نتیجه‌ای یافت نشد.

پوپولیسم؛ مانع توسعه پایدار

شناسه خبر: 145748 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷, ۲۴ : ۲۱ : ۰۰
پوپولیسم؛ مانع توسعه پایدار
پوپولیست ها برای به عرصه آمدن و رخ نمایی سعی می کنند به نام مردم سخن بگویند، از این رو خود را سخنگوی مردم می دانند و همه کارهای خود را به عنوان اموری در راستای خواست مردم ارزیابی می کنند. در حالی که رویکردهای پوپولیستی کوتاه نگری را رواج داده و مانعی بر سر راه برنامه های راهبردی و بلند مدت است.
۵۵آنلاین :

طی سال های گذشته یکی از واژگان پرتِکراری که در رسانه ها مطرح می شود؛ اصطلاح «پوپولیسم» (عامه گرایی) است. در حالی که در تعریف این اصطلاح تعابیر مختلفی از عوام گرایی تا مردم گرایی به کار برده شده اما در ایران به کار بردن این واژه سویه ای سلبی و وجهی منفی دارد و بیانگر نوعی مردم فریبی است. 
نبود جامعه مدنی قوی و احزاب توانمند، نقطه آغازین ظهور و بروز پوپولیسم است. البته این مساله را نمی توان به مثابه حکم کلی در نظر گرفت، زیرا در برخی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته که از تحزب برخوردارند نیز شاهد رشد وگسترش اندیشه ها و رویکرد های پوپولیستی هستیم.
در واقع ضعف نهادهای مدنی، بهشت تفکرات پوپولیستی است. در این شرایط است که فضا برای افراد و جریان هایی فراهم می شود تا با سوار شدن بر موج شکاف ها و نارضایتی های مردم و طرح شعارهای عوام فریبانه، تیشه به ریشه مردم سالاری و نهادهای برآمده از آن بزنند. به عبارتی دقیق تر پوپولیسم زمانی شکل می گیرد که امکان خردورزی در جامعه مسدود یا اندک شده و در برابر، بروز احساسات، هیجان ها، خواسته ها و نیز منافع آنی شدت یابد و جامعه دچار نوعی نابسامانی باشد. 
نظر به این که دولت یازدهم با مشکلاتی در عرصه های مختلف روبرو است، زمزمه هایی از بروز و ظهور جریان ها و رویکردهای پوپولیستی به گوش می رسد. به این معنی که این روزها برخی با ناکارآمد خواندن برنامه ها و رویکردهای دولت اقدامات پوپولیستی را چاره کارِ فرا روی مشکلات می بینند. این مساله منجر به آن می شود که ما نتوانیم به آسیب شناسی دقیق و ارائه راهکارهای منتج به نتیجه بیاندیشیم.
برخی صاحبنظران معتقدند که جامعه ما یک جامعه کوتاه مدت است؛ به این معنی نگاه بلندمدت و آینده نگرانه در آن کمتر مشاهده می شود. از طرفی دیگر نیز مشکلات اقتصادی سالهای اخیر منجر به کوچک تر شدن طبقه متوسط که پیشران توسعه و جامعه مدنی پایدار هستند، شده است. حرکت طبقه متوسط به طبقه پایین تر نیز از میزان سرمایه فرهنگی جامعه کاسته است. 
از این رو جامعه در حال حرکت به سمت توده وار شدن است؛ رشد پوپولیست ها نیز در جایی حالت تصاعدی و چشمگیر پیدا می کند که مردم حالتی توده وار داشته باشند. همچنین جامعه ای که دارای احزاب و مطبوعات نباشد بهترین مکان برای تفکر پوپولیستی را فراهم می کند، زیرا جامعه ای که تبدیل به جامعه ای همسان و توده وار شود فضایی اندک برای تخصص گرایی و کنشگری نخبگان باقی می ماند و جایی که نخبگان ضعیف باشند آن جامعه دچار رکود فکری و کارکردی می شود. 
یکی از کارویژه های جامعه مدنی نهادینگی نقد است که در جامعه ی توده وار، این فضا کمتر شکل می گیرد و نبود نقدهای سازنده راه رسیدن به پیشرفت و توسعه ی کشورها را دشوار یا سد می کنند.
تجربه ثابت کرده آرمان شهری که تفکرات پوپولیستی می سازند، پایدار نیست و نتوانسته به مدینه فاضله تبدیل شود. در واقع تنها چشم اندازی زیبا را نشان می دهد که با نزدیک شدن به آن چیزی جز سراب دیده نمی شود.
بنابر این رویکرد پوپولیستی که تنها اهداف کوتاه مدت را مدنظر قرار می دهد، نمی تواند نتیجه ی بلند مدتی را به دست دهد. بر این اساس آزمودن راه های رفته ی بی ثمر، خطا است. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر