هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد

شناسه خبر: 138490 سرویس: تصویر يكشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۷ : ۰۰
هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد
هواپیمایی که در سال ۱۹۸۰ در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران به طور ویژه برای نجات جاسوسان آمریکایی طراحی و ساخته شده بود برای همیشه به موزه نیویورک منتقل شد.
۵۵آنلاین :

 بدنه هواپیمایی که آمریکا در سال ۱۹۸۰ آن را به طور ویژه برای عملیات آزادسازی گروگان‌های خود در ایران طراحی کرده بود، از پایگاه هوایی رابین به موزه علوم هوا-فضای «امپایر استیت» در گلنویل نیویورک اعطا شد. 

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیمای نظامی یکی از مدل‌های شرکت لاکهید بود که در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران برای استفاده در عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی طراحی شد. هواپیمای مذکور از قابلیت فرود آمدن و بلند شدن در منطقه‌ای به اندازه زمین فوتبال برخوردار بود و صرفاً برای اجرای عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در سفارت این کشور در ایران ساخته شده بود.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

این هواپیما یکی از سه مدل مفهومی سی-130 بود که با موتورهای موشک و اصلاحیه ایرودینامیکی، امکان ورود و خروج ناگهانی به محدوده‌ای نسبتا کوچک را فراهم می‌کرد. این مدل مفهومی لاکهید به نظر گزینه مناسبی بود برای آزادسازی 52 گروگان آمریکایی که به مدت 444 روز در سفارت این کشور در ایران گروگان بودند.

هواپیمای آمریکایی که در طبس شکست خورد، راهی موزه شد+تصاویر

یکی از این هواپیماها در عملیات طبس که در ارتش آمریکا به «پنجه عقاب» معروف است، گرفتار طوفان صحرای طبس شد و منهدم شد. پس از آزادی گروگان‌ها در سال 1981، استفاده از دو فروند باقی مانده برای انجام عملیات آزادسازی گروگان‌ها منتفی شد. بعدها یکی از این هواپیماها در بخش خدمات مورد استفاده قرار گرفت و دیگری روز جمعه توسط پایگاه هوایی رابین به موزه گلنویل اعطا شد.

هواپیمایی که آمریکا برای عملیات در ایران طراحی کرده بود به موزه منتقل شد+ تصاویر

انتهای پیام/


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرار مالیاتی،خواب را از دولت ربوده

دولت در قبال دریافت مالیات،ملزم به پاسخگویی در برابر مردم خواهد بود.

ایران و پاکستان، علاقه قدیمی و تنش جدید

به دلیل وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان ایران و پاکستان حضور خاندان های ایرانی الاصل در و همچنین فرقه ای بودن سیاست در پاکستان حضور شیعیان و خاندان های ایرانی در سیاست پاکستان یکی از روابط پنهان و در خفیه میان دو کشور است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر