پیامد های عمومی شدن سیاست

شناسه خبر: 127994 سرویس: سیاست ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶, ۲۳ : ۲۰ : ۰۰
پیامد های عمومی شدن سیاست
با ورود امر سیاسی به عرصه‌ عمومی مردم‌، وظیفه شهروندی پیوند محکمی با اشکال مختلفی از فعالیت سیاسی بر‌قرار کرد .
۵۵آنلاین :

سید صابر حسین غرضی 

با ورود امر سیاسی به عرصه‌ عمومی مردم‌، وظیفه شهروندی پیوند محکمی با اشکال مختلفی از فعالیت سیاسی بر‌قرار کرد .
این رخ داد باعث شد تا تفکیک آنچه که سیاسی‌است و آنچه که سیاسی‌نیست دشوار و آشکار کردن مرز بین این دو امری ابهام آمیز تلقی شود .
در چنین شرایطی حتی اشیا منتقل کننده نوعی از معنای‌سیاسی خواهند‌بود که افراد در مواجه با آنها میباست سوگیری جانب دارانه ای را اتخاذ کنند که نتیجه آن هم انباشت نگرش سیاسی نسبت به محیط خواهد‌بود .
پیامد انباشت این نوع نگرش از بین رفتن و محو شدن جلوه‌ای از زندگیست که ارتباط محسوسی با اوقات فراغت دارد .حاصل این پیامد نیز درگیر شدن مردم با اهداف سیاسی قدرت مرکزی است .
برای مثال کم تر کسی به سرگرم شدن و به طور خلاصه پرداختن به اوقات فراغت توجه می کند اما تاریخ نشان میدهد که آنچه همواره مهم بوده  کودتا ،انقلاب و آمد و شد مردمان در خیابان است همین میشود که نشانه‌ها و مظاهر زندگی به کلی نادیده گرفته میشوند و اعتبار آن انکار میگردد . 
دیگر کسی از رفتن به باغ وحش لذت نمیبرد چرا که یا باغ وحشی تعبیه نشده یا ذهن افراد را انبوهی از مفاهیم سیاسی در برگرفته که آنان را از لذت بردن و بودن در چنین مکانی محروم میسازد.

تاثیر عمومی شدن سیاست بر مسائل کلان سیاسی :

برای روشن‌ ساختن پیامد فراوانی نگرش سیاسی نسبت به پدیده ها می توان از یک مثال بهره جست .
جامعه ای را فرض کنید که در آن همه افراد نسبت به امور پزشکی آگاهی کامل بدست آورده‌باشند .
در چنین وضعی پزشک بودن دیگر معیار متمایز کننده ای برای فعالیت انسانی نیست .
این اتفاقی‌است که گریبان سیاست را گرفته‌است و آن را رفته رفته به اغما میبرد .بهره جستن از تعابیری مانند سیاست زدایی از جانب دولت و حکومت در برداشت های جامعه شناسانه پنداشتی کورکورانه است چرا که دولت هیچ اقدامی در جهت گریز از تعابیر و اعمال سیاسی از جانب مردم نمی‌کند بلکه همه جانبه از آن حمایت کرده و حتی اگر کسی با ساختار ها و سازو کار سیاسی موجود مخالفت کند بیشتر مورد قبول و پسند دولت و حتی مردم قرار‌ میگیرد تا کسی که حیطه کاری و فعالیت خود را از این نوع نگرش مصون نگه داشته است.

تاثیر عمومی شدن سیاست بر اقتصاد :

از طرف دیگر این اتفاق مقدمه ای را فراهم کرد تا پول در گردش هیچ گاه تبدیل به سرمایه نشود برای تبدیل شدن پول در گردش به سرمایه نیاز است تا افراد به منافع شخصی خود بپردازند .ظهور و بروز سرمایه در اصل اقتصادی نفع شخصی آدام اسمیت نهفته است . در شرایطی که بهانه ای برای خرید و فروش وجود ندارد پول در گردش ارزش افزایی خود را از دست میدهد و هیچ گاه تبدیل به سرمایه نمیشود . بدیهی‌است که رابطه مستقیمی بین خرید و فروش و سرگرمی وجود دارد .
زمانی که بهانه ای برای خرید و فروش وجود ندارد نفع شخصی هم کار ساز نخواهد بود .

تاثیر عمومی شدن سیاست بر مسائل زیبایی شناسانه:

 نقش مخرب و البته فراگیر سیاست زدگی تمام قد خود را در مسائل زیبایی شناسی نشان میدهد 
به طوری که بنیامین نتیجه ی فاشیسم را ورود زیبایی شناسی به زندگی سیاسی میداند .
 آنچه که ما از آن با عنوان ورود سیاست به عرصه  عمومی جامعه یاد میکنیم در هنر تجلی پیدا میکند .
در جامعه ای که معیار سنجش کیفیات یک اثر هنری بیرون از محدوده ی هنر تعریف میشود زمینه‌ نقد آثار هنری وابسته به موضوعات غیر هنری شده که در راس آن موضوع سیاست قرار خواهد‌گرفت .هنر به مثابه هنر موضوعیت خود را از دست میدهد و تمامی هنرمندان بدل به چهره های سیاسی‌شده و سرانجام مجبور خواهند بود آثار خود را در نزدیکی یا دوری از سیستم سیاسی موجود تعریف کنند . همین میشود که عده ای بساط خود را در کنار ساختمان سازمان ملل گسترده کرده و عده ای دیگر به سیستم های منشعب از ساختار سیاسی داخلی پناه میبرند.
تاریخ‌ِسینما،موسیقی،ادبیات و به طور کل هنر مملو از مانیفست هایی است که به باید ها و نباید ها میپردازد . حاصل صدور مانیفست های متعدد نزدیکی‌ اندیشه‌ سیاسی با مسائل زیبایی شناسانه خواهد بود که به دنبالش امر والای هنر را در موضوعات دیگر حل می کند.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ۱۷:۰۱
مطلب سنگین و جالبی بود
31 18 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

امکان پذیری و مطلوبیت هدایت نقدینگی: یک تحلیل انتقادی

چند هفته پیش در مطلب مشترکی با آقای دکتر شهرام معینی (دانشگاه اصفهان) اشاره کردیم که سیاستمداران ایرانی هر وقت می‌خواهند یک راه حل ظاهراً معقول و آسان ولی در واقع سهل و ممتنع برای مشکلات اقتصادی پیشنهاد کنند سراغ «هدایت نقدینگی سرگردان» به سمت «تولید» می‌روند. هر زمانی که تورم مساله اقتصادی کشور باشد، می‌خواهند از این هدایت برای «جذب و دفن» نقدینگی استفاده کنند (گویی نقدینگی در جایی خارج از بانک قابل هدم و دفن است) و هر زمان که مساله رکود مطرح است، می‌خواهند با آن رونق و اشتغال ایجاد کنند.

سراب «وام بدون سود»!

یکی از بانک‌ها در ترفندی تازه ادعا می‌کند تسهیلات با بهره صفر‌درصد می‌دهد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر