پیامد های عمومی شدن سیاست

شناسه خبر: 127994 سرویس: سیاست ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶, ۲۳ : ۲۰ : ۰۰
پیامد های عمومی شدن سیاست
با ورود امر سیاسی به عرصه‌ عمومی مردم‌، وظیفه شهروندی پیوند محکمی با اشکال مختلفی از فعالیت سیاسی بر‌قرار کرد .
۵۵آنلاین :

سید صابر حسین غرضی 

با ورود امر سیاسی به عرصه‌ عمومی مردم‌، وظیفه شهروندی پیوند محکمی با اشکال مختلفی از فعالیت سیاسی بر‌قرار کرد .
این رخ داد باعث شد تا تفکیک آنچه که سیاسی‌است و آنچه که سیاسی‌نیست دشوار و آشکار کردن مرز بین این دو امری ابهام آمیز تلقی شود .
در چنین شرایطی حتی اشیا منتقل کننده نوعی از معنای‌سیاسی خواهند‌بود که افراد در مواجه با آنها میباست سوگیری جانب دارانه ای را اتخاذ کنند که نتیجه آن هم انباشت نگرش سیاسی نسبت به محیط خواهد‌بود .
پیامد انباشت این نوع نگرش از بین رفتن و محو شدن جلوه‌ای از زندگیست که ارتباط محسوسی با اوقات فراغت دارد .حاصل این پیامد نیز درگیر شدن مردم با اهداف سیاسی قدرت مرکزی است .
برای مثال کم تر کسی به سرگرم شدن و به طور خلاصه پرداختن به اوقات فراغت توجه می کند اما تاریخ نشان میدهد که آنچه همواره مهم بوده  کودتا ،انقلاب و آمد و شد مردمان در خیابان است همین میشود که نشانه‌ها و مظاهر زندگی به کلی نادیده گرفته میشوند و اعتبار آن انکار میگردد . 
دیگر کسی از رفتن به باغ وحش لذت نمیبرد چرا که یا باغ وحشی تعبیه نشده یا ذهن افراد را انبوهی از مفاهیم سیاسی در برگرفته که آنان را از لذت بردن و بودن در چنین مکانی محروم میسازد.

تاثیر عمومی شدن سیاست بر مسائل کلان سیاسی :

برای روشن‌ ساختن پیامد فراوانی نگرش سیاسی نسبت به پدیده ها می توان از یک مثال بهره جست .
جامعه ای را فرض کنید که در آن همه افراد نسبت به امور پزشکی آگاهی کامل بدست آورده‌باشند .
در چنین وضعی پزشک بودن دیگر معیار متمایز کننده ای برای فعالیت انسانی نیست .
این اتفاقی‌است که گریبان سیاست را گرفته‌است و آن را رفته رفته به اغما میبرد .بهره جستن از تعابیری مانند سیاست زدایی از جانب دولت و حکومت در برداشت های جامعه شناسانه پنداشتی کورکورانه است چرا که دولت هیچ اقدامی در جهت گریز از تعابیر و اعمال سیاسی از جانب مردم نمی‌کند بلکه همه جانبه از آن حمایت کرده و حتی اگر کسی با ساختار ها و سازو کار سیاسی موجود مخالفت کند بیشتر مورد قبول و پسند دولت و حتی مردم قرار‌ میگیرد تا کسی که حیطه کاری و فعالیت خود را از این نوع نگرش مصون نگه داشته است.

تاثیر عمومی شدن سیاست بر اقتصاد :

از طرف دیگر این اتفاق مقدمه ای را فراهم کرد تا پول در گردش هیچ گاه تبدیل به سرمایه نشود برای تبدیل شدن پول در گردش به سرمایه نیاز است تا افراد به منافع شخصی خود بپردازند .ظهور و بروز سرمایه در اصل اقتصادی نفع شخصی آدام اسمیت نهفته است . در شرایطی که بهانه ای برای خرید و فروش وجود ندارد پول در گردش ارزش افزایی خود را از دست میدهد و هیچ گاه تبدیل به سرمایه نمیشود . بدیهی‌است که رابطه مستقیمی بین خرید و فروش و سرگرمی وجود دارد .
زمانی که بهانه ای برای خرید و فروش وجود ندارد نفع شخصی هم کار ساز نخواهد بود .

تاثیر عمومی شدن سیاست بر مسائل زیبایی شناسانه:

 نقش مخرب و البته فراگیر سیاست زدگی تمام قد خود را در مسائل زیبایی شناسی نشان میدهد 
به طوری که بنیامین نتیجه ی فاشیسم را ورود زیبایی شناسی به زندگی سیاسی میداند .
 آنچه که ما از آن با عنوان ورود سیاست به عرصه  عمومی جامعه یاد میکنیم در هنر تجلی پیدا میکند .
در جامعه ای که معیار سنجش کیفیات یک اثر هنری بیرون از محدوده ی هنر تعریف میشود زمینه‌ نقد آثار هنری وابسته به موضوعات غیر هنری شده که در راس آن موضوع سیاست قرار خواهد‌گرفت .هنر به مثابه هنر موضوعیت خود را از دست میدهد و تمامی هنرمندان بدل به چهره های سیاسی‌شده و سرانجام مجبور خواهند بود آثار خود را در نزدیکی یا دوری از سیستم سیاسی موجود تعریف کنند . همین میشود که عده ای بساط خود را در کنار ساختمان سازمان ملل گسترده کرده و عده ای دیگر به سیستم های منشعب از ساختار سیاسی داخلی پناه میبرند.
تاریخ‌ِسینما،موسیقی،ادبیات و به طور کل هنر مملو از مانیفست هایی است که به باید ها و نباید ها میپردازد . حاصل صدور مانیفست های متعدد نزدیکی‌ اندیشه‌ سیاسی با مسائل زیبایی شناسانه خواهد بود که به دنبالش امر والای هنر را در موضوعات دیگر حل می کند.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ۱۷:۰۱
مطلب سنگین و جالبی بود
27 15 پاسخ دادن به این نظر
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

نابرابری اجتماعی و مخاطرات آن

نابرابری اجتماعی به شرایطی اطلاق می شود که افراد یک جامعه از موقعیت های برابر در دستیابی به فرصت های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی برخوردار نیستند؛ گروه خاصی راه کوتاهی برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت پیش رو دارند اما برخی برای رسیدن به همان اهداف باید راه طولانی تر و تلاش مضاعفی صرف کنند.

رانت عظیم مدیران پتروشیمی با دلار 4200 ؟

این مطلب توسط یک فعال اقتصادی منتشر شده است 55 آنلاین منتظر پاسخ واضح دولت است تا شفاف سازی در این مورد صورت گیرد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد

توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد | اردوغان اعلام کرده است: در صورت پیروزی اش در انتخابات 24 ماه ژوئن قوانین حقوق حیوانات در ترکیه تغییر می یابد

ویدیو: اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی در سفارت ایران در مسکو

اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی با یک پیانوی قدیمی در سفارت ایران در مسکو/ اینستاگرام مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان