هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد

شناسه خبر: 138490 سرویس: تصویر يكشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۷ : ۰۰
هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد
هواپیمایی که در سال ۱۹۸۰ در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران به طور ویژه برای نجات جاسوسان آمریکایی طراحی و ساخته شده بود برای همیشه به موزه نیویورک منتقل شد.
۵۵آنلاین :

 بدنه هواپیمایی که آمریکا در سال ۱۹۸۰ آن را به طور ویژه برای عملیات آزادسازی گروگان‌های خود در ایران طراحی کرده بود، از پایگاه هوایی رابین به موزه علوم هوا-فضای «امپایر استیت» در گلنویل نیویورک اعطا شد. 

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیمای نظامی یکی از مدل‌های شرکت لاکهید بود که در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران برای استفاده در عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی طراحی شد. هواپیمای مذکور از قابلیت فرود آمدن و بلند شدن در منطقه‌ای به اندازه زمین فوتبال برخوردار بود و صرفاً برای اجرای عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در سفارت این کشور در ایران ساخته شده بود.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیما یکی از سه مدل مفهومی سی-130 بود که با موتورهای موشک و اصلاحیه ایرودینامیکی، امکان ورود و خروج ناگهانی به محدوده‌ای نسبتا کوچک را فراهم می‌کرد. این مدل مفهومی لاکهید به نظر گزینه مناسبی بود برای آزادسازی 52 گروگان آمریکایی که به مدت 444 روز در سفارت این کشور در ایران گروگان بودند.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

یکی از این هواپیماها در عملیات طبس که در ارتش آمریکا به «پنجه عقاب» معروف است، گرفتار طوفان صحرای طبس شد و منهدم شد. پس از آزادی گروگان‌ها در سال 1981، استفاده از دو فروند باقی مانده برای انجام عملیات آزادسازی گروگان‌ها منتفی شد. بعدها یکی از این هواپیماها در بخش خدمات مورد استفاده قرار گرفت و دیگری روز جمعه توسط پایگاه هوایی رابین به موزه گلنویل اعطا شد.

هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد+ تصاویر

انتهای پیام/


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر