وزارت خارجۀ ایران حافظ منافع امریکا در تهران را احضار کرد

شناسه خبر: 95403 يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵, ۴۶ : ۱۶ : ۰۰
وزارت خارجۀ ایران حافظ منافع امریکا در تهران را احضار کرد
در پی دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید امریکا، مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان ایرانی به امریکا، سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع امریکا در ایران به وزارت خارجه احضار شد.
۵۵آنلاین :

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجۀ ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه، یکشنبه گفت: «سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع دولت ایالات‌متحده امریکا، بعدازظهر امروز (یکشنبه) توسط محمد کشاورز زاده، مدیرکل امریکا در وزارت امور خارجه احضار و یادداشت اعتراضی جمهوری اسلامی ایران در خصوص صدور فرمان اجرایی اخیر رئیس‌جمهور امریکا و اعمال محدودیت و برخورد تبعیض‌آمیز علیه شهروندان ایرانی برای سفر به امریکا به وی تحویل داده شد.»

قاسمی افزود: «در این دیدار، صدور فرمان اجرایی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده امریکا به‌منظور اعمال محدودیت برای سفر شهروندان ایرانی به امریکا به بهانه‌های واهی و تبعیض‌آمیز، غیرقابل‌قبول و مغایر با کنوانسیون‌های حقوق بشری و مفاد قرارداد ۱۵ اوت ۱۹۵۵ حقوقی و کنسولی بین دو کشور اعلام و بر حفظ و صیانت از حقوق شهروندان ایرانی تأکید شد.»

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گفت: «در این جلسه به سفیر سوئیس یادآوری شد که مردم ایران خود طی دهه‌های گذشته مظلومانه قربانی گروه‌های تروریستی موردحمایت امریکا بوده و نه‌تنها در هیچ‌یک از عملیات گروه‌های افراطی تروریستی حضور نداشته‌اند، بلکه در همه جوامعی که در آن اقامت نموده‌اند، به‌عنوان یکی از قانون‌مدارترین شهروندان و ساکنان قلمداد شده‌اند.»

قاسمی افزود: «سفیر سوئیس با اعلام این مطلب که از بازتاب فرمان اجرایی اخیر رئیس‌جمهور امریکا در ایران مطلع است اعلام داشت مراتب را سریعاً به وزارت خارجۀ امریکا منعکس خواهد کرد.»

دستور جدید ترامپ مبنی بر ممنوعیت موقت ورود اتباع 7 کشور ازجمله ایران به امریکا، موجب سرگردانی مسافران و هرج‌ومرج در فرودگاه‌های جهان شده است.

تصویب این دستور اجرایی که «حفاظت از کشور در برابر ورود تروریست‌های خارجی به امریکا» نام‌گرفته، نگرانی‌هایی را در میان شهروندان کشورهای سودان، سومالی، عراق، ایران، لیبی و یمن برانگیخته است.

گزارش‌ها حاکی است به‌محض اجرایی شدن این دستور، مسافران ایرانی برای ورود به امریکا با مشکلات فراوانی روبرو شده‌اند. این مسئله بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

گفته‌ شده شرکت‌های هواپیمایی امارات از سفر ایرانیانی که گرین کارت (کارت اقامت دائم امریکا) نداشتند ممانعت می‌کنند و شرکت‌های هواپیمایی قطر و لوفت‌هانزای آلمان نیز هیچ‌کدام از مسافران ایرانی را به امریکا نمی‌برند.

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سناتور جمهوریخواه آمریکایی: اگر ژن ایرانی داشته باشم وحشتناک خواهد بود!

"نایاک"- شورای ملی ایرانیان و آمریکاییان- از لیندسی گراهام خواسته تا بابت این اظهارات نژادستیزانه، عذرخواهی کند.

دل کندن از شهر برای نجات روستا

گزارشی از دو خانه بومگردی که دو زن به امید کمک به زنان روستایی آنها را راه اندازی و اقتصاد محلی‌ها را دگرگون کرده‌اند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر