وضعيت سهام بانك صادرات بعد از سه سال

شناسه خبر: 128662 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶, ۳۹ : ۱۴ : ۰۰
وضعيت سهام بانك صادرات بعد از سه سال
بانك صادرات ايران كه در سال 88 به عنوان سومين بانك دولتي وارد بورس شد، اكنون به عنوان ارزان‌ترين بانك حاضر در بورس تولد سه سالگي خود را جشن مي‌گيرد و به رشد خود با وجود حاشیه‌های فراوانی که در طول سال گذشته بر این بانک حادث شد، مي‌بالد.
۵۵آنلاین :

بانك صادرات ايران كه در سال 88 به عنوان سومين بانك دولتي وارد بورس شد، اكنون به عنوان ارزان‌ترين بانك حاضر در بورس تولد سه سالگي خود را جشن مي‌گيرد و به رشد خود با وجود حاشیه‌های فراوانی که در طول سال گذشته بر این بانک حادث شد، مي‌بالد.

 در زماني كه ورود شركت‌هاي اصل چهل و چهاري به بورس رونق داشت و هر چند ماه يكبار يكي از شركت‌هاي مهم اين اصل وارد بورس مي‌شد، سهام بانك صادرات ایران به عنوان سومين بانك دولتي و دهمين شركت اصل چهل و چهاري در خرداد 88 وارد بورس شد.

واگذاري اين شركت در حالي انجام شد كه پيش از اين شركت‌هاي مهمي مانند ملي مس و فولاد مبارکه با مديريت دولتي، آلومينيوم با زيان هنگفت و عدم حمايت دولت، فولاد خوزستان با بازگشت بلوك واگذار شده به دولت و ناكام ماندن بخش خصوصي، پتروشيمي فن‌آوران با مقاومت شديد نفتي‌ها در ادامه واگذاري، كشتيراني با عرضه قطره‌اي، كاهش شديد قيمت سهم و پابرجايي مديريت دولتي، پالايشگاه اصفهان با كشف قيمت نادرست، سهام مخابرات با خريداري سهم توسط نهادهاي شبه‌دولتي و سهام بانك ملت و تجارت با پابرجايي مديريت دولتي هر كدام به انواع مشكلات خصوصي‌سازي در كشور دچار شده و زيربناي كج خصوصي‌سازي را با اشكالات عديده خود بنا كردند.

اما با وجود مسير نادرست اجراي قانون اصل44 كه در عرضه تك‌تك سهام شركت‌هاي دولتي نمايان شد، سازمان خصوصي‌سازي در روز 19 خرداد 88 و بعد از عرضه بانك تجارت در ارديبهشت ماه، سهام سومين بانك دولتي را روانه بورس كرد.

به اين ترتيب در تاريخ دوم خرداد 1388 بانك صادرات ايران در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته و به عنوان چهارصد و پنجاهمين شركت پذيرفته شده در بورس و نماد «وبصادر» درج ‌شد و در روز 19 خرداد 88 نيز يك ميليارد و هشت ميليون و180 هزار سهم معادل شش درصد از سهام بانك صادرات با سرمايه 16 هزار و 803 ميليارد ریالی و به قيمت 1001 ريال كشف قيمت شد و ظرف شش دقیقه به فروش رفت؛ بعد از عرضه اين شركت سومين بانك دولتي پس از بانك ملت و تجارت رسما وارد پروسه خصوصي‌سازي شد.

بعد از عرضه 6 درصدي بانك صادرات در بورس و واگذاري 5 درصدي به سهام ترجيحي،40 درصد از سهام اين شركت به سهام عدالت تعلق گرفت و اعلام شد كه 51 درصد بانك صادرات خصوصي شده است و 20 درصد سهام اين بانك در دست دولت باقي خواهد ماند.

با اينكه بانك صادرات نزديك به قيمت اسمي و به قيمت كمتر از دو بانك ديگر (تجارت 125 تومان و ملت 105 تومان) عرضه شد اما سهام‌داران حاضر قيمت را مطلوب ارزيابي كردند ولي معتقد بودند كه بهتر بود عرضه سهم پس از انتخابات رياست جمهوري انجام می‌شد.

عرضه هاي بلوكي"وبصادر"

بعد از عرضه اوليه صادرات، در روز 27 تير 88 بلوك اول بانك صادرات ايران به تعداد 840 ميليون و 150 هزار سهم معادل 5 درصد به صورت 25 درصد نقد و 75 درصد اقساط به قيمت پايه رقابت شده هر سهم 142 تومان عرضه و به همين قيمت و به ارزش بيش از يك ميليارد و 196 ميليون ريال معامله شد.

بلوك دوم بانك صادرات ايران به تعداد 840 ميليون و 150 هزار سهم معادل 5 درصد به قيمت پايه رقابت شده هر سهم 145 تومان عرضه شد و به همين قيمت و به ارزش بيش از يك ميليارد و 225 ميليون ريال معامله شد. دو بلوك 5 درصدي اين بانك توسط شركت كشت و صنعت ماهي دشت و 4 سرمايه گذار حقيقي فعال در بازار سرمايه خريداري و معامله شد.

اما سومين بلوك 5 درصدي بانك صادرات در روز 8 خرداد 89 عرضه شد كه پس از شش روز رقابت قيمت هر سهم اين شركت به دو هزار و دو ريال افزايش پيدا كرد و در همين قيمت معامله شد. در اين شش روز، سه گروه براي تصاحب بلوك بانك صادرات با هم به رقابت پرداختند كه در جريان رقابت قيمت هر سهم بانك صادرات از 1560 ريال در اولين روز عرضه به 2002 ريال افزايش دادند و در نهايت كارگزاري بهگزين موفق شد اين بلوك را براي سرمایه‌گذاری سینا خريداري كند.

سازمان خصوصي‌سازي در روز 20 آذر ماه 89 بلوك 5 درصدي بانك صادرات را به قيمت هر سهم 200 تومان بصورت 30 درصد نقد و باقي اقساط عرضه كرد،اما اين بلوك بدون خريدار ماند،اين سازمان در 21 اسفند 89 نيز قصد داشت 5 درصد از سهام بانك صادرات معادل840 هزار و150 سهم به قيمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه 15 درصد به شرط آنكه از مبلغ هزار و 850 ريال كمتر نباشد را عرضه كند اما بدون اطلاع قبلي اين عرضه هم انجام نشد.

به اين ترتيب چهارمين بلوك بانك صادرات معادل يك ميليارد و 8 ميليون و 180 هزار سهم در روز 10 ارديبهشت 90 براي دومين مرتبه عرضه شد و به قيمت هر سهم 2 هزار و 7 ريال و به ارزش 201 ميليارد تومان مورد معامله قرار گرفت. اين سهم توسط كارگزاري بانك صادرات و براي سرمايه گذاري خوارزمي، سرمايه گذاري بهمن، ‌بيمه ملت و يك شخص حقيقي خريداري شد.

پنجمين بلوك 5 درصدي بانك صادرات نيز در روز 20 تير ماه 90 از سوي سازمان خصوصي سازي به قيمت پايه هر سهم هزار و 985 ريال انجام شده بود معادل يك ميليارد و 80 ميليون و 180 هزار سهم بانك صادرات بود با تقاضا و رقابت دو گروه مواجه شد كه به قيمت هر سهم هزار و 994 ريال به صورت 25 درصد نقد و مابقي اقساط معامله شد.

بعد از بانك صادرات بانك‌هاي دولتي و خصوصي ديگري وارد بورس شدند به طوري كه در حال حاضر صنعت بانكداري 17،1 درصد ارزش بازار سرمايه را در اختيار گرفته و بعد از فلزات اساسي در جايگاه دوم ايستاده است.

نظام بانکی در صنعت بورس

افزايش تعداد بانک‌هاي حاضر در بازار سرمايه از پايان سال 87 و با واگذاري بانک ملت به عنوان اولين بانک دولتي آغاز شد و با ورود بانک‌هاي خصوصي به بورس و فرابورس در سال 89 و90 قوت گرفت به طوري كه غير از بانك‌هاي تجارت، ملت و صادرات در حال حاضر بانك‌هاي اقتصاد نوين، سينا، كارآفرين، پارسيان، پاسارگاد، انصار، سرمايه، دي، گردشگري و بانك ايران‌زمين در بورس و فرابورس فعال هستند.

با وجود حاشیه‌های به وجود آمده در جریان سوءاستفاده اخیر مالی و شدت گرفتن تحریم‌های یکجانبه، بانک صادرات در سال 88، پس از خصوصی شدن اقدام به پرداخت سود نقدی 102 ریال، در سال 89 علاوه بر پرداخت سود نقدی 129 ریالی از محل سود انباشته (سهام جایزه) افزایش سرمایه 20 درصدی داشته و همچنین در سال 90 نیز سود نقدی 34 ریالی و افزایش سرمایه 13.6 درصدی از محل سود انباشته داشته است.

انتصاب مديران دولتي در بانك‌هاي غير دولتي

بر اين اساس هر چند تاكنون حداكثر‌40 درصد سهام‌50 شركت بزرگ از جمله فولاد مباركه، مخابرات، ملي مس، پالايشگاه تبريز، اصفهان، فولاد خوزستان، ايرالكو، بانك صادرات، تجارت، ملت و بيمه‌ها به ارزشي حدود‌40 هزار ميليارد تومان به سهام عدالت واگذار شده است اما مديريت هيچ كدام از اين شركت‌ها از بخش خصوصي و غيردولتي نيست و دولت به طور مستقيم و غيرمستقيم همچنان تصميم گير اصلي مديريت شركت‌هاي واگذار شده است و سهام عدالت نقش چنداني در انتخاب مديريت شركت‌ها ندارد.

وضعيتي كه بعد از گذشت ‌6 سال از خصوصي‌سازي همواره مشاهده شده و تاسف بسياري از كارشناسان و حتي مسئولان و مجلسي‌ها را برانگيخته است.

بر اين اساس يكي از نقدهاي جدي واگذاري‌هاي اصل44، عدم انتقال مديريت همراه با مالكيت شركت‌هاي مشمول واگذاري است كه وقت آن است بعد از گذشت 6 سال از تجربه خصوصي‌سازي در كشور جلوي اين روند كه در تضاد كامل با اصل ‌44 قرار گرفته شود و تصدي‌گري دولت به طور واقعي كاهش پيدا كند تا حداقل يكي از ايرادات وارد شده به خصوصي سازي كه در عين حال مهم‌ترين ايراد است، برطرف شود.

 


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در این سراب چه جویی؟

سروده ای جدید از افشین اعلا در مورد مسایل روز ایران

١٥٠ فروشگاه توبیخ شده تعزیرات را پیدا نکردیم!

گزارش میدانی از مراکز بزرگ خرید در تهران که با ترفندهای عجیب لباس مارک می‌فروشند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار "مالچ پاشی" بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر