‌ هرحال وزیر تازه رسیده تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قبل هم برنامه‌ای برای انتشار اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌های وابسته به شستا داشت. هر کدام از اینها که بود، محمد شریعتمداری روی دستوری که چند روز پیش داد، ایستاد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر