پنجاه و پنجمین سالگرد نصب تندیس اصلی کوهنورد در میدان دربند تهران

شناسه خبر: 122204 سرویس: فرهنگ و هنر يكشنبه ۱۷ دي ۱۳۹۶, ۳۵ : ۱۸ : ۰۰
پنجاه و پنجمین سالگرد نصب تندیس اصلی کوهنورد در میدان دربند تهران
پنجاه و‌ پنج سال است که تندیس اصلی و‌ مسی رنگ کوه نورد در میدان دربند تهران‌ نمادی از کوهنوردان کشور را به تصویر می‌کشد.
۵۵آنلاین :

 

امیر شاه‌قدمی، معروف به شاه‌بابا، در شناسنامه نامش قربان‌علی بود اما در ارتش «امیر» صدایش می‌کردند. در سال 1309 در قوچان دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۲۷ که حدود ۱۷سال داشت با درجه گروهبانی وارد ارتش شد و ورزش کوهنوردی را از آنجا آغاز نمود. با درجه استوار یکم بازنشسته شد و در اردیبهشت ۹۱ درسن  ۸۲ سالگی بعلت کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

شاه قدمی علاوه بر فتح قله های مختلف، به دلیل همکاری در عملیات مربوط به نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بختیاری به ارتفاع ۳۸۷۰ متر در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر در سال ۱۳۴۰ و نجات بازماندگان آن حادثه، از طرف رییس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت نیز دریافت نمود.

در سال۱۳۳۷، حسن وجدان‌خوش‌، از کوه‌نوردان با سابقه کشور، پیشنهاد نصب یک مجسمه کوه‌نوردی را ارائه کرد که ‌مورد تأیید سایر کوه‌نوردان قرار گرفت. وجدان‌خوش پیشنهاد خود را نزد رئیس فدراسیون کوه نوردی، سرهنگ بیات، برد. این پیشنهاد تایید شد و مهام‌، شهردار وقت تهران‌، هزینه ساخت آن را قبول کرد. سرهنگ بیات که رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش نیز بود شاه قدمی را به عنوان مدل به استاد رضا لعل ریاحی، استاد دانشکده هنرهای زیبا، مجسمه‌ساز و سرهنگ ارتش معرفی کرد. شاه قدمی حدود ۸ ماه روزی ۷ ساعت نزد ریاحی می‌رفت و به همان شکلی که مجسمه را می‌بینید می‌ایستاد تا او بتواند پیکره‌اش را بتراشد . شهرداری مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان هزینه ساخت مجسمه را پرداخت.

درسال ۱۳۳۸، مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب و طی مراسمی از آن پرده‌برداری شد. متأسفانه در زمستان همان سال‌، به علت بارندگی و یخ‌زدگی‌، دست و قسمتی از بدنه مجسمه خرد شد. این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود. در سال ۱۳۴۱، با پیگیری استاد رفعتی افشار، رئیس وقت فدراسیون‌، مجسمه سیمانی آماده شد و خلیل میلانی و عبدالحسین امین از طرف فدراسیون مأمور نصب آن شدند.

اکنون 55 سال است که این تندیس به همین شکلی که می‌‌بینید، با ارتفاع حدود سه متر و به رنگ مسی، در میدان دربند تهران پابرجا بوده و نماد کوهنوردان کشور است.

 


منبع : ۵۵ آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱۵:۳۵
چه جالب
16 10 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱۶:۰۹
خیلی خوشگله من باهاش عکس خاطره انگیز دارم
9 17 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

کاهش مشتریان رستوران ها

رستوران‌های شمال شهر تهران حدود ٣٠ درصد و رستوران‌های جنوب شهر ٦٠ تا ٧٠ درصد مشتریان خود را از دست داده‌اند.

مافیا چه می‌خواهد «معدل» یا «کنکور»؟

با وجود مخالفت تعداد زیادی از دانش‌آموزان، همچنان تکلیف تاثیر قطعی یا مثبت معدل بر نتیجه کنکور نامشخص است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: چرا این بیابان بزرگ در اوکراین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است؟

ویدیو: موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم

موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم. هفت سال از مرگ غلام رسول دینارزهی از قله های موسیقی بلوچستان گذشت. درباره او بیش تر بدانیم. ببینید!

خبرها

بیشتر