نتیجه‌ای یافت نشد.

وقتی دست اروپا در برجام رو می‌شود ناگفته‌های توئیت سفیر فرانسه در آمریکا

شناسه خبر: 169309 سرویس: توسعه ، جهان ، گوناگون دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸, ۲۴ : ۰۹ : ۰۰
وقتی دست اروپا در برجام رو می‌شود  ناگفته‌های توئیت سفیر فرانسه در آمریکا
سفیر فرانسه در آمریکا در حالی اظهارات جنجالی ضد ایرانی خود را از توئیتش پاک کرد که جملات وی حکایت از دیدگاهی دارد که اروپا در لایه‌های پنهان خود دنبال می‌کند و پاسخ‌گویی قاطع به آن از الزامات رفتاری دستگاه دیپلماسی کشور را طلب می‌کند
۵۵آنلاین :

 

 

پس از آنکه توییت‌های «جرارد آرو» سفیر فرانسه در واشنگتن درباره آینده توافق هسته‌ای به بروز تنشی دیپلماتیک میان دو کشور منجر شد، این دیپلمات فرانسوی توییت‌هایش را پاک کرده است.

اظهارات سفیر فرانسه با واکنش ایران روبرو شد. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این اظهارات عنوان کرد که «اگر توییت‌های جرارد آرو موضع فرانسه باشد، در آن صورت ما با نقض عمده هدف و مقصود برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت روبر هستیم. لازم است که پاریس فورا شفاف‌سازی کند، در غیراینصورت ما به نحو مقتضی اقدام می‌کنیم.» ساعاتی بعد هم «فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در تهران تنها دقایقی پس از تحویل رونوشت اعتبارنامه‌اش به وزیر خارجه ایران، احضار شده و مراتب اعتراض ایران به او ابلاغ شد.

 

لایه‌های زیرین توئیت سفیر

 

«جرارد آرود»، سفیر فرانسه در آمریکا در حساب کاربری‌اش در توئیتر مدعی شد ایران بعد از انقضای برجام، مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد بود. دیپلمات فرانسوی در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود اشتباه است. [ایران] باید به موجب 'پیمان منع اشاعه' و پروتکل الحاقی و تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح‌آمیز هستند.»

هر چند که اروپایی‌ها ادعا دارند که حقوق هسته ای ایران را به رسمیت می‌شناسند اما این صحبت‌ها نشان می‌دهد که غرب به دنبال محروم سازی کامل ایران از حقوق هسته ای است و این خود نقض برجام است .این صحبت‌ها بی صداقتی غرب مبنی بر پذیرش حقوق هسته‌ای ایران را نشان می‌دهد.دو گانگی رفتاری غرب جای تامل دارد که ایران را محروم می سازد و به سعودی که ماهیت ضد بشری دارد برای رسیدن به توان هسته‌ای کمک می کند حال آنکه ایران طبق ان پی تی حق دارد غنی سازی داشته باشد و ادعای فرانسه یک زیاده خواهی است . در همین حال  فعالیت هسته‌ای ایران کاملا صلح امیز بوده و آژانس بارها آن را تاکید کرده و ادعای فرانسه جوسازی دروغین است. در این میان باید در نظر داشت که اگر پیمان منع اشاعه و پروتکل الحاقی اگر ملاک رفتاری است چرا در قبال رژیم صهیونیستی و حتی کشورهای غربی اجرا نمی‌شود ؟ چگونه است که آمریکا 700 میلیارد دلار برای نوسازی توان هسته‌ای خود اختصاص می دهد و فرانسه و انگلیس زیر دریایی هسته‌اییشان را تقویت می‌کنند.

 

او در ادامه نوشت: «همانگونه که سال ۲۰۰۲ گفتیم که طبق پیمان منع اشاعه، غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن یک برنامه‌ غیرنظامی باورپذیر در زمینه هسته‌ای غیرقانونی است، قادر خواهیم بود در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم واکنش نشان دهیم.

با توجه به اینکه بر اساس برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت بعد از یک دوره 10 الی 15 ساله تمام محدودیت‌های ایران باید برداشته شود، این سخنان نشان می‌دهد که غرب همچنان در توهم 1382 است که فعالیت های هسته ای ایران کامل تعطیل شد حال آنکه ایران حق دارد به تمام حقوق هسته‌ای خود دست یابد و تکرار دهه 1380 غیر قابل پذیرش و ناشدنی است .آن زمان مقامات غربی گفتند راستی آزمایی یعنی نابودی تمام فعالیت هسته‌ای ایران و سخنان سفیر فرانسه نشان می دهد این توهم همچنان در ذهن آنهاست و این یعنی فریبکاری در برجام که ابطال برجام را نشان می‌دهد. نکته مهم آنکه سخنان سفیر فرانسه نشانگر همراهی اروپا با آمریکاست و واهی بودن ادعای استقلال رفتاری آنان است چنانکه آمریکا نیز همین ادعاها را مطرح ساخته است.

 

وی می گوید: آن موقع تحریم‌هایی اعمال شدند. تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند "زوال‌پذیری" وجود ندارد.»

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که بر اساس برجام تحریم‌ها تماما باید برداشته شود و ادعای بازگشت تحریم‌ها یک فریبکاری است .اروپا حق بازگرداندن تحریم‌ها را ندارد و این خلاف تمام تعهدات آنهاست.جمله بعد از برجام هیچ بند زوال پذیری وجود ندارد یعنی اینکه غرب همچنان همان نگاه زیاده خواهانه در قبال هسته‌ای ایران را دارد در حالی که تعهد برجامی آنها پایان این نگاه بدبینانه است . نکته مهم آنکه ارزیابی رفتار فرانسه در زمان مذاکرات نشان می دهد که فرانسه به دنبال جاه طلبی فردی است که تهدیدی برای همگرایی جهانی است و سایر کشورهای عضور گروه 1+4 برای حفظ اعتبار خود باید مقابل آن قرار گیرند  بویژه اینکه فرانسه که خود عامل هسته‌ای شدن صهیونیست‌ها و نیز تسلیح سعودی علیه بشریت و همراهی با تروریست‌هاست حق ندارد از امنیت و محدود سازی ایران برای آنچه امنیت جهان می نامد صحبت کند.

 

 وی تصریح کرد: «روسیه، اورانیوم غنی‌شده نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند. بنابراین هیچ دلیل قابل درکی وجود نخواهد داشت ایران بعد از برجام، اقدام به غنی‌سازی وسیع اورانیوم کند.»

این ادعا در حالی مطرح شده است که روسیه نیروگاه بوشهر را تامین می کند حال آنکه غنی سازی کارکردهای گسترده‌ای دارد و نیاز بومی است . ایران برای درمان بیماران به اورانیوم 20 درصد غنی شده نیاز داشت و هیچ کشوری به آن نداد و خود مجبور به ساخت شد. ایران برای تامین نیازهای دارویی و عدم تکرار آن وضعیت باید غنی سازی داشته باشد . در همین حال حق ایران و هر کشور عضو آژانس غنی سازی است و تامین سوخت بوشهر از سوی روسیه نافی این حق نیست. استقلال در هر زمینه حق هر کشوری است و ایران حق دارد برای سوخت نیز به خودکفایی برسد و نیاز به روسیه را رفع کند .ایران در طول دفاع مقدس حتی نمی توانست سیم خاردار تهیه کند و  لذا برای رسیدن به امنیت به سمت تولید بومی رفت این تجربه‌ای شد تا در هر عرصه‌ای از جمله در سوخت هسته‌ای به سمت خودکفایی برود و این را محقق می سازد. در این میان باید در نظر داشت که فرانسه در حوزه خودرو و در نفت با توتال بارها تعهد به اجرای تعهداتی در قبال ایران داشته اما نقض عهد کرده است این رفتار نیاز به خودکفایی از جمله در هسته ای را برای ایران الزام آوار تر می سازد.

 

کلام پایانی

آنچه از سوی سفیر فرانسه در آمریکا بیان شده شاید در ظاهر برگرفته از دیدگاه شخصی وی باشد اما این امر را باید در نظر داشت که دیپلمات‌ها آینه دولتهای خود هستند و مواضع و دیدگاه‌های آنها برگرفته از دیدگاه دولت مردانشان است لذا نمی توان رفتار وی را یک رفتار شخصی دانست بلکه باید با دیده تامل بیشتر به آن نگریست و با احتیاط بیشتری به رفتارهای اروپا در قبال برجام توجه نمود. این مواضع ابهامات در اجرای کانال مالی مشترک ایران و اروپا و البته مشروط سازی آن به اف ای تی اف را بیش از گذشته افزایش می‌دهد بویژه اینکه اروپا سابقه‌ای طولانی در بی صداقتی و غیر قابل اعتماد بودن دارد. با تمام این تفاسیر این مهم را نیز باید در نظر داشت که فرانسه نمی تواند با این جوسازی‌ها و ادعاها هم تحریم‌ها را توجیه و هم زیاده خواهی در حوزه موشکی و منطقه ای داشته باشد . در همین حال فرانسه برای ارسال خون‌های الوده به ایران و نیز حمایت از منافقین که قاتل مردم ایران است محکوم است و باید جبران خسارت کند و حق ندارد در باب حقوق هسته‌ای ایران ادعایی داشته باشد. پاسخ قاطع دستگاه دیپلماسی در برابر زیاده‌گویی سفیر فرانسه در آمریکا می تواند مولفه‌ای برای مقابله با زیاده خواهی‌های بعدی اروپا باشد که توان انقلابی ایران را بار دیگر به رخ غرب خواهد کشید.

 

قاسم غفوری

 


منبع : 55آن‌لاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر