پیامی که نخست وزیر پاکستان از مزار نادرشاه مخابره کرد/درود بر فاتح هند

شناسه خبر: 170200 سرویس: توسعه ، جهان ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۳۴ : ۱۵ : ۰۰
پیامی که نخست وزیر پاکستان از مزار نادرشاه مخابره کرد/درود بر فاتح هند
نخست وزیر تازه پاکستان به ایران سفر کرد اما به جای حضور در تهران سفرش را از مشهد و مزار امام رضا(ع) آغاز کرد تا ابتدا دل شیعیان را به دست آورده و از آنها که بابت حملات انتحاری کویته آسیب دیده‌اند دلجویی کند، اما بار سیاسی سفر «کاپیتان» به مشهد با این زیارت تمام نشد چرا که بلافاصله او خواست بر مزار فاتح هند، نادرشاه افشار حاضر شود تا از دور برای مودی که این روزها پاکستان را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کرده خط و نشان بکشد، البته «عمران خان» با زیارت امام رضا(ع) برای مسلمانان هند پیام دوستی فرستاد و سپس پیام سیاسی‌اش را برای مودی با حضور در کنار مزار نادرشاه ارسال کرد تا هم با مردم مسلمان هند ابراز دوستی کرده باشد و هم برای نخست وزیر جنگ‌طلب هندوستان یادآوری کند که اگر قرار بر پاسخ به جنگ‌افروزی باشد سرنوشت هند مانند زمان افشاریان خواهد شد. لازم به یادآوری است که نادر شاه تنها سرداری در تاریخ نظامی جهان است که مسکو و دهلی را فتح کرد.
۵۵آنلاین :

 

اما عمران خان در این سفر نخست وزیر پاکستان با اشاره به شخصیت تاریخی نادرشاه افشار و ابوالقاسم فردوسی گفت: خراسان جایگاه مهمی در تاریخ و اعصار گذشته در منطقه داشته است و علاقه مند هستم در صورت امکان از مزار نادر شاه در مشهد بازدید کنم.

نخست وزیرپاکستان گفت: هر مسلمان معتقدی به طور قطع به خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) محبت و ارادت دارد و بنده نیز همیشه خواستار زیارت اولاد گرامی پیامبر در سفر به مشهد بوده ام.

اما نکته مهم این سفر که روز گذشته با حضور عمران خان در مشهد و سپس به تهران صورت گرفت، طرح و برنامه‌هایی را برای مهار تروریست‌ها در مرزهای مشترک ایران و پاکستان بررسی کرده و سپس بر میزان مراودات تجاری دو کشور بیفزاید.

«عمران‌خان» که در پاکستان به خاطر افتخارات ورزشی‌اش به «کاپیتان» مشهور است و یکبار تیم ملی کشورش را به قهرمانی در جام جهانی کریکت هم رسانده، اکنون مهارت‌های خود را در عرصه سیاسی محک می‌زند، او از روزی که به نخست‌وزیری رسیده است سیاست‌های جدید را در مراودات بین‌المللی بنا نهاده و با فاصله گرفتن منطقی از امریکا و غرب به سمت توسعه مراودات منطقه‌ای گام‌های مثبتی برداشته است و حالا در تهران وعده می‌دهد که تروریست‌ها را بیش از گذشته مهار کرده و محدوده‌ جولانشان را سد کند.

«عمران‌خان» بیست‌ودومین نخست‌وزیر پاکستان روز گذشته به ایران سفر کرد به گفته «رفعت مسعود» سفیر پاکستان در تهران، پس از ورود به ایران ابتدا به مشهد سفر کرد تا علاوه بر دیدار با برخی مقامات ایران، به زیارت حرم امام رضا(ع) نیز مشرف شود، چون معتقد است «اگر از امام اجازه بگیرد، سفرش آسان می‌شود.»

 

سیاست‌های عمران‌خان

برای بررسی فصل جدید مراودات ایران و پاکستان شاید بهتر باشد ابتدا نخست‌وزیر تازه را بیشتر بشناسیم، بر این اساس باید نوشت که شاید برای قضاوت درباره سیاست‌های خارجی عمران‌خان زود باشد، اما اظهارات او در این‌باره در نطق پیروزی‌اش تا اندازه‌ای نشان می‌دهد جنبه‌های آرمان‌گرایی او بر جنبه‌های واقع‌گرایی‌اش غلبه دارند، به عنوان نمونه، عمران‌خان اگرچه مدینه فاضله پیامبر اکرم را آرمان‌شهر خود می‌داند، اما معتقد است الگوی قانون‌گذاری در پاکستان باید غرب باشد.

همچنین عمران‌خان امیدوار است هم‌زمان با ایران، چین، افغانستان و هند، با آمریکا و عربستان نیز روابط حسنه داشته باشد. اگرچه شاید این کار غیرممکن نباشد، اما باید دید قهرمان سابق کریکت پاکستان چگونه می‌خواهد از پس این کار بر بیاید. اولین نشانه از شکست عمران‌خان در تأسیس مدینه فاضله در پاکستان، موضع‌گیری وی درباره رژیم سعودی بود. نخست‌وزیر جدید پاکستان که پس از قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی در ترکیه توسط رژیم سعودی با چالشی بزرگ مواجه شده بود، اعلام کرد به خاطر بحران اقتصادی در کشورش ترجیح می‌دهد روابط حسنه با رژیم سعودی را در اولویت قرار دهد، چون «پاکستان نمی‌تواند به خاطر قتل خاشقجی سعودی‌ها را از خود براند.» اما او که اولین سفر خارجی خود را به مقصد عربستان انجام داد، نه تنها یک روز را به افتخار ولیعهد سعودی در کشورش تعطیل رسمی اعلام و یک اسلحه با روکش طلا به محمد بن‌سلمان هدیه کرد، بلکه شاهد اعطای «نشان پاکستان» (بالاترین نشان غیرنظامی پاکستان) توسط رئیس‌جمهور «عارف علوی» نیز بود.

با این همه، عمران‌خان به برقراری روابط حسنه با تهران هم اعتقاد دارد و از مخالفان تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. هرچه باشد، یکی از افرادی که عمران‌خان در کتاب خاطراتش تحت عنوان «پاکستان: یک تاریخ شخصی » می‌گوید در جوانی با او آشنا شده و او را الگوی خود قرار داده، علی شریعتی است. به علاوه، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اولین مقام خارجی‌ای بود که پس از آغاز نخست‌وزیری عمران‌خان به اسلام‌آباد سفر کرد. بر همین اساس نشانه‌های مثبتی نیز در روابط دوجانبه وجود دارد و امید می‌رود تیم دیپلماسی کشور بتواند با قهرمان سابق کریکت پاکستان مذاکره کرده و او را وارد تیم خود کنند. هرچه باشد بعد از سرنوشت نافرجام برجام، اصلاح و تقویت روابط با همسایگان می‌تواند گام مهمی در جهت به جا ماندن «میراث دیپلماسی» از دولت تدبیر و امید در کشور باشد.

 

اهمیت نزدیکی تهران و پاکستان

اما باید دید که چرا این سفر نخست‌وزیر پاکستان به ایران مهم است؟! برای فهم اهمیت این سفر می‌توان به سخنان پیرمحمدملازهی کارشناس مسائل شبه‌قاره و هند و پاکستان استناد کرد که معتقد است: «بن‌سلمان وقتی در منطقه قراردادهای کلان می‌بندد، به عنوان مثال به پاکستان قول یک پالایشگاه بزرگ در گوادر را می‌دهد به این معنی است که این پالایشگاه ده میلیارد دلاری از دریای عمان، خط لوله نفت و گاز حوزه عربی خلیج‌فارس را به بندر گوادر می‌کشد و به خط و لوله چینی ها در کاشغر متصل می‌کند. معنی این کار این است که ایران را دور می‌زند یعنی همان خط لوله صلح که عملا از کارایی افتاده است. این طرح، عربستان سعودی را در موقعیتی قرار می‌دهد که هم در هند و هم در پاکستان سرمایه گذاری کلان کند. پس اینجاست که ما باید به فکر بهبود روابط با هند و پاکستان باشیم تا عربستان این وضعیت را بیشتر از آنچه که هست برای ایران بدتر نکند و متعاقب آن چابهار از دست نرود.اقدام همزمان ایران و پاکستان برای توسعه بنادر چابهار و گوادر با هدف توسعه اقتصادی دو کشور که با توجه به شرایط و موقعیت منطقه، دو بندر راهبردی به شمار می‌روند.»

این موضوع می‌تواند جزو مراودات و گفت وگوی سیاسی تهران - اسلام‌آباد قرار گیرد به علاوه اینکه در موضوع امنیت مرزی یکهزار کیلومتری میان دو همسایه که باید مرز صلح و دوستی باشد، بدون تردید از جمله مهم‌ترین موضوع‌های مورد گفت‌وگو در جریان سفر عمران‌خان به تهران خواهد بود و قطعا در دیدارهای دو گفت‌و‌گو تمهیداتی برای مهار تروریست‌ها و امن‌تر شدن مرزها صورت گرفته و عمران‌خان وعده‌هایی در این زمینه نیز به تهران خواهد داد تا شاید بشود به جای دیوار کشیدن بین دو کشور که قطعا مرز را امن می‌کند، راه‌های جایگزین برای مهار تروریست‌ها یافت.

اما نزدیکی تهران و اسلام آباد قطعا برای آنهایی که خواب‌ نا‌آرام کردن منطقه را می‌بینند خبر ناگواری است چرا که جنگ افروزان غربی با دلارهای سعودی در تلاشند تا دشمنی‌ اندازند و به بهانه دشمنی و درگیری تروریستها را به مرزهای کشور نزدیک کنند، به همین منظور نزدیکی تهران و اسلام آباد می‌تواند خواب آرام آنها را آشفته سازد. ضمن آنکه تلاش برای برقراری ارتباط سه‌گانه ایران، پاکستان و هند قطعا مثلث اقتصادی، امنتیتی جدیدی را شکل می‌دهد که هم به آرامش منطقه کمک می‌کند و هم اقتصاد کشورهای مسیر جاده ابریشم نوین را شکوفا می کند، بر همین اساس هر چند که پاکستان از مزار نادرشاه برای هند پاسخ قاطع می‌فرستد اما نقش ایران و بندر استراتژیک چابهار برای نزدیکی سه کشور نقشی انکار ناپذیر دارد که می تواند به جز برقراری امنیت منطقه‌ای، سه کشور را در مسیر تجارتی صلح آمیز قرار داده و در کنار یکدیگر بنشاند.

نویسنده: مائده شیرپور

 

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
همدلی را به کودکانتان یاد بدهید

همدلی را به کودکانتان یاد بدهید!

کودکان برای موفقیت در روابط و زندگی، باید درک درستی از احساسات خود و دیگران و تاثیر آن بر یکدیگر داشته باشند.

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

ببخشید ولی شما قبلا «بله» را گفته‌اید!

«اینستاگرام، اجازه ندارد تصاویر یا پیام‌های من را به اشتراک بگذارد.»

اخبار ویدئویی

بیشتر
روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

روسیه ؛ رتبه اول در آتش بازی

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

مرمت مجسمه ها ؛ جبران افتضاح طالبان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر