همه مسئوليم!

شناسه خبر: 133810 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۳۸ : ۱۲ : ۰۰
همه مسئوليم!
نميدانم چرا فهم اين موضوع براي بعضي ها سخت است كه در منطق بين المللي و اصول روابط بين الملل هدف بايد كسب بيشترين سود و كمترين ضرر باشد،نه كسب صد در صد سود!منطق جهاني ايجاب ميكند كه براي زيست مشترك بايد از بخشي از منافع براي نيل به ساير منافع صرف نظركرد،و باز هم جاي تعجب است كه چرا اين اصل توسط برخي از گروه ها به پايمال شدن عزت انساني و داشتن دست پايين در مذاكرات تعبير ميشود!
۵۵آنلاین :

 


نگارنده:اميرحسين مرادي

درست در همين ايام بود،در سال گذشته،شش نامزد انتخاباتي،در سه مناظره ي تلويزيوني به نقد و جرح يكديگر ميپرداختند،مناظراتي كه خود گواه اضمحلال سران كشور بود.
نامزدهاي انتخاباتي هركدام از سلايق و جناح هاي متفاوتي بودند،از دكتر روحاني كه حمايت جناح اصلاحات و طبقه متوسط را داشت تا آقاي رييسي و قاليباف كه نماينده طبقه ي به اصطلاح اصولگرای تندروی جامعه بودند.اما شايد بتوان گفت فقط در يك جا همه ي اين سلايق باهم اتفاق نظر داشتند،در مورد مسئله اي كه اين روز ها به سطح اول اخبار ايران و جهان بدل شده است.
خوب ميشود به ياد آورد كه حجت الاسلام رييسي در مناظرات گفت:برجام تصميم نظام بود و من چك برجام را نقد ميكنم،يا اينكه آقاي قاليباف در مصاحبه ي خودشان در تلويزيون تاكييد كردند برجام تصميم كل نظام بوده و همه آن را پذيرفتند.
اينكه حالا اين روزها با خروج قابل پيش بيني رييس جمهور امريكا از برجام چرا همه گروه ها به صحنه آمدند و ادعا دارند كه تيم دولت يازدهم و به طور عميق تر سران جناح اصلاحات تصميم برجام را به زور به نظام و رهبري تحميل كردند،فقط و فقط شنونده را متعجب ميكند!
چه ميشود كه يك روز ميگويند تصميم نظام بوده و يك روز ميگويند فرآيندي بود تحميلي؟!نكند در آن روزها صرفا براي جذب مخاطب و طرفدار بيشتر دنبال افزايش گستره ي تصميم گيرندگان برجام بودند؟يا شايد حتي اين روز ها تا ديدند كه اوضاع كمي تنگ آمد،خواستند خود را جزو افرادي معرفي كنند هميشه در برابر امپرياليسم(!)ايستادگي ميكنند؟به راستي كدام را بايد باور كرد؟
اما اگر از اين ضد و نقيض هايي كه سالهاست گوشمان به آن ها عادت كرده گذار كنيم،به اين نكته ميرسيم كه بر فرض محال،قرارداد برجام،قراردادي بود به ننگي تركمنچاي(به ادعاي مخالفين آن)!راه حل برون رفت از اون شرايط را چرا كسي ارائه نميدهد؟
چرا كسي نميگويد در سالهاي آخر دولت دهم ما محبور بوديم براي فروش طلاي سياهمان به كسي مثل بابك زنجاني اعتماد كنيم كه به قول بعضي ها تحريم ها را دور ميزد!
چرا كسي نميگويد در آن برهه ي زماني حجم پول هاي بلوكه شده ما توسط غرب به بيشترين حد خود رسيده بود و ما براي دست يازيدن به آنها عملا هيچ كاري نميتوانستيم بكنيم؟
چرا هيچ يك از تخريب كنندگان برجام نميگويد در دوران تحريم مجبور بوديم پول سوخت هواپيماهاي ايراني را در كشورهاي خارجي با چمدان جابه جا كنيم!
به راستي دليل اين حجم از تخريب بدون ارائه راه حل چه ميباشد؟
نميدانم چرا فهم اين موضوع براي بعضي ها سخت است كه در منطق بين المللي و اصول روابط بين الملل هدف بايد كسب بيشترين سود و كمترين ضرر باشد،نه كسب صد در صد سود!منطق جهاني ايجاب ميكند كه براي زيست مشترك بايد از بخشي از منافع براي نيل به ساير منافع صرف نظركرد،و باز هم جاي تعجب است كه چرا اين اصل توسط برخي از گروه ها به پايمال شدن عزت انساني و داشتن دست پايين در مذاكرات تعبير ميشود!
بهتر است به جاي اين تخريب هاي بي پايه و اساس و عدم ارائه هيچ گونه راه حل بديلي،به برجام به عنوان يك قرارداد ملي نگاه كنيم،قراردادي كه هم يك سري اشكالات منطقي بر آن وارد است و هم نميشود محسنات آن را ناديده گرفت.
كاش به جاي اينكه با بداخلاقي و خشونت اذعان كنيم بايد برپاي وزير خارجه كشور غل و زنجير كنيم تا درس عبرت شود براي او،اين را خاطر نشان ميكرديم كه تيم مذاكره كننده چون درس خوانده روابط بين الملل بود اين را ميفهميد كه هدف كسب بيشترين سود است نه صد در صد آن!
كاش اين نكته را به بعضي ها خاطرنشان ميكرديم كه اگر قراردادن همه تخم مرغ هاي مردم در سبد برجام توسط دولت خطاي تاكنيكي بزرگي بود،به همان اندازه هم بستن درب هاي كشور به روي دنيا و اداره كشور با شعارهاي مرگ بر،كاري بس خطا و ناعاقلانه ميباشد.
در نهايت به اعتقاد بنده،خروج امريكا از برجام به نوعي مثل خروج ايتاليا و آلمان بعد از جنگ جهاني اول از قرارداد وين ميباشد،يعني اعتبار آن را ميكاهد،اما اين خروج بدين معناست كه امريكا هم خيلي سريع تر داخل مسير انزواي بين المللي قرار گرفت و حداقل ايران خود را به جهان ثابت كرد كه دنبال تعامل سازنده با دنياست،نه صرفا دنبال فحاشي به ساير كشور ها آن هم در داخل مرزهاي خودمان و بدون توجه به تاثير عواقب اين رفتارهاي دگم بر زندگي و معيشت مردم.برجام و گزينه ي تعامل با دنيا راه و تجربه اي بود كه جمهوري اسلامي با هر سختي و ناملايمات داخلي بايد آن را طي ميكرد زيرا كه بخشي از مردم گمان ميكردند امريكا و غرب قرار است درب هاي بهشت اقتصادي را به روي ما بگشايد و چون طيف وسيعي از مردم داراي اين نگرش بودند نياز بود كه به آن پاسخ داده شود.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سناتور جمهوریخواه آمریکایی: اگر ژن ایرانی داشته باشم وحشتناک خواهد بود!

"نایاک"- شورای ملی ایرانیان و آمریکاییان- از لیندسی گراهام خواسته تا بابت این اظهارات نژادستیزانه، عذرخواهی کند.

دل کندن از شهر برای نجات روستا

گزارشی از دو خانه بومگردی که دو زن به امید کمک به زنان روستایی آنها را راه اندازی و اقتصاد محلی‌ها را دگرگون کرده‌اند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر