وضعیت زندانیان مهریه تعیین تکلیف شود

شناسه خبر: 142060 سرویس: NGO ، توسعه دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷, ۵۱ : ۱۸ : ۰۰
وضعیت زندانیان مهریه تعیین تکلیف شود
بر اساس آمار در سال‌های اخیر بر میزان طلاق در کشور افزوده شده است. جامعه‌شناسان و اندیشمندان بر این باورند که بروز این مساله به‌دلایل متعدد از جمله مسائل اقتصادی مربوط می‌شود. در این شرایط باید گفت که هرگونه نوسان در بازار می‌تواند پایه‌های زندگی را دستخوش تغییر کرده و آن را با چالش مواجه کند. در این میان انتظار می‌رود تا نمایندگان مردم در مجلس و مسئولان امر نسبت به‌ شرایط تعیین مهریه، وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و خدمات حمایتی اقدامات مناسب انجام دهند
۵۵آنلاین :

زهرا سلیمانی:

جمعیت زندانیان مهریه با وجود تبلیغات گسترده فرهنگی و به‌دلیل بالا رفتن ارزش ریالی سکه افزایش یافته است. این جملات را اسدا... جولایی، مدیرعامل ستاد دیه گفت و افزود: سه‌هزار و 550 نفر زندانی مهریه در کشور وجود دارد. همچنین در روزهای اخیر نماینده مردم تهران در مجلس نیز مشکل زندانیان مهریه را یک معضل عمومی یاد کرد و گفت: در تلاش هستیم بدون توجه به‌جنسیت با جلب کارشناسان خبره موضوع زندانیان مهریه و راهکاری برای ممانعت از حبس مردان این سرزمین را مجدانه پیگیری کنیم. پروانه مافی افزود: بنده درباره مهریه دوست دارم عدالت اجرا شود. عدالتی که خط‌کش قانون آن را تعیین می‌کند. به‌گفته او امروز اگر میزان مهریه‌های طلایی برای پیشگیری از حبس بدهکاران مالی نیازمند به‌روز‌رسانی است، این مهم را با رعایت حقوق همه شهروندان مرد و زن پیگیری می‌کنیم.

تراکم کار دادگاه‌ها به‌دلیل افزایش قیمت سکه

عضو هیات‌مدیره و رئیس کانون وکلای دادگستری البرز از افزایش دعاوی تعدیل اقساط مهریه و تراکم کار دادگاه‌های خانواده به‌دلیل افزایش قیمت سکه در روزهای اخیر خبر داد. هما داوودی گرمارودی گفت: بسیاری از آقایان مهریه‌ای را که باید بپردازند، به‌دلیل مشکلات مالی نداشته و از همین‌رو دادگاه برای آنها تقسیط می‌کند و در این اقساط به‌وضع درآمد و سطح دارایی زوج نیز توجه شده است. بسیاری از مردان که محکوم به‌پرداخت مهریه بودند، پس از افزایش قیمت سکه با مشکل مواجه شده و قادر به پرداخت مهریه نیستند. او با اشاره به‌تشکیل پرونده‌های جدید درباره تعدیل اقساط مهریه خاطرنشان کرد: با توجه به‌افزایش قیمت سکه، تورم، گرانی و افزایش ندادن سطح حقوق افراد یک سیل عظیم از پرونده‌های در حال پرداخت ماهانه مهریه به‌صورت اقساطی در محاکم خانواده تشکیل شده است تا دوباره اقساط آنها کمتر شود. داوودی ادامه داد: در چنین شرایطی، التهاب قیمت سکه نه‌تنها سبب افزایش دعاوی تعدیل اقساط مهریه و تراکم کار دادگاه‌های خانواده می‌شود، بلکه شیرازه زندگی بسیاری از این بدهکاران از هم گسسته می‌شود. این وکیل پایه ‌یک دادگستری با بیان اینکه عندالاستطاعه شدن مهریه به‌تصویب نرسید، تصریح کرد: معمولا اکثر افراد خواهان این هستند که مهریه عندالمطالبه باشد، چراکه ممکن است، هیچ‌وقت استطاعتی برای مرد ایجاد نشود یا اینکه اموالش را به نام دیگران سند بزند از همین‌رو بیشتر افراد تمایل دارند مهریه عندالمطالبه در سند ازدواج قید شود.

افزایش قیمت سکه و کاهش ازدواج

این وکیل با بیان اینکه افزایش قیمت سکه باعث کاهش ازدواج شده است، تاکید کرد: افزایش قیمت‌ها به‌ویژه طلا و سکه باعث شده که جوان‌ها دیگر به سمت ازدواج نروند. داوودی درباره تعیین مهریه بالا از سوی برخی زنان گفت: زن با تعیین مهریه بالا می‌خواهد برای خود اهرم قدرت داشته باشد و با توجه به اینکه در زمانی که زوج‌ها دچار اختلاف و شکاف در خانواده می‌شوند، زن نمی‌تواند به‌طور مستقل برای طلاق اقدام کند، مگر در موارد خاص و عسر و حرج و از آنجا که احساس می‌کند اراده‌‌اش در طلاق دخالتی ندارد، از همین‌رو مهریه را با ارقام بالا تعیین می‌کند تا بتواند موازنه قدرت ایجاد کند. او با بیان اینکه بر اساس قانون حق طلاق با مرد است و زن حقی در این خصوص ندارد، خاطرنشان کرد: زن وقتی می‌بیند طبق قانون چنین حقی به او داده نشده، از مهریه به‌عنوان یک قدرت استفاده می‌کند، در حقیقت در حال حاضر کار به‌جایی رسیده که از طلاق و مهریه که حقوقی برای زن و مرد است، استفاده ابزاری می‌شود.

تقسیط‌ مهریه باید با فوریت انجام شود

همچنین یک نماینده مجلس نیز درباره افزایش پرونده‌های تعدیل اقساط در دادگاه‌های خانواده گفت: محاکم موظف هستند، براساس توان مالی فرد بدهکار و زوج مهریه را تقسیط کنند. قبل از افزایش قیمت سکه قاعدتا براساس قیمت‌های رایج بازار متناسب با توان اقساط ایجاد شده بود. محمد کاظمی با بیان اینکه باید ملاک دادگاه‌ها برای پرداخت مهریه قیمت روز بازار باشد، خاطرنشان کرد: قوه‌قضائیه می‌تواند دستورالعمل و بخش‌نامه‌ای را به محاکم صادر کند تا این تقسیط‌ها با فوریت انجام شود و به‌گونه‌ای نباشد که تا بررسی یک درخواست مدت‌ها زمان ببرد. او تصریح کرد: طبیعی است که با افزایش قیمت سکه شاهد افزایش اینگونه پرونده‌ها نیز باشیم، اما به هر حال قوه‌قضائیه باید این موارد را متعادل کند. به گزارش ایلنا، این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مجلس قصد دارد، درباره میزان مهریه قانونی را تصویب کند، گفت: به قانونی در این خصوص نیازی نداریم و فقط باید از سوی قوه‌قضائیه برای رسیدگی هرچه سریع‌تر به این پرونده‌ها بخشنامه صادر شود.

 

وقتي صحبت از مهريه مي‌كنيم مفهوم آن با كلمه همراه است، مهريه پيشكش و هديه‌اي از طرف مرد به زن در هنگام ازدواج است. هرچند بدون وجود حمايت‌هاي اجتماعي و پشتوانه‌هاي قانوني از زنان در جامعه ما باعث شده كه مهريه از جايگاه خود و تعريف كاركردي كه براي آن در نظر گرفته شده كاملا فاصله بگيرد و خانواده‌ها مهريه سنگين را تضميني براي دوام و بقای زندگي دختران خود در نظر مي‌گيرند، حال آنكه پيامبر اكرم (ص) مهريه سنگين را نامبارك مي‌دانسته و تجربه امروزي نيز نشان مي‌دهد كه اين مهريه‌هاي سنگين نتوانسته تضمين و آرامشي براي كانون خانواده به همراه بياورد يا مانعي بر سر طلاق باشد. هرچند نبود حمايت اجتماعي، فاصله گرفتن از ارزش‌ها در زندگي و خانواده‌ها و سست شدن هنجارهاي فرهنگي باعث شده كه بعضا جوانان ما و خانواده‌ها در صورت بروز كوچك‌ترين چالشي رو به سوي طلاق آورده و مهريه به‌جاي ايجاد مهر و محبت به ابزاري براي تنگنا قراردادن و بعضا ابزاري تهديدي تبديل شده كه اين صداق، خود مصداقي براي يك آسيب اجتماعي شده است. اقدام مثبتي كه در سال‌هاي اخير لحاظ شد توجه به بحث تمكن مالي در لحاظ مهريه و پرداخت آن است كه تا حدودي از برخي سودجويي‌هايی كه در اين مورد بود پرهيز شود، اما بازهم قانون نتوانسته از طلاق به بهانه اخذ مهريه جلوگيري كند. يك موضوعي را كه در بحث‌هاي اقتصادي در سطح جامعه در شرايط فشار اقتصادي شاهديم استفاده از هوش سياه است، به اين معنا كه به‌جاي تفكر براي اتخاذ بهترين راهبردها براي خروج از مشكلات افراد به طرف راحت‌ترين راهكارها پيش مي‌روند براي كسب درآمد به مطالبه مهريه مي‌پردازند، به‌جاي كار توليدي به طرف خريد و فروش ارز و سكه مي‌روند. بايد بپذيريم كه براي رهايي از بسياري از مشكلاتي كه امروز جامعه دچار آن است ما نياز به تغيير نگرش و افزايش اعتماد اجتماعي داريم. در نبود اعتماد اجتماعي جامعه هر روز با شكل نويني از آسيب‌ها مواجه مي‌شود كه نمي‌توان فقط با وضع قانون و سختگيري‌هاي ناشي از آن مساله اجتماعي را مديريت کرد. جامعه ما يك بازنگري فرهنگي در تمام عرصه‌هاي اجتماعي را نياز دارد تا در مسير توسعه‌اي كه انتظار آن را داريم، بتوانيم گام برداريم و اصلاح در جامعه بر پايه خانواده‌ها امكانپذير است.

* عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۵/۳۱ ۰۹:۳۵
تو رو خدا به داد ما برسید. دارم کارمو و زندگیمو از دست میدم به خاطر مهریه
9 9 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۳۱ ۰۹:۳۵
تو رو خدا به داد ما برسید. دارم کارمو و زندگیمو از دست میدم به خاطر مهریه
6 9 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

از چیپس و سس تا نوشابه و شیرینی تبلیغ اینها تخلف است

سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: تازه‌ترین لیست کالاهای ممنوع برای تبلیغ، این‌بار به طور جدی پیگیری می‌شود

تور خارجی ارزان با هتل کپسولی!

راهکارهای آژانس های مسافرتی برای جبران ریزش مشتریان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر