وطن با ما وطن مي‌شود

شناسه خبر: 138355 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷, ۳۵ : ۲۳ : ۰۰
وطن با ما وطن مي‌شود
. در هنگامه مشكلات و سختي‌هايي كه گريبانگير كشور و مردم مي‌شوند، عده‌اي بهره فراوان مي‌برند و از به رنج افتادن هموطنان خود كيسه مي‌دوزند و شهرت مي‌خرند
۵۵آنلاین :

 

نيوشا طبيبي

سخن كژ و ناراست مانند بهمن، به راه كه مي‌افتد بزرگ‌تر و بزرگ‌تر و به همان نسبت خسارت آن هم بيشتر و بيشتر مي‌شود. در هنگامه مشكلات و سختي‌هايي كه گريبانگير كشور و مردم مي‌شوند، عده‌اي بهره فراوان مي‌برند و از به رنج افتادن هموطنان خود كيسه مي‌دوزند و شهرت مي‌خرند و «فالوئر» بيشتر جمع مي‌كنند. مشكل آب كه رخ نماياند، اعتراض مردم خرمشهر، عده‌اي از همين نامهربانان را به صحنه مجازي آورد. هشتگ #خرمشهرـ آب ـ ندارد و #تشنه-ام
و... راه انداختند و آتش به معركه آوردند و مرهمي بر تشنگي هموطنان نشدند.

تشنگي و گرفتاري آب براي مردم ايران، عده‌اي را به نان و شهرت مي‌رساند. سلبريتي‌ها چه از نوع شبه‌روشنفكر سينمايي و تلويزيوني و چه از نوع مجازي، چنان با مهارت و تردستي سود خود را در سخت‌ترين لحظات مي‌جويند و بهره‌اي فراوان به دست مي‌آورند كه حقيقتا اعجاب‌آور است. مشكل آب باز هم به دست سلبريتي‌ها بهانه‌اي داد كه در مقام سياستمداري دلسوز و تحليلگري موشكاف و داناي كلي كه پيش از اين حوادث را پيش‌بيني كرده بود ظاهر شوند و دروغ‌هاي رسانه‌هاي دشمن ايران را بزرگ و بزرگ‌تر و آتش كينه و نامهرباني را تيز‌تر كنند.

ريشه بسياري از مشكلات در نامهرباني ما به يكديگر و البته به ميهن است. اگر در هر حركتي كه مي‌كنيم و هر سخني كه مي‌گوييم و هر هشتگي كه مي‌سازيم وطنخواهي و ايراندوستي و مردم مداري را در نظر بگيريم، كار به سختي نمي‌افتد. به ياد بياوريم كه در روزهاي سخت تحريم و جنگ به ياري يكديگر حماسه‌اي بزرگ و تاريخي را شكل داديم. ايستاديم و از وطن دفاع كرديم و متجاوز قدرتمندي كه همه جهان حامي‌اش بودند را از خاك مقدس ميهن بيرون رانديم.

در اين روزهايي كه به علت بروز مشكلات يا تخريب تاسيسات آبرساني يا نارسايي و كمبود امكانات و سوءمديريت، هموطنان خوزستاني و بلوچ و سيستاني به تنگي و تشنگي افتاده‌اند، چرا كارخانه‌هاي توليد آب معدني در كار رساندن آب آشاميدني به كودكان و نيازمندان پيش‌قدم نمي‌شوند؟ توليدكنندگان و فروشندگان كه به وقت آسايش از امنيت و رفاه مردم كسب و كار راه مي‌اندازند و توليد مي‌كنند به وقت نياز هم از سود خود بكاهند و سهم خود را ادا كنند و اصلا از مردم دعوت كنند تا به شيوه‌اي در اين امر مشاركت كنند، ترديد ندارم كه ميليون‌ها نفر مشاركت خواهند كرد.

باعث خجالت و شرمساري است كه بگويم در واقعه زلزله غرب بعضي از توليد‌كنندگان از فرصت استفاده كردند و با افزايش قيمت كانكس‌هاي توليدي خود، ثروتي از گرفتاري و تيره‌روزي و خرابي خانه مردمان دوختند. در اين موضوع البته داستان‌هاي فراواني همه ما به ياد داريم، آخرين آنها، دريافت ارز وارداتي دولتي و فروش يورو به قيمت آزاد!

بسياري از روستاها و بخش‌هاي سيستان و بلوچستان هم درگير كمبود آب هستند. مردم صبور سيستان و بلوچستان كمي زودتر از بقيه كشور درگير خشكسالي شده‌اند. بي‌مهري همسايه، آب را هم بر هامون بسته و سيستانيان بيشتر از معمول به سختي افتاده‌اند. به فكر تشنگي سيستان و بلوچستان هم باشيم و واقعا كاري بكنيم. مطبوعات مي‌توانند در ايجاد يك خيزش ملي براي تخفيف آثار خشكسالي و تغييرات اقليمي كاري مهم و جدي انجام بدهند.

ايران در همه تاريخ تنها بوده است، شما را به خواندن مقاله خواندني «ايران و تنهاييش» در كتابي به همين نام از دكتر محمدعلي اسلامي‌ندوشن دعوت مي‌كنم. اين واحد متشخص و رنگارنگ جغرافيايي و فرهنگي و انساني كه ايرانش مي‌ناميم، اگرچه از اقوام مختلف شكل گرفته اما همه اقوام در موضوع ايرانيت اتفاق نظر داشته و ميهن خويش را از جانِ شيرين دوست‌تر مي‌داشته‌اند. در همه تاريخ، ايرانيان محسود ديگران بوده‌اند. ايران در همه تاريخ بلندش همواره تنها و يگانه سلاح قدرتمندش اتحاد ملي و اتكاي به مردم بوده است. با همين سلاح هزار دوره افول و شكوه را طي كرده، اما قدرتمند و شريف باقي مانده است.

اگر چه قليلي از فرزندان نامهربان ناخلف ميهن كسب سود مالي ولو به قيمت آسيب رساندن به كيان و آبروي ايران را پيشه خود كرده‌اند و با اختلاس و سرقت از ثروت‌هاي ملي سبب زيان كشور شده‌اند، اما مردم، با مهر به وطن همواره نگه‌دار اين خاك بوده‌اند. از اين پس هم چنين خواهد بود.

در ميانه گرفتاري‌ها و مشكلات و سختي‌ها با يكديگر مهرباني كنيم، به بدي‌ها دامن نزنيم، از مشكلات هم‌ميهنان براي خود كسب و كار و كاسبي راه نيندازيم. چه بخواهيم و چه نخواهيم در اين خانه با يكديگر زندگي مي‌كنيم همان طور كه صد نسل پيش از ما با يكديگر به خوشي و مهرباني زيسته‌اند. براي مشكلات هموطنان چاره بينديشيم. وطن با بودن ما معناي وطن مي‌گيرد.


منبع : اعتماد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر