نتیجه‌ای یافت نشد.

پروژه جدید محمد بن سلمان برای آغاز جنگ داخلی در لبنان

شناسه خبر: 154641 سرویس: گوناگون شنبه ۱ دي ۱۳۹۷, ۱۳ : ۱۱ : ۰۰
پروژه جدید محمد بن سلمان برای آغاز جنگ داخلی در لبنان
قرار نبود حمله بی رحمانه عربستان به یمن، تمایلات تهاجمی محمد بن سلمان را کاهش دهد؛ لذا سعودی‌ها همزمان با گسترش رویکرد ضد ایرانی خود، جبهه جدیدی علیه قطر گشودند؛ جبهه‌ای که هیچ دستاوردی برای محور سعودی نداشت و قطر توانست به کمک ترکیه و ایران در برابر محاصره و تحریم کشور‌های چهارگانه مقاومت کند. به نظر می‌رسد قتل خاشقجی و پیامد‌های آن نیز نتوانسته محمد بن سلمان را سر جای خود بنشاند و گزارش ها، حاکی از آن است که ولیعهد سعودی می‌خواهد جبهه جدیدی در منطقه ایجاد کند.
۵۵آنلاین :

عربستان سعودی به پادشاهی ملک عبدالله و تحت رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و فرزند پادشاه سعودی، در سه سال گذشته، اقدامات متهورانه و بی پروایی را در منطقه راه اندازی کرده است؛ اقداماتی که بیش از بیش ریاض را وارد بحران های چندگانه کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ قرار نبود حمله بی رحمانه عربستان به یمن، تمایلات تهاجمی محمد بن سلمان را کاهش دهد؛ لذا سعودی‌ها همزمان با گسترش رویکرد ضد ایرانی خود، جبهه جدیدی علیه قطر گشودند؛ جبهه‌ای که هیچ دستاوردی برای محور سعودی نداشت و قطر توانست به کمک ترکیه و ایران در برابر محاصره و تحریم کشور‌های چهارگانه مقاومت کند.

اما این پایان کار نبود و پس از چندی، ماجرای قتل بی رحمانه خاشقجی توجهات منطقه ای و جهانی را به عربستان و شخص محمد بن سلمان جلب کرد؛ مسأله ای که همچنان فشار بر حکومت عربستان و محمد بن سلمان را حفظ کرده است.

به نظر می رسد، قتل خاشقجی و پیامدهای آن نیز نتوانسته محمد بن سلمان را سر جای خود بنشاند و گزارش ها حاکی از آن است که ولیعهد سعودی قصد دارد، جبهه جدیدی را در منطقه ایجاد کند.

این بار طرح محمد بن سلمان برای لبنان و جنگ داخلی در این کشور است. در همین زمینه، «پل پیلار» افسر پیشین سازمان سیا در یادادشتی در پایگاه آمریکایی «لوبلاگ» نوشت، محمد بن سلمان(MbS) به دنبال بی ثبات کردن لبنان و جنگ داخلی در این کشور برای مهار حزب الله است.

پیلار در ادامه افزود: بن سلمان پس از راه اندازی جنگ در یمن، بازداشت و گروگان گرفتن سعد حریری و همچنین قتل وحشیانه خاشقجی، اکنون به دنبال ایجاد جنگ داخلی در لبنان است.

پیلار به نقل از هشام ملهم، روزنامه نگار آمریکایی ـ لبنانی و ستون نویس روزنامه النهار ادامه داد: طرح بن سلمان برای بی ثبات کردن لبنان، خطر کمتری در مقایسه با جنگ داخلی این کشور (1975- 1990) ندارد و طرح بن سلمان می تواند بازخوانی آن جنگ باشد.

بنا به گزارش ها، بن سلمان تلاش كرده بود تا نیروهای مسیحی را که در جریان جنگ داخلی این کشور اسلحه به دست گرفته بودند، برای مقابله با حزب الله تسلیح کند؛ اما ولیعهد سعودی نتوانست این طرح را پیش ببرد و پروژه اش پس از مخالفت آن ها با شکست مواجه شد.

با این حال، محمد بن سلمان از این پروژه دست نکشید و تلاش موازی دیگری را آغاز کرد. در اینجا او دست به دامن محمود عباس رئیس جنبش خودگردان فلسطین شد. او از محمود عباس خواست تعدادی از فلسطینی های ساکن لبنان را برای جنگ با حزب الله تجهیز و تسلیح کند؛ اما این بار نیز عباس مؤدبانه ای پیشنهاد او را رد کرد.

ذکر این مهم لازم است، چندی پیش نیز یک گزارش دیپلماتیک محرمانه که به دست گروه‌های لبنانی ذی‌نفوذ رسیده بود و روزنامه الاخبار نیز از محتوای آن مطلع شد، حاکی از نشستی در ریاض به ریاست «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و حضور شماری از مقام‌های ارشد این کشور از جمله «عادل الجبیر»، وزیر خارجه و «خالد الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی و دستیار ویژه ولیعهد بود.

در نشست مذکور درباره نتایج درگیری‌های اخیر در یمن و نیز تأثیرات و پیامدهای منفی آن بر جایگاه عربستان سعودی میان کشورهای عربی و اسلامی و نحوه جبران آن برای ایجاد موازنه جدیدی با ایران در منطقه بحث و رایزنی شد.

بر اساس این گزارش، دستیاران بن‌سلمان خواستار «انتقال جنگ از یمن به داخل لبنان شدند».

این گزارش می‌افزاید، «بعد از افزایش فشارهای اقتصادی علیه ایران و حزب‌الله لبنان برای خروج از سوریه، بهتر است نبرد از یمن به داخل لبنان منتقل شود».


منبع : تابناک
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر