نتیجه‌ای یافت نشد.

وانت‌نیسان، وانت پیکان، پراید و تیبا درصدر خودرو‌های مردودی در معاینه فنی

شناسه خبر: 177027 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸, ۰۴ : ۱۸ : ۰۰
وانت‌نیسان، وانت پیکان، پراید و تیبا درصدر خودرو‌های مردودی در معاینه فنی
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران از مراجعه ۳۹۸ هزار و ۲۷۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران از ابتدای سال ۹۸ تا نیمه خردادماه خبر داد.
۵۵آنلاین :
سید نواب حسینی منش با بیان اینکه طرح LEZ جایگزین طرح زوج و فرد شده است، عنوان کرد: لایحه دوم طرح ترافیک منطبق بر طرح کاهش آلودگی هوای شهر تهران است که در اجرای آن الزاماتی برای ورود خودرو‌ها به طرح بر اساس میزان آلایندگی دیده شده است؛ به طور مثال شرط لازم برای ورود به محدوده طرح کاهش یا zone دوم داشتن برگه معاینه فنی است.
 
هر خودرویی که دارای معاینه فنی برتر باشد یعنی آلودگی هوای کمتری ایجاد کند شامل ۲۵ درصد تخفیف عوارض می‌شود. اگر خودرو برقی یا هیبریدی باشد شامل ۹۰ درصد تخفیف خواهد شد.
 
وی با تأکید براینکه سیاست شهرداری تهران ایجاد محدودیت در طرح جدید نیست، گفت: طرح زوج و فرد در گذشته از ماهیت آلودگی خارج شده بود و صرفاً به بحث ترافیکی تبدیل شده بود؛ در این میان موضوع سالم یا غیرسالم بودن خودرو‌ها مطرح نبود.
 
طرح جدید، اما طرح بسیار پخته‌ای است که مبتنی بر تجربه موفق بسیاری از کشور‌های دنیا در زمینه کنترل آلودگی هوا بوده است. این طرح یک تشویق برای داشتن خودرو‌های سالم‌تر و پاک‌تر برای ورود به محدوده طرح ترافیک و zone دوم است تا با آسایش خاطر بیشتر و هزینه کمتر تردد کنند.
 
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران با بیان اینکه خودرو‌های دیزلی برای ورود به طرح محدودیت ندارند، عنوان کرد: این خودرو‌ها می‌توانند با داشتن برگه معاینه فنی وارد طرح شوند.
 
به طور کلی، اگر خودرو معاینه فنی نداشته باشد برای ورود به محدوده طرح مشکل خواهد داشت و حتی اگر هزینه عوارض هم پرداخت شود به عنوان فرد متخلف به حساب می‌آید. بنابراین، داشتن معاینه فنی برای تمام خودرو‌ها ضروری است.

حسینی منش در مورد معاینه فنی خودرو‌های دولتی نیز بیان کرد: در مرحله دوم طرح کاهش، موضوع کنترل همه خودرو‌ها (شخصی، دولتی) در دستور کار قرار گرفت. هر خودرویی که دارای معاینه فنی نباشد برای ورود به محدوده طرح، اعمال قانون و جریمه می‌شود. البته درحال حاضر موضوع خودرو‌های نظامی همچنان لاینحل باقی مانده است.
 
به گفته‌ی وی؛ از ابتدای سال ٩٨ تا نیمه خردادماه، ٣٩٨ هزار و ٢٧٠ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده اند که این میزان در مقایسه با سال گذشته در حدود ۸ درصد رشد داشته است.
 
براساس آمار مراکز معاینه فنی ٢۵ درصد از خودرو‌ها از تست آلایندگی، ٧ درصد از ناهم راستایی چرخ‌ها، ۴ درصد از کمک فنر، ٩ درصد از تست ترمز و ١۴ درصد از عیوب ظاهری مردود شده اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران ادامه داد: به صورت میانگین می‌توان گفت سه خودرو همیشه در تمام مردودی‌ها رتبه بالایی دارند؛ وانت نیسان، وانت پیکان و بعد از آن پراید و تیبا رتبه به ترتیب رتبه‌های اول، دوم و سوم را دارند.
 
براساس گزارش شهرنوشت، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران در پایان گفت: بیشترین تعداد مردودی نیز مربوط به میزان آلایندگی است.

منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر