هم آمریکا به ایران خیانت کرده، هم روسیه

شناسه خبر: 139047 سرویس: گوناگون شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷, ۰۸ : ۱۴ : ۰۰
هم آمریکا به ایران خیانت کرده، هم روسیه
مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز با عنوان «شرق یا غرب؟» نوشت:
۵۵آنلاین :

مجادله درباره اینکه تقویت رابطه با شرق بهتر است یا غرب؟ هر چند مبحث کهنه‌ایست و البته جواب کاملاً روشنی هم دارد، ولی از آنجا که این روزها در رسانه‌ها و محافل سیاسی کشور ما مطرح است پرداختن به آن شاید لازم باشد.

اعلام سیاست «نه شرقی - نه غربی» توسط امام خمینی در جریان انقلاب اسلامی و گنجانده شدن این سیاست در مجموعه اصول پایه‌ای سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی به این دلیل بود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، سیاست خارجی ایران تابعی از تصمیمات قدرت‌های خارجی بود. در میان احزاب و جریان‌های سیاسی مطرح در ایران دوران رژیم وابسته پهلوی و همینطور در سایر کشورهای منطقه اصولاً این تفکر غلط وجود داشت که هر حزبی بخواهد قدرت را دردست بگیرد باید به یکی از دو بلوک شرق یا غرب وابسته باشد. در ایران قبل از انقلاب، حزب توده و سایر احزاب کمونیستی و مارکسیستی، راه به قدرت رسیدن را وابسته بودن به یکی از دو بلوک شرق و غرب و به عبارت روشن‌تر شوروی، چین و آمریکا می‌دانستند. رژیم شاه، وابسته به آمریکا و انگلیس بود و جریان‌های سیاسی چپ موجود در کشور معتقد بودند برای خارج ساختن قدرت از دست او باید به چین یا شوروی وابسته شوند. در کشورهائی مثل عراق، مصر، یمن، افغانستان، سوریه و... نیز همین تفکر به فعلیت رسیده بود. دو قدرت برتر شرقی و غربی نیز برای باز کردن راه نفوذ در کشورهای منطقه، با همدیگر رقابت می‌کردندو از هیچ اقدامی برای تحقق این هدف دریغ نداشتند.

اعلام سیاست «نه شرقی – نه غربی» توسط امام خمینی، کشیدن خط بطلان براین تفکر انحرافی بود، تفکری که عملاً وابستگی کشورها و ملت‌ها به بیگانگان را امضاء می‌کرد و نافی استقلال حکومت‌ها بود. امام خمینی با این اقدام استراتژیک، به ملت‌ها پیام دادند که باید روی پای خود بایستند و به هیچیک از قدرت‌ها وابسته نباشند، زیرا شرق و غرب هرگز خواهان سعادت و استقلال ملت‌ها نیستند و همواره درصورتی می‌توانند استقلال و آزادی و منافع ملی خود را حفظ کنند که به هیچیک از قدرت‌های سلطه‌گر وابسته نباشند و با تکیه بر اراده خود کشور را مدیریت کنند. انقلاب اسلامی با تکیه بر سیاست «نه شرقی – نه غربی» توانست پیروز شود و ملت ایران را از وابستگی به بیگانگان برهاند و پایه‌های اصلی این سیاست یعنی مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی را تقویت نماید. این سیاست، در فصل دهم قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی که به «سیاست خارجی» اختصاص دارد اینگونه بیان شده است.

«سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران براساس نفی هرگونه سلطه جوئی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه گر و روابط صلح آمیز با دول غیرمحارب استوار است.» (اصل 152)

همانطور که این اصل مقرر داشته، رابطه جمهوری اسلامی ایران با تمام کشورهای غیرمحارب، اعم از شرقی و غربی از نظر قانون اساسی مجاز است با این شرط که به هیچیک از آنها تعهدی که موجب سلطه آنها بر کشور شود نداشته باشد. این اصل، بطور طبیعی به هر سوالی در زمینه رابطه با شرق و غرب پاسخ روشن می‌دهد و پاسخ این سوال ویژه که رابطه شرق بهتر است یا غرب؟ این است که در هر زمانی تامین منافع ملی، حفاظت از استقلال و امکان جلوگیری از سلطه طرف مقابل است که چگونگی رابطه با بیگانگان اعم از شرقی و غربی را مشخص می‌کند. واقعیت این است که شرق و غرب هر دو سوابق منفی زیادی در روابطشان با ایران دارند. در میان دولت‌های شرقی و غربی، روسیه و آمریکا رکورددار بی‌اعتمادی و خیانت به ایران هستند بطوری که در حمایت از رژیم شاه در کوران انقلاب اسلامی و در دوران 8 ساله جنگ تحمیلی این هر دو قدرت بیگانه، از صدام حمایت کردند و با هرچه در توان داشتند علیه جمهوری اسلامی ایران به صحنه آمدند.

بنابر این، نگاه ما به شرق و غرب در سیاست خارجی نباید مطلق کردن هیچیک از آنها باشد. ما باید حفاظت از منافع ملی را در روابط با شرق و غرب، محور قرار دهیم و با تکیه بر اقتدار ملی و معیار قرار دادن اصل 152 قانون اساسی جمهوری اسلامی، روابط کشور با شرق و غرب را تنظیم نمائیم.


منبع : تابناک
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۰:۰۳
داداش کدام کشور خیانت نکرد .کویت که در کوران حملات صدام چاههای نفتش می سوخت دیدی چگونه جواب تهران راداد؟ الجزایر را که میدانی. بوسنی هم همین طور .ترکیه ای که سال قبل کودتایش را تاحدی تهران خنثی کرد چی؟ داداش بااین همه عقده گشایی کجا می روی. این ماهستیم که دستگاه سیاست خارجی مان عرضه بهر ه برداری از شرایط راندارد
16 11 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۱:۱۱
تا زمانی که ما می خوایم دنیا رو رو فتح کنیم و پرچم ما رو در همه ی کشورها برافراشته سازیم نباید انتظار داشته باشیم دیگران به ما دست دوستی بدن. انقدر بی فکر و بی مسئولیت هستیم که بتوان عواقب همه ی بلاهایی که سر مردم ایران میاد رو گردن مسئولین خودمون بندازیم نه شرق و غرب.
16 11 پاسخ دادن به این نظر
دبیر ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۱:۴۹
قطعا موقعیت جغرافیایی ایران در حد یک کشور بزرگ وبلاتر از متوسط بر آورد می شود در حدود هند.،،،ایران کشور کوچک وجزیر های نیست که تمام عنان اختیار خود را بدست دیگران دهد،،آنچه مسلم است حفظ ا ستقلال وتمامیت ارضی ورسیدن به یک کشور پیشرفته،،،استفاده از موقعیت ها در همه کشور های دنیاست،،که با شیاست ملایم وبدون تنش وهمکاری با سازمانهای جهانی وایجاد آرامش در جهان واستفاده از تجربیات سایرین جهت پیشرفت وحل مشکلات موجود موثر است
15 12 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۲:۵۳
همه کشورها به فکر منافع خود هستند و به کشور و مردمشان خدمت میکنند ، ما هم باید به نفع کشور خودمان نه جیب خودمان کار کنیم .
متاسفانه تا تاریخ داریم ، پر است از آدمهای مفت خور و بی دین ، اختلاسگر ، رانت خوار و دزد و اارتگر ، . ... که به فکر منافع خود و بی خیال کشور هستند .
13 11 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۲:۵۳
همه کشورها به فکر منافع خود هستند و به کشور و مردمشان خدمت میکنند ، ما هم باید به نفع کشور خودمان نه جیب خودمان کار کنیم .
متاسفانه تا تاریخ داریم ، پر است از آدمهای مفت خور و بی دین ، اختلاسگر ، رانت خوار و دزد و اارتگر ، . ... که به فکر منافع خود و بی خیال کشور هستند .
12 9 پاسخ دادن به این نظر
علی علیمحمدی ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۵:۰۷
خدایا کشور ما را از گزند شرق وغرب محفوظ نگهدار
11 13 پاسخ دادن به این نظر
علی علیمحمدی ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۱۵:۰۷
خدایا کشور ما را از گزند شرق وغرب محفوظ نگهدار
14 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

10 پرسش کلیدی درباره ایران

پاول و لورن خیلی خوشحالند که بالاخره ترسهای خود را پشت سر گذاشتند و به ایران آمدند تا چند شهر این سرزمین را تماشا کنند. آنچه آنها در ایران تجربه کردند با تصوراتی که پیش از سفر خود داشتند خیلی متفاوت بود. در مطلب پیشرو صحبتهای لورن را درباره دغدغههای گردشگران خارجی در زمینه امنیت سفر به ایران، به خصوص برای گردشگران زن، میخوانیم. با کارناوال همراه باشید تا ببینیم ایران ما در چشم دیگران چگونه جلوه میکند!

طرح کاداستر متوقف شد؛ تعلیق مبارزه با زمین‌خواری

انجام و تکمیل طرح کاداستر باعث می‌شود هیچ نوع مالکیت پنهانی راجع به هیچ ملک و زمینی امکان وجود نداشته باشد و اگر این مقدمه صحیح باشد، به ناچار، نتیجه این خواهد بود که بحث زمین‌خواری، کوه‌خواری،  جنگل‌خواری،  دریاخواری و خوردن‌های دیگر یا منتفی یا بسیار دشوار خواهد شد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر