واشینگتن‌پست: راه مهار ایران از مسکو می‌گذرد

شناسه خبر: 133984 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۵۶ : ۱۵ : ۰۰
واشینگتن‌پست: راه مهار ایران از مسکو می‌گذرد
آندرئی فدوروف، معاون سابق وزیر خارجه روسیه، گفته برخلاف ایرانی‌ها، که می‌خواهند در سوریه بمانند، "پرسش برای ما این است که چگونه (از سوریه) خارج شویم".
۵۵آنلاین :

روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی راهبرد جدیدی برای مقابله با ایران مطرح کرد.


به گزارش فرارو، یکی از بهانه‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خروج از برجام، مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است. او سرانجام پس از ماه‌ها انتقاد تند از توافق هسته‌ای، آمریکا را از این توافق خارج کرد. اکنون ناظران این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا ترامپ قصد دارد نفوذ ایران در منطقه را به چالش بکشد.


دیوید ایگناشیوس، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، طی یادداشتی در روزنامه واشینگتن‌پست، راهبرد جدیدی برای "مهار" ایران به ترامپ پیشنهاد کرد که به موجب آن با ایران در چند جبهه مقابله می‌شود.


انستیتوی بیروت، هفته گذشته در ابوظبی کنفرانسی برگزار کرده که علاوه بر ایگناشیوس، برخی از چهره‌های برجسته عربی، از جمله ترکی فیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان، در آن شرکت کرده‌اند.


به گقته این روزنامه‎‌نگار، حاضران در این کنفرانس از خروج ترامپ از برجام هیجان‌زده شده‌اند.


ایگناشیوس با بیان اینکه عرب‌ها به دنبال سرسختی ترامپ در قبال ایران هستند نوشت: " یک استراتژی جدی برای عقب راندن ایران، از سوریه شروع می‌شود. ایالات متحده باید مواضع نظامی نیرومندش در شرق رود فرات و پادگانش در التنف و دیگر مواضع در جنوب سوریه را حفظ کند. اما اظهارات عمومی ترامپ حاکی از آن است که او می‌خواهد این نیروها را خارج کند. هر چه زودتر بهتر. این امر تقریبا تدوام قدرت ایران در سوریه را تضمین می‌کند".


به گفته ایگناشیوس، موضع دیگر فشار بر ایران، در عراق است. او با ادعای اینکه پیروزی اخیر مقتدی صدر در انتخابات، ایران را نگران کرده، مدعی شد که جنبش صدر فرصت خوبی برای مقابله با ایران فراهم می‌کند.


در ادامه یادداشت، پیشنهاد شده که هم ایران و هم عربستان، هر دو از یمن بیرون رانده شوند.


ایگناشیوس افزود: " تا زمانی که یک فرد جرأت به خرج ندهد، عقب راندن یک رقیب تهاجمی، غیر ممکن به نظر می‌رسد. به دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان، فکر کنید. یعنی زمانی که سیاست‌سازان یک امکانی را در نظر گرفتند که قبلا غیرقابل تصور بود و به موجب آن آمریکا و متحدانش، شوروی را از (کشورهای) جهان سوم و در نهایت از اروپای شرقی و خود اتحاد شوروی، اخراج می‌کردند. بعد از یک دهه چالش، قدرت شوروی از بین رفت".


اگر چه ایگناشیوس پیشنهاد می‌کند ترامپ در مقابل ایران از سیاست‌های ریگان در برابر شوروی استفاده کند، اما اذعان کرده که تلاش‌های گذشته برای "مهار" ایران موفق نبوده است. در این زمینه، او به جنگ صدام حسین علیه ایران، جنگ عربستان در یمن و جنگ نیابتی در سوریه اشاره می‌کند.


ایگناشیوس با مطرح کردن این پرسش که راه مهار ایران در خاورمیانه چیست؟ پاسخ داد: "احتمالا این راه از مسکو می‌گذرد. منافع روسیه در منطقه، پیچیده هستند. روسیه شاید در سوریه در کنار ایران بجنگد، اما روابط فزاینده اقتصادی و دیپلماتیک با اسرائیل، عربستان و امارات دارد".


سرگئی بیستریتسکی، تحلیلگر سیاست خارجی روسیه به کنفرانس ابوظبی گفت: "ایران یک متحد تاکتیکی (روسیه) است. روسیه به مجموعه‌ای از شرکا نیاز دارد".


علاوه براین، آندرئی فدوروف، معاون سابق وزیر خارجه روسیه، گفته برخلاف ایرانی‌ها، که می‌خواهند در سوریه بمانند، "پرسش برای ما این است که چگونه (از سوریه) خارج شویم".


ایگناشیوس در پایان، با اشاره به ماموریت جدید ترامپ علیه ایران، پیشنهاد داد که ترامپ از سیاست ریگان علیه شوروی درس‌هایی یاد بگیرد و ضمن حفظ معاهدات کنترل تسلیحات، با حضور ایران در منطقه مقابله کند.


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تلاقي:برخورد نسل ها

اينكه كشور در شرايطي به سر ميبرد كه عملا در داخل،عنصرهاي تقويت كننده ي جامعه،يعني جوانان،چنان در سرخوردگي به سر ميبرند كه ديگر نبايد انتظار داشت شعار و آرمان گرايي،عامل تحرك پذيري و حضور هميشگي آنان در صحنه هاي سياسي و اجتماعي باشد،بايداين نكته را به ما بفهماند كه ما با نسل هايي مواجه هستيم كه هيچ دغدغه اي جز تامين خواسته هاي زندگي روزمره خود ندارند.حق هم دارند!

مردی برای تمامی فصول

از دست من کاری ساخته نیست!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: محل سقوط بوئینگ ۷۳۷ کوبا

تصاویر مردم محلی از محل سقوط بوئینگ ٧٣٧ كوبا در اطراف فرودگاه خوزه مارتی هاوانا

ویدیو: آب شرب در منطقه دشتیاری چابهار

آب شرب در منطقه دشتیاری چابهار از ویدئوهای پربازدید روزهای اخیر در شبکه های مجازی

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان