پرچم یک هزار متر مربعی یا حسین(ع) در تهران به اهتزاز درآمد

شناسه خبر: 144611 سرویس: اجتماعی ، فرهنگ و هنر سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷, ۴۹ : ۰۰ : ۰۰
پرچم یک هزار متر مربعی یا حسین(ع) در تهران به اهتزاز درآمد
پرچم یک هزار مترمربعی عزای حضرت اباعبدالله(ع) در شب اول محرم در باغ موزه دفاع مقدس تهران با حضور رئیس شورا و شهردار تهران به اهتزاز درآمد.
۵۵آنلاین :

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم گفت: عزاداری محرم باید مردمی بماند و دولتی و سیاسی نشود.
وی افزود: اقامه عزای حسینی از جهات مختلف در پوست وگوشت ما نفوذ کرده است، از بعد دینی، برترین اعمال معنوی محسوب می شود و هیچ فضیلتی بالاتر از حسینی شدن نیست.
هاشمی ادامه داد: عزاداری حسینی در ادبیات آیینی با زبان ها و لهجه های ایرانی بسیار غنی است و سنت عزاداری دهه محرم ، بخصوص مراسم تاسوعای حسینی در فرهنگ و جامعه ایران که شیفته اهل بیت (ع ) و اباعبدالله بوده، پرورش یافته است. صدها سال است که کربلا، نجف، کاظمین و سامرا نمایشگاه هنر معنوی و اصیل ایرانی و دست های عاشق صنعتگران ایران زمین هستند.
در بعد سیاسی نیز همانگونه که امام خمینی (ره ) فرمودند انقلاب ما، در امتداد قیام حسینی است و اسلام را محرم و صفر زنده نگه داشته است. در بعد اجتماعی نیز کهن ترین نهادهای مدنی در جامعه ایران، هیئت های مذهبی محسوب می شوند و حتی قومیت ها نیز در کلانشهری نظیر تهران براساس عزاداری حسینی شکل گرفته اند.
وی گفت: بنابراین ابعاد فرهنگی، هنری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه ما آنگونه در عزاداری حسینی تنیده شده که کمتر حقیقتی را در جامعه ایران می توانیم سراغ بگیریم که به نوعی با اسم و رسم و یاد امام حسین علیه السلام پیوند نخورده باشد. اما ابعاد حماسه عاشورا وعزاداری حسینی به همان میزان که گسترده و در تاروپود جامعه رسوخ کرده اند، در معرض خطر سانسور و تحریف است.
رئیس شورای شهر تهران گفت: تعبیر شهید مطهری آن است که از خود امام حسین (ع ) مظلوم تر عزاداری حسینی است که بی‌رحمانه دستخوش تقطیع و تحریف و تبدیل شده اند و ایشان در اثر ماندگار حماسه حسینی این موضوع را به خوبی تشریح کرده اند. البته امروز پس از حدود 4 دهه از انقلاب، شاهد تحریف های زیادی در واقعه عاشورا و فرهنگ عاشورا هستیم.
وی ادامه داد: فرهنگ عاشورا، فرهنگ مرگ نیست، مسیر زندگی است، امام حسین(ع) در طول حیات خود بویژه در مقطع پایانی درس های فراوانی برای تمامی بشریت و همه اعصار ارائه کردند، اما متاسفانه ما فقط به قطعه ای کوتاه آن هم توام با تحریف و تبدیل بسنده کرده ایم.
هاشمی افزود: نباید عزاداری حسینی را فقط در ظواهر، عواطف و رسوم و بدعتها منحصر کرد، پرچمی پرچم حسینی است که مخاطب را با جهت گیری اصیل سالار شهیدان که اصلاح جامعه، مبارزه با ظلم و فساد در عین عقلانیت و صلح طلبی و فرهنگ گفت وگو و منطق است رهنمون سازد.
وی گفت: نباید صدای ساز و شور وهیجان عزاداری ما، همچون صدای کف و سوت سپاه کوفه، مانع رسیدن پیام حسینی به دیگران شود، امروزه همانگونه که مراجع تقلید و مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند، متاسفانه شاهد غلبه شور و هیجان و رفتارهای احساساتی بر معرفت گرایی و درک معنویت عزاداری حسینی در بخشی از جامعه هستیم.
وی ادامه داد: پیام عاشورا برای همه تاریخ، پیام کرامت انسانی، نپذیرفتن ذلت و ایستادگی در عین صلح طلبی و منطق بود، امام حسین (ع) با دشمنانش بارها و بارها سخن گفت، هم در مذاکرات خصوصی و هم در سخنرانی های علنی خود مقابل لشگر کوفه، منطق، عقلانیت و صلح طلبی خود را به نمایش گذاشت و به همین جهت وقتی دشمنان دیدند در مقابل منطق حسین بن علی علیه السلام پاسخی ندارند، پاسخ او را با هیاهو و تیر و سنگ دادند.
هاشمی تصریح کرد: امیدواریم این پرچم ها و نمادها ، بهانه ای برای تفکر ، تعقل و پیروی از مکتب حسینی باشد. جهت گیری مدیریت شهری نیز باید تعمیق و تقویت فرهنگ عزاداری اصیل حسینی باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: البته معمولا در جایگاه های رسمی پرچم، پرچم ملی در مواقع عزاداری برداشته نمی شود و بصورت نیمه افراشته به اهتزاز در می آید که مناسب است در کشور ما نیز پرچم ایران، بصورت نیمه افراشته همراه با پرچم حسینی به اهتزاز درآید.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

گره تعطیلی روز سرگردان

تعیین تکلیف روز سرگردان هفته (روز پنجشنبه) با گره مواجه شد. طرح برخی نمایندگان برای تعطیلی این روز در کمیسیون اصلی رد اما در کمیسیون فرعی تایید شد.

کشتن سگ ها، راه غلط مقابله

در تمامی کشورهای دنیا مشکل حضور حیوانات غیر خانگی در مناطق مسکونی وجود دارد و هر کشور روش های خاصی را در جلوگیری از این امر دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

اشتباه مرگبار مرد منجر به کشته شدن همسرش شد

اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر