وزیر خارجه پهلوی: آمریکا هزار بار از ما استفاده کرد

شناسه خبر: 136082 سرویس: جهان ، سیاست يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۸ : ۰۰
وزیر خارجه پهلوی: آمریکا هزار بار از ما استفاده کرد
روزنامه فرهیختگان؛ با اردشیر زاهدی، وزیر خارجه رژیم پهلوی گفتگویی انجام داده است.
۵۵آنلاین :


مقاله اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران پهلوی در «نیویورک تایمز» سورپرایز مهم رسانه های خارجی در مورد ایران بود، مقاله ای که در آن زاهدی ضمن دفاع از سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به راهبردها و اقدامات دولت دونالد ترامپ در قبال ایران حمله شدیدی کرده بود، مقاله ای که از بدو انتشار واکنش های متعددی را برانگیخت، ازجمله این واکنش ها حمله گسترده بازمانده های حکومت پهلوی به زاهدی بود، شهرام همایون و جریان رسانه ای نزدیک به پهلوی، مقاله زاهدی را پولی خواندند و محتوای آن را سفارشی توصیف کردند.
بخشی از گفتگو با اردشیر زاهدی را در ادامه می خوانید:
آقای زاهدی در ابتدای گفــــت وگــــو بــــه سـراغ مقاله شما در نشریه «نیویورک تایمز» می رویم. شما در این گفت وگو به این ماجرا اشاره کردید که مایک پمپئو سخنان خود را با بی اطلاعاتی کامل در مورد تاریخ ایران بیان کرده است. چه نکته ای در سخنان پمپئو شما را به این نتیجه رساند؟
در سخنان وزیر خارجه آمریکا، یکی دو نکته مرا عصبانی کرد. اول اینکه می گوید ایران در خاورمیانه چه کاره است. خوب آمریکا چه کاره است. به عنوان نمونه آنها رفتند عراق را داغان کردند و بعد گفتند عراق بمب اتم دارد و بعد دیدند ندارد و یک مملکتی را به این روز انداختند. مردم داشتند زندگی می کردند و جنگ مذهب نداشتند، اما تکه تکه شدند. یکی دیگر راجع به سوریه، که گفتند ایران دخالت می کند. سوریه ایران را به عنوان میهمان دعوت کرد و ایران رفت که کمک کند. آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی که آنجا پول خرج می کنند و می خواهند شلوغ کنند، آنها چه کاره هستند؟ به دعوت چه کسی رفتند؟ خیلی مختصر و مفید اینهاست.
خب برخی کارشناسان در آمریکا این نکته را مطرح می کنند که این سخنان ناشی از عدم درک صحیح دولتمردان آمریکایی از تاریخ ایران است.
اگرآمریکایی ها بخواهند از روی شکم شان حرف بزنند، غلط می کنند حرف بزنند، حق این کار را ندارند. اینها باید بروند مطالعه کنند و احترام ایران را داشته باشند. به عنوان مثال اینها سال هاست یادشان رفته فلسطینی از تاریخ گذشته آنجا بوده و اینها ایراداتی است که به آنها وارد است.
خب با این شرایط آیا امکان رابطه بهتر ایران و آمریکا وجود دارد.
یک چیزی را فراموش نکنید، ایرانی ها در زندگی شان هیچ وقت زور را تحمل نمی کنند؛ تاریخ 300 ساله ما نشان می دهد ایران هیچ گاه به دنبال ظلم به بقیه نبوده و این در تاریخ چند هزار ساله ما است. باید اول ایرانی را شناخت، اگر به ایرانی محبت کنید با محبت جواب شما را می دهد و این اصلا در خون هر ایرانی است، می خواهد در ایران باشد یا در خارج ایران باشد، می خواهد بچه باشد، می خواهد بزرگ باشد، اینها باید بدانند ایران کشوری نیست که دستورات را اجرا کند، ایران نوکر نیست ولی دوست می تواند باشد؛ همین طور که در زمان حکومت پهلوی مدت ها دوست بودیم که البته آنها هزاران بار هم از ما استفاده کردند، بنده وقتی آنجا سفیر بودم این پول هایی که برای خرید هواپیما پرداخت شد با اشتباه بزرگی که در ایران صورت گرفت، باعث شد تا آنها این پول را توقیف کنند. بعد از این آمدند 5 سال مذاکره کردند و بالاخره بعد از 5 سال به راه هایی رسیدند و سبب بازگشت این پول ها شد. در مورد برجام هم ببینید با تصمیم دولت ایران و 1+5 توافق نامه ای تصویب شد، حالا آقای رئیس جمهور آمریکا که من او را قبول ندارم چون از رئیس جمهور قبلی آمریکا که سیاه پوست بود خوشش نمی آمده، زیر همه چیز زده است. اینها نه قابل قبول و نه قابل فهم است؛ بنابراین خلاف است، ان شاءا... با کشورهای اروپایی ادامه می دهند، اینها می خواهند مردم ما را به فلاکت و بدبختی بکشانند. باید احترام ایرانی را داشته باشید تا احترام شما را داشته باشد، بخواهید به صورت ایرانی بزنید و به او مشت بزنید جواب شما را خواهد داد. شرافت ایرانی همین بوده و خواهد بود
اگر شما الان وزیر خارجه ایران بودید چه راهبردی را دنبال می کردید؟
این که شوخی است چون نیستم و بیکارم و یک پایم هم در گور است، من الان نه به کاری علاقه مندم نه چیزی، عشقم به مردم و مملکتم است و هر جایی به آنها ظلم می شود برای آنها می جنگم و هر کاری که شرافتم اجازه بدهد و قدرت داشته باشم انجام می دهم.
شما به عنوان یک مقام سابق ایران با این تعریف ها برای خود دشمن می خرید.
گاهی برای من فکس می فرستند و فحش می دهند. اما من همیشه در عقیده ام و در زندگی ام دنبال حق بودم، عدالت، شرافت و شرافت، عدالت می آورد. من عقل کل نیستم. زمانی هم که پادشاه بود به او خدمت می کردم، دوست داشتم و دارم چیزهایی که به نظرم می رسید به او عرض می کردم، یا قبول می کرد یا قبول نمی کرد، اغلب هم قبول می کرد. ما ایرانی ها با هم برادر هستیم و با هم صحبت می کنیم، ولی من تعریف نمی کنم، من حقیقتی از ایران می بینم، شما هر کجای دنیا بروید هر ایرانی ای با کمال افتخار سرش بالاست یا دکتر است یا مهندس، احتیاج به اینهاست، اینها مغز ایرانی است، پس اصل و ریشه آنهاست. شما اگر سال ها در آمریکا بودید امروز رئیس جمهور آمریکا می گوید شما می توانید اینجا باشید، ولی خواهر شما نمی تواند بیاید اینجا، این خلاف حقوق بشر است. بنابراین آدم باید به اصولی معتقد باشد و به ایران عشق دارم و به آینده ایران هم امیدوارم و همه هم می آیند و می روند و یک عده هم هستند برای خودشان اسم خوب و بد می گذارند، آنها را باید تاریخ مشخص کند، وجدانا ما نباید خودمان را بفروشیم.


منبع : فرهیختگان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ده نکته درباره قاجار، پهلوی، وطن‌پرستی و خزر

برخی خوشحال می‌شوند که جمهوری اسلامی خاک بدهد تا مثلا خزر را در ردیف ترکمنچای و بحرین بگذارند، اما وطن‌پرست هرگز از تاراج وطنش خوشحال نمی‌شود. شما چه؟ خوشحال می‌شوید؟

متخلفان در تور «طرح جامع مالیاتی»

تیرماه ‌سال ٩٤، زمانی بود که ماده ۲۷۴ الحاقی قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شد و براساس آن مواردی چون تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن؛ اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن؛ تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی، ممانعت از دسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث، جرم شناخته شد و براساس قانون مرتکب یا مرتکبان جرایم مالیاتی حسب مورد به مجازات‌های درجه ششم یعنی ٦ماه تا ٢‌سال محکوم می‌شوند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جالب ترین رونمایی در پنجره تابستانى فصل نقل و انتقالات

جالب ترین رونمایی در پنجره تابستانى فصل نقل و انتقالات. رونمایی دیوید کاپرفیلدی "ویارئال" از سانتی کازورلا. این دومین بازگشت او به ویارئال است.

ویدیو: روش های نوین پخت نان

روش های نوین پخت نان که توسط یک گروه نانوای ترک ارائه می شود. با این روش می توان ۵۰۰ قرص نان در هر ساعت تولید کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر