نتیجه‌ای یافت نشد.

پیشنهاد عربستان به ترکیه: بگویید خاشقجی در کنسولگری سکته کرد!

شناسه خبر: 147734 سرویس: توسعه يكشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷, ۲۷ : ۲۲ : ۰۰
پیشنهاد عربستان به ترکیه: بگویید خاشقجی در کنسولگری سکته کرد!
این روزنامه از قول منابع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد حلقه نزدیکان محمد بن سلمان، از سرعت و شدت چرخش خشم جهانی به سوی عربستان شوکه شده‌اند.
۵۵آنلاین :

خاندان حاکم بر عربستان برای حفظ آبروی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، تلاش می‌کنند مقامات ترکیه را به ارائه یک روایت کم هزینه درباره مرگ خاشقجی متقاعد کنند که به موجب آن، دلیل مرگ خاشقجی، "سکته قلبی" اعلام می‌شود. به گزارش فرارو، همزمان با افزایش فشار‌های بین المللی بر عربستان، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گزارش کرد که محافل تصمیم‌ساز عربستان تلاش می‌کنند آبروی محمد سلمان، ولیعهد عربستان را در مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول، حفظ کنند. این محافل هم اکنون چندین راه حل را بررسی می‌کنند. یکی از راه‌حل‌ها این است که مقامات ترکیه را به صدور یک بیانیه مشترک با عربستان متقاعد کنند و در بیانیه ادعا کنند که خاشقجی به دلیل سکته قلبی فوت کرده است. براساس گزارش تلگراف، ریاض تلاش می‌کند از طریق این بیانیه، دلیل مرگ خاشقجی به گونه‌ای بیان شود که "آسیب حداقلی" به آبروی بن سلمان وارد شود. یکی از سناریو‌ها این است در بیانیه مشترک ادعا شود که خاشقجی در داخل کنسولگری بر اثر سکته قلبی فوت کرده و دیپلمات‌های آنجا در اثر "وحشت"، جنازه او را پنهان کرده‌اند. با این حال، تلگراف گفته مشخص نیست که ترکیه با این تلاش سعودی‌ها موافقت کند. چرا که دولت ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود چندین مامور سعودی به ترکیه رفته بودند و گمان می‌رود خاشقجی را به قتل رسانده‌اند. این روزنامه از قول منابع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد حلقه نزدیکان محمد بن سلمان، از سرعت و شدت چرخش خشم جهانی به سوی عربستان شوکه شده‌اند. پس از ۱۱ روز انکار، اکنون عربستان سعی کند یک پروسه فعال‌تر به راه بیندازد تا تبعات قتل خاشقجی را مدیریت کند و آبروی بن سلمان را حفظ کند. به نوشته تلگراف، بن سلمان برادر کوچکترش خالد، که سفیر عربستان در آمریکا هست، را به کشور فراخوانده تا با او درباره نحوه راضی کردن کاخ سفید و کنگره مشورت کند. ترکیه گفته شواهد صوتی و تصویری از لحظه قتل خاشقجی در اختیار دارد، اما تاکنون هیچ مدرکی در این باره منتشر نکرده است. براساس تحلیل تلگراف، اگر ترکیه با مقامات عربستان همراهی نکند و شواهد قتل خاشقجی را منتشر کند، حکومت عربستان ممکن است "برخی عناصر خودسر دستگاه امنیتی" را مقصر قتل خاشقجی معرفی کند و بگوید که بن سلمان از طرح این عناصر اطلاعی نداشته است. مقامات ترکیه به وبگاه میدل‌ایست‌آی گفته‌اند که عربستان ممکن است به این سناریو پناه ببرد. اما مقصر دانستن این عناصر هم ریسک‌های خودش را دارد، چرا که ترکیه ممکن است استرداد این عناصر را از عربستان درخواست کند.
منبع


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نگاهی بر جوسازی‌های ضد ایرانی عربستان و امارات : بازندگانی که ادعای برنده بودن دارند

سران سعودی و اندک شرکای منطقه‌ای که برای آنها باقی مانده این روزها به جوسازی رسانه‌ای علیه ایران روی آورده‌اند تا هم شکست‌های سنگین اخیر خود در منطقه را پنهان سازند و هم با ایران هراسی خدمتی به آمریکا کرده باشند.

عیاش ها به ایران نمی آیند!

شما نام این وضعیت را چه می گذارید؟ چرخیدن چرخ های اقتصاد کند شده است، دستیابی ما به منابع ارزی محدود شده است آن هم درست در زمانی که سالانه یک میلیون جوان به بازار کار اضافه می شوند و باید طعم تلخ بیکاری را تجربه کنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر