ورودي 85درصدي هاب غلات ايران

شناسه خبر: 174563 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, ۲۶ : ۱۱ : ۰۰
ورودي 85درصدي هاب غلات ايران
کالاهاي اساسي نقطه اتکاي دولت‌ها براي اداره کشور به شمار مي‌روند و همين مسئله نیز هميشه دستاويزي براي جنگ رواني عليه کشور بوده است.
۵۵آنلاین :

کالاهاي اساسي نقطه اتکاي دولت‌ها براي اداره کشور به شمار مي‌روند و همين مسئله نیز هميشه دستاويزي براي جنگ رواني عليه کشور بوده است. اين روزها که خبرهاي سوءگيرانه‌اي از اثر تحريم‌ها بر ورود کشتي‌هاي حامل کالاهاي اساسي به کشور شنيده مي‌شود، بندر امام خميني که به‌عنوان بندر هاب غلات کشور شناخته مي‌شود و به‌طور ميانگين 75 درصد کالاهاي اساسي را به درون کشور مي‌آورد، در اين دوره جديد تحريم‌ها، محملي براي واردات 80درصدي کالاهاي اساسي به کشور شده است. شگرد جنگ رواني پيش‌تر در دوره‌هاي مختلفي گريبان ايران را گرفته بود؛ چه آن زمان که جنگ، آواري بر مردم کشور شده بود و رسانه‌هاي خارجي تلاش مي‌کردند از واردنشدن کالاهاي اساسي به کشور خبر بياورند، چه در دوره پيشين تحريم‌ها و حالا در دور جديدي که بازهم بر ايران تحميل شده است.
‌ واردات 3 ميليون تُن کالاي اساسي از ابتداي امسال
آنچه از شواهد اين روزهاي بندر امام خميني ديده مي‌شود، پهلوگيري کشتي‌هاي متعدد و تخليه و بارگيري آنهاست. اين کشتي‌ها که اكنون از مبدأهاي مختلف در بندر امام مستقر شده‌اند، در حال تخليه کالاهاي اساسي نظير شکر، روغن، ذرت، کنجاله سويا و... هستند. براساس مشاهدات خبرنگار «شرق» در بندر امام خميني، در‌حال‌حاضر کشتي‌هايي حامل‌ ۳۳ هزار تن شکر خام،  ۲۷ هزار تن دانه روغني، 66 هزار تن ذرت دامي، ۵۰ هزار تن کنجاله سويا و 70 هزار تن جو در حال تخليه بار هستند. علي‌اکبر احمدي، رئيس امور بندري اداره کل بنادر خوزستان، در جريان بازديد خبرنگاران از بندر امام گفت: از ابتداي امسال تاکنون چيزي حدود سه ميليون تن کالاي اساسي در بندر امام تخليه شده است.به گفته او، در‌حال‌حاضر 12 برج مکنده غلات در بندر امام خميني مستقرند که با مکش 600 تن در ساعت، در حال تخليه بار کالاهاي اساسي از کشتي‌ها هستند.
‌ ۸۰درصد ظرفيت انبارهاي کالاي اساسي بندر امام پُر شد
اين مقام مسئول سازمان بنادر و دريانوردي از بهره‌برداري ۸۰درصدي ظرفيت انبار کالاهاي اساسي در بندر امام خبر داد و گفت: در ارديبهشت امسال واردات کالاهاي اساسي دو برابر شده است. همچنين چندين کشتي‌ براي ورود به بندر امام خميني(ره) در ۴۰مايلي بندر که لنگرگاه اوليه به شمار مي‌رود، متوقف شده‌اند تا پس از تخليه کشتي‌هاي موجود در بندر، اقدام به پهلوگيري و تخليه بار کنند. اتصال اين بندر به ريل سراسري از مزيت‌هاي آن به شمار مي‌رود که مي‌تواند ياري‌بخش توزيع سريع‌تر اين کالاهاي اساسي در کشور باشد. بندر امام خميني که در زمان جنگ 30 پست اسکله داشت، اکنون داري 400 پست اسکله فعال است که هريک در زمينه‌اي خاص در واردات و صادرات فعاليت مي‌کند.نشست خبری‌ای که در حاشيه بازديد خبرنگاران از تخليه کالاهاي اساسي در بندر امام خميني برگزار شد، حامل اخبار نويدبخشي بود.
‌ رشد 85درصدي ورودي کالاهاي اساسي نسبت به مدت مشابه سال قبل
مديرکل بنادر و دريانوردي استان خوزستان در اين نشست خبري گفت: روزانه هفت تا هشت هزار تن کالا در بندر امام تخليه مي‌شود که البته ما رکورد تخليه 31 هزار تن کالا در روز را نیز داريم. عادل دريس با بيان اينکه عمده کالاهاي اساسي و نهاده‌ها از بندر امام وارد مي‌شود، افزود: بندر امام و تخليه کالاهاي اساسي در اين بندر، ارتباط مستقيمی با امنيت غذايي مردم کشورمان دارد.او با تأکيد بر اينکه با توجه به شرايط کنوني کشور ميزان تخليه کالاهاي اساسي به‌هيچ‌وجه کاهش پيدا نکرده و اتفاقا نسبت به سال گذشته آمار صعودي بوده است، گفت: در دو ماه امسال نسبت به سال گذشته تعداد کشتي‌هاي تخليه‌شده در بندر امام بيش از 85 درصد افزايش داشته است و در تناژ کشتي‌هاي تخليه‌شده نیز رشد 90درصدي داشته‌ايم. در اين دو ماه، بار 63 کشتي حامل کالاهاي اساسي تخليه‌شده است که اين رقم در سال گذشته 34 فروند کشتي بوده است.مديرکل بنادر و دريانوردي استان خوزستان افزود: در بخش موجودي کالا نیز رشد 60 درصدي در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت امسال نسبت به مدت‌زمان مشابه سال گذشته داشته‌ايم. در اين دو ماه موجودي بندر امام از کالاهاي اساسي دوميليون‌و 800 هزار تن بوده است؛ در‌حالي‌که اين رقم در سال گذشته يک‌ميليون‌و 800 هزار تن بود.او با اشاره به تناژ بار کشتي‌هاي تخليه‌شده در بخش کالاهاي اساسي اظهار کرد: امسال سه ميليون تن کالاي اساسي تخليه شده است که سال گذشته اين رقم يک‌ميليون‌و 600 هزار تن بوده است.دريس ادامه داد: در دو ماه ابتداي سال به‌طور‌کلي پنج‌ميليون‌و 380 هزار تن کالاي اساسي تخليه و بارگيري شده است که رشد 26درصدي نسبت به سال گذشته دارد.دريس با بيان اينکه درحال‌حاضر هزارو 300 هکتار از بندر امام عملياتي است، گفت: 600 هکتار از اين اراضي را در اختيار بخش خصوصي قرار داده‌ايم تا سرمايه‌گذاري‌هاي بخش خصوصي در اين منطقه انجام شود. اشاره اين بخش از سخنان دريس به حضور برخي از فعالان کشور در عرصه واردات کالاهاي اساسي به کشور است. او با اشاره به ظرفيت بندر امام اظهار کرد: براي کالاهاي غلات سه ميليون تن ظرفيت وجود دارد و ظرفيت بندر امام براي کالاهاي اساسي 18 ميليون تن است که اگر سيلوها را هم به آنها اضافه کنيم، به 21 ميليون تن مي‌رسد. ظرفيت مخازن روغن هم 400 هزار تن و مخازن مواد نفتي 300 هزار تن است.دريس در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا افزايش قيمت‌هاي کالاهاي اساسي در يک سال گذشته به کاهش واردات کالاهاي اساسي مربوط است، گفت: در حال حاضر عمده کالاهاي اساسي از بندر امام وارد مي‌شود به‌طوري که حدود 80 درصد کالاهاي اساسي کشورمان در بندر امام تخليه و وارد بازار مي‌شود اما در تمام اين مدت ما کاهش تخليه کالاهاي اساسي نداشتيم که روي بازار تأثيرگذار باشد و تمام آمارها نشان مي‌دهد که تخليه و واردات کالاهاي اساسي رو به افزايش بوده است.
‌ دپوي 103هزارتني شکر در بندر امام
حاشيه‌هاي شکر در اين روزها، بيشتر سؤالات را به اين سمت برد. او در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينکه دپوي شکر و روغن خوراکي در حال حاضر در بندر امام چقدر است، اظهار كرد: در حال حاضر موجودي شکر در انبارهاي بندر امام 103 هزار تن و موجودي روغن 180 هزار تن است. همچنين در اين دو ماه 27 هزار تن برنج و 13هزارو 700 رأس دام از بندر امام وارد شده است.‌او با اشاره به اينکه 80 درصد کالاي اساسي کشور از طريق بندر امام تأمين مي‌شود، اظهار کرد:‌ در بخش کالاي کانتينري پنج ‌هزار TEU تخليه و 10 هزار TEU بارگيري شده که البته در بخش بارگيري پنج درصد رشد منفي داشته‌ايم.
‌ بارگيري کالاهاي اساسي مانده در بندر امام تا پايان خرداد
در همين راستا، مديرکل دفتر حمل‌ونقل کالاي سازمان راهداري هم گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته و به‌کارگيري ظرفيت بخش خصوصي، عمده کالاهاي اساسي موجود در بندر امام (ره) پايان خردادماه بارگيري خواهند شد. به گزارش وزارت راه و شهرسازي، غلامحسين دغاغله گفته: طبق دستور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي کشور و با توجه به وجود کالاهاي اساسي در بندر امام خميني(ره) همچنين هم‌زماني برداشت گندم و چغندر قند در استان خوزستان، با برگزاري جلسه‌اي با حضور مديرکل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي خوزستان در بندر، مقرر شد از توان ديگر استان‌ها براي حمل بار استفاده شود.دغاغله ادامه داد: روزانه به صورت ميانگين سه ‌هزار کاميون‌ کار خروج کالا از بندر امام خميني (ره) را انجام مي‌دهند که از اين تعداد حدود هزارو ۸۰۰ کاميون کار حمل کالاهاي اساسي را بر عهده دارند و مابقي، جابه‌جايي ديگر کالاها را انجام مي‌دهند. به اين ترتيب، روزانه ۴۵ هزار تن کالا از بندر امام خميني (ره) حمل مي‌شود که طبق هدف‌گذاري‌هاي صورت‌گرفته اين رقم به پنج هزار تن در روز خواهد رسيد. 
‌ سه دوره، سه هدف‌گيري
با نگاهي به دوره جنگ تحميلي و فشارهاي رواني براي آشفته‌جلوه‌دادن شرايط، به خوبي فشارهاي دو دوره بعدي تحريم روي ايران را مي‌توان سنجيد.
آن‌گونه که محمد سوري، مديرعامل اسبق شرکت کشتي‌راني جمهوري اسلامي پيش‌تر در گفت‌وگو با «شرق» گفت در آن زمان بندر امام خميني با وجود اينکه در تيررس دشمن بود، فعاليت مستمر خود را براي ورود کالاهاي اساسي به کشور انجام مي‌داد. به گفته سوري: «به كمك نيروي دريايي، نيروي هوايي، زميني و همه ارگان‌هاي وابسته به ارتش و سپاه، با برنامه‌ريزي‌هايي كه كردند، قرار شد كشتي‌ها را به صورت كاروان به بندر امام ببريم و با كاروان برگردانيم. در واقع حفاظت هوايي و دريايي با استفاده از ناوهاي نيروي دريايي و ناوچه‌هاي سپاه داشته باشيم و هم وقتي كاروان مي‌رود، در زمان حركت كشتي‌ها دقت بيشتري كنيم كه البته دشمن هم آن‌طرف بي‌كار نبود و تقريبا زمان كاروان‌ها را كم‌كم متوجه شد. اما وقتي 10 كشتي با هم بالا مي‌رفتند و 10 كشتي خالي از بندر امام بيرون مي‌آمدند، با حفاظت هوايي‌اي كه بود و سيستم‌هاي ضدموشكي كه داشتيم، احتمال خسارت كمتر مي‌شد. در بعضي از كاروان‌ها ممكن بود هيچ كشتي‌اي مورد اصابت قرار نگيرد يا گاهي سه كشتي مورد اصابت باشد». هرچند چنين شرايط پيچيده‌اي اکنون در کشور برقرار نيست، اما برنامه‌ريزي‌هاي مسئولان در شرايط تحريم، تجربه آنها را براي اين شرايط بحراني نشان مي‌دهد. عادل دريس، مديرکل بنادر و دريانوردي استان خوزستان در پاسخ به پرسش «شرق» مبني بر اينکه علت افزايش ورودي کالاهاي اساسي به کشور چه ارتباط معناداري با دوره جديد تحريم‌ها دارد، گفت: «ما مجري سياست‌گذاري‌هاي وزارت جهاد کشاورزي براي واردات کالاهاي اساسي هستيم. هرچند امروز واردات کالاهاي اساسي و تأمين آن از بندر امام خميني به 80 درصد افزايش داشته، اما در دوره پيشين تحريم‌ها در سال 93 نيز رکورد 14 ميليون تن در سال را شکسته‌ايم».با نگاهي به دوره مورد اشاره اين مقام مسئول به خوبي روشن است که سال 93، يک سال پيش از توافق هسته‌اي (برنامه جامع اقدام مشترک)، کشور در شرايط بحراني و فشار مضاعف تحريم‌هاي سازمان ملل قرار داشت و امروز نيز با وجود اينکه تحريم‌ها به‌صورت يک‌جانبه از سوي آمريکا اعمال مي‌شود، اما همکاري شرکت‌هاي اقتصادي و بانک‌ها در زمينه پذيرش تحريم‌ها براي دوري از جرایم آمريکا، سبب شده بار ديگر در شرايط ويژه تحريم قرار بگيريم. با اين حال برنامه‌ريزي‌ها براي مديريت فضاي تحريم نشان مي‌دهد واردات کالاهاي اساسي به کشور دچار مشکل نشده و نبايد در اين زمان‌ از به‌خطر‌افتادن امنيت غذايي مردم نگراني داشته باشيم.

نماینده گروه مدلل: اگر ما نباشیم بازار به هم می‌ریزد
نماینده گروه مدلل در استان خوزستان با تأکید بر اینکه ارتباط ما با آیت‌الله مکارم شیرازی بی‌اساس و شایعه است، گفت: ما بیشترین ارز دولتی را دریافت کرده‌ایم و در‌عین‌حال بیشترین واردات را هم انجام داده‌ایم.حمید اسماعیلی، اظهار کرد: آقای مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی به گروه مدلل اعلام کرد باید قیمت‌ها را اعلام کنیم و کالاها باید فروخته شود، به این دلیل که تنظیم قیمت در بازار به گونه‌ای نباشد تا دیگر صاحبان کالا بتوانند قیمت‌ها را افزایش دهند.او تصریح کرد: قیمت کالا به موجودی انبارهای گروه مدلل بستگی دارد، به محض آنکه این موجودی به کمترین حد ممکن برسد، دیگر صاحبان کالا قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، چون احساس می‌کنند ما دیگر ابزاری برای کنترل قیمت در بازار در اختیار نداریم،  این در حالی است که آقای مدلل با تمام توانش کالا وارد کشور کرده است.نماینده گروه مدلل همچنین با بی‌اساس‌خواندن ارتباط گروه مدلل با آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: گفته شده که آقای مدلل داماد آقای مکارم‌شیرازی است که دیروز دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی رسما اعلام کرد به این شایعات پایان دهید و هیچ نسبت سببی و نسبی با ایشان وجود ندارد.اسماعیلی ادامه داد: گفته می‌شود گروه مدلل بیشترین ارز دولتی را دریافت کرده است، این موضوع درست اما ما کالای آن را وارد کشور کرده‌ایم؛ آمار و ارقام این را می‌گوید.او با بیان اینکه مقامات دولتی این موضوع را می‌دانند و برخی رسانه‌ها شلوغ‌کاری کرده‌اند، افزود: اگر سیاست‌های دولت و تحریم‌ها نباشد ما توان تأمین کل کنجاله موردنیاز کشور را داریم.او با تأکید بر اینکه اگر گروه مدلل نباشد، تنظیم بازار به هم می‌ریزد، هرگونه فعالیت در بخش شکر کشور را تکذیب کرد و گفت: هم‌اکنون در استان خوزستان 12 انبار تحت اجاره گروه مدلل است که ظرفیت نگهداری 400 هزار تن غلات و روغن خام را دارد.او همچنین با بیان اینکه دپوي غلات در بندر امام به‌صورت سنتی انجام می‌شود، افزود: در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید ببینید با استفاده از لودر هر شبانه‌روز 30 هزار تن غلات در انبارها دپو می‌شود.او با بیان اینکه با سازمان بنادر و دریانوردی قرارداد 20ساله برای اجاره‌ انبارها در بندر امام خمینی (ره) داریم،‌ افزود: 17 سال از این قرارداد گذشته و 3 سال آن باقی‌ مانده است.


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استعمارگر پیر

در واقع انگلیسی ها در مقایسه با دیگر کشورهای استعمارگر همچون آمریکایی‌ها، شیوه و ترفند خاص و تا حدودی متفاوت در استعمارگری دارند و با حیله فراوانی که دارند همیشه چند قدم جلوتراز سایر کشور های استعمار گر هستند،

مسئولیت های اجتماعی بانک‌ ها

باید به این پرسش پاسخ داده شود که چه تفاوتی میان موسسات ارائه دهنده اعتبارات خرد و ارائه دهندگان وام های بهره ای وجود دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر