پنجاه و پنجمین سالگرد نصب تندیس اصلی کوهنورد در میدان دربند تهران

شناسه خبر: 122204 سرویس: فرهنگ و هنر يكشنبه ۱۷ دي ۱۳۹۶, ۳۵ : ۱۸ : ۰۰
پنجاه و پنجمین سالگرد نصب تندیس اصلی کوهنورد در میدان دربند تهران
پنجاه و‌ پنج سال است که تندیس اصلی و‌ مسی رنگ کوه نورد در میدان دربند تهران‌ نمادی از کوهنوردان کشور را به تصویر می‌کشد.
۵۵آنلاین :

 

امیر شاه‌قدمی، معروف به شاه‌بابا، در شناسنامه نامش قربان‌علی بود اما در ارتش «امیر» صدایش می‌کردند. در سال 1309 در قوچان دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۲۷ که حدود ۱۷سال داشت با درجه گروهبانی وارد ارتش شد و ورزش کوهنوردی را از آنجا آغاز نمود. با درجه استوار یکم بازنشسته شد و در اردیبهشت ۹۱ درسن  ۸۲ سالگی بعلت کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

شاه قدمی علاوه بر فتح قله های مختلف، به دلیل همکاری در عملیات مربوط به نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بختیاری به ارتفاع ۳۸۷۰ متر در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر در سال ۱۳۴۰ و نجات بازماندگان آن حادثه، از طرف رییس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت نیز دریافت نمود.

در سال۱۳۳۷، حسن وجدان‌خوش‌، از کوه‌نوردان با سابقه کشور، پیشنهاد نصب یک مجسمه کوه‌نوردی را ارائه کرد که ‌مورد تأیید سایر کوه‌نوردان قرار گرفت. وجدان‌خوش پیشنهاد خود را نزد رئیس فدراسیون کوه نوردی، سرهنگ بیات، برد. این پیشنهاد تایید شد و مهام‌، شهردار وقت تهران‌، هزینه ساخت آن را قبول کرد. سرهنگ بیات که رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش نیز بود شاه قدمی را به عنوان مدل به استاد رضا لعل ریاحی، استاد دانشکده هنرهای زیبا، مجسمه‌ساز و سرهنگ ارتش معرفی کرد. شاه قدمی حدود ۸ ماه روزی ۷ ساعت نزد ریاحی می‌رفت و به همان شکلی که مجسمه را می‌بینید می‌ایستاد تا او بتواند پیکره‌اش را بتراشد . شهرداری مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان هزینه ساخت مجسمه را پرداخت.

درسال ۱۳۳۸، مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب و طی مراسمی از آن پرده‌برداری شد. متأسفانه در زمستان همان سال‌، به علت بارندگی و یخ‌زدگی‌، دست و قسمتی از بدنه مجسمه خرد شد. این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود. در سال ۱۳۴۱، با پیگیری استاد رفعتی افشار، رئیس وقت فدراسیون‌، مجسمه سیمانی آماده شد و خلیل میلانی و عبدالحسین امین از طرف فدراسیون مأمور نصب آن شدند.

اکنون 55 سال است که این تندیس به همین شکلی که می‌‌بینید، با ارتفاع حدود سه متر و به رنگ مسی، در میدان دربند تهران پابرجا بوده و نماد کوهنوردان کشور است.

 


منبع : ۵۵ آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱۵:۳۵
چه جالب
13 8 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱۶:۰۹
خیلی خوشگله من باهاش عکس خاطره انگیز دارم
8 12 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر