وقتی شهر برای تو نیست/ تهران چگونه برخی شهروندانش را خانه نشین کرده‌است

شناسه خبر: 152699 سرویس: اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷, ۰۹ : ۲۰ : ۰۰
وقتی شهر برای تو نیست/ تهران چگونه برخی شهروندانش را خانه نشین کرده‌است
سلانه سلانه و با احتیاط در خیابان ها راه می روند. نه اینکه نتوانند و نخواهند، خیابان ها و کوچه های شهر این اجازه را از آنان گرفته‌است.
۵۵آنلاین :

زینب کریمی ــ سلانه سلانه و با احتیاط در خیابان ها راه می روند. نه اینکه نتوانند و نخواهند، خیابان ها و کوچه های شهر این اجازه را از آنان گرفته. گاهی در خیابان دیده می شوند؛ دست به عصا، واکر به دست، روي صندلي چرخدار، با عينك دودي و عصاي سفيد به دست؛ اما فقط گاهی. نامناسب بودن معابر بسیاری از آنان را خانه نشین کرده است.

 

آمارهای اعلام شده نشان می دهد در ایران بيش از ٥ میلیون معلول زندگی می کنند که يك سوم انان  معلولیت شدید و خیلی شدید دارند. هر چند به نظر می رسد با تعریف علمی معلول آمارها بیش از این تعداد باشد اما واقعیت این است که زیرساخت های کافی برای زندگی این تعداد معلول هم وجود ندارد.

 

به گفته کارشناسان، معلول کسی است که بخشی از توانایی های فیزیکی، جسمی، اجتماعی، حرفه ای، ذهنی و روانی خود را از دست داده، یا اصلاً به دست نیاورده است. ترددآسان در خیابان  نازل ترین حقوق هر شهروند است ما معلولان از آن بی بهره اند.

 

 اگر معلولیت اجتماعی و روانی و حتی ذهنی را هم از این تعریف جدا کنیم با نگاهی به کالبد فیزیکی شهر در می یابیم معلولان جسمی از حداقل حقوق شهروندی هم بهره مند نیستند. پیاده روهای با پستی و بلندی، پله هایی که مقابل دستگاه های خودپرداز یا ورودی برخی مراکز عمومی قرار داده شده و پل های هوایی بدون آسانسور تنها بخشی از محدویت های شهری آنان است.

 

داستان معلول و معلوليت و نامناسب بودن معابر ماجراي تمام نشدنی است که بسیاری از آنان را خانه نشین کرده است. فشار روانی معلولیت و دشواری پذیرش محدودیت را که کنار می زنند با نامهربانی های شهر روبرو هستند. شهری که آنان را نادیده گرفته و بسیاری از آنان را در خانه هایشان محبوس کرده است. 12 آذر مصادف با 3 دسامبر از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد به عنوان روزجهانی معلول نامگذاری شده تا یاداور محدودیت هایی باشد که این شهر و شهروندانش به آن دامن زده اند.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر