هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد

شناسه خبر: 138490 سرویس: تصویر يكشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۷ : ۰۰
هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد
هواپیمایی که در سال ۱۹۸۰ در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران به طور ویژه برای نجات جاسوسان آمریکایی طراحی و ساخته شده بود برای همیشه به موزه نیویورک منتقل شد.
۵۵آنلاین :

 بدنه هواپیمایی که آمریکا در سال ۱۹۸۰ آن را به طور ویژه برای عملیات آزادسازی گروگان‌های خود در ایران طراحی کرده بود، از پایگاه هوایی رابین به موزه علوم هوا-فضای «امپایر استیت» در گلنویل نیویورک اعطا شد. 

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیمای نظامی یکی از مدل‌های شرکت لاکهید بود که در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران برای استفاده در عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی طراحی شد. هواپیمای مذکور از قابلیت فرود آمدن و بلند شدن در منطقه‌ای به اندازه زمین فوتبال برخوردار بود و صرفاً برای اجرای عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در سفارت این کشور در ایران ساخته شده بود.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیما یکی از سه مدل مفهومی سی-130 بود که با موتورهای موشک و اصلاحیه ایرودینامیکی، امکان ورود و خروج ناگهانی به محدوده‌ای نسبتا کوچک را فراهم می‌کرد. این مدل مفهومی لاکهید به نظر گزینه مناسبی بود برای آزادسازی 52 گروگان آمریکایی که به مدت 444 روز در سفارت این کشور در ایران گروگان بودند.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

یکی از این هواپیماها در عملیات طبس که در ارتش آمریکا به «پنجه عقاب» معروف است، گرفتار طوفان صحرای طبس شد و منهدم شد. پس از آزادی گروگان‌ها در سال 1981، استفاده از دو فروند باقی مانده برای انجام عملیات آزادسازی گروگان‌ها منتفی شد. بعدها یکی از این هواپیماها در بخش خدمات مورد استفاده قرار گرفت و دیگری روز جمعه توسط پایگاه هوایی رابین به موزه گلنویل اعطا شد.

هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد+ تصاویر

انتهای پیام/


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا زنگنه به الجزایر نرفت؟شکستی دیگر ؟

چرا جلسه JMMC مهم است؟

حجم سه رانت‌پاشی در نیمه اول

«دلار جهانگیری»، «سکه قربانی» و «فولاد سرقینی» سه منبع اصلی رانت در نیمه اول سال ۹۷ بودند که سفره اهل رانت را آبادتر کردند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر