همه آن‌چه می‌خواهید از نمایش فیلم‌های خارجی بدانید ٤٠ سال غیبت به پایان رسید!

شناسه خبر: 138239 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷, ۲۳ : ۱۶ : ۰۰
همه آن‌چه می‌خواهید از نمایش فیلم‌های خارجی بدانید  ٤٠ سال غیبت به پایان رسید!
شهروند|   وقتی هفته گذشته پردیس‌‌های سینمایی کورش، باغ کتاب و مگامال به‌طور ناگهانی فیلم جنجالی تمام پول‌های دنیا ساخته ریدلی اسکات را به نمایش گذاشتند، ظاهر قضیه چنین بود که ممنوعیت چهار دهه‌ای اکران فیلم خارجی به پایان رسیده است. این می‌توانست خبر خوشی برای علاقه‌مندان تماشای جدیدترین آثار سینمای دنیا بر پرده سینماها باشد، اما...
۵۵آنلاین :

وقتی هفته گذشته پردیس‌‌های سینمایی کورش، باغ کتاب و مگامال به‌طور ناگهانی فیلم جنجالی تمام پول‌های دنیا ساخته ریدلی اسکات را به نمایش گذاشتند، ظاهر قضیه چنین بود که ممنوعیت چهار دهه‌ای اکران فیلم خارجی به پایان رسیده است. این می‌توانست خبر خوشی برای علاقه‌مندان تماشای جدیدترین آثار سینمای دنیا بر پرده سینماها باشد، اما...

آغاز داستان
نقطه آغاز ماجرا در آخرین روزهای سال گذشته بود؛ روز ٢٠ اسفند که نظام‌نامه جدید اکران که نمایش فیلم خارجی را در انحصار موسسه رسانه‌هاي تصويري قرار می‌داد، منتشر شد.
این فرجام روندی بود که از زمان روی کار آمدن دولت دوازدهم یک‌بار دیگر داغ شده بود...
چه فیلمی؟
با نمایش تمام پول‌های دنیا و اعلام رسمی علی آشتیانی‌پور، مدیر پخش فیلم‌های خارجی، سینمای ایران رسما وارد دوران آزادی نمایش فیلم‌های خارجی شد. تمام پول‌های دنیا که با حذف کوین اسپیسی و فیلمبرداری مجدد سکانس‌های این هنرپیشه خبرساز شده بود، نخستین فیلمی است که در این طرح جدید اکران می‌شود و بنا به گفته مدیر پخش فیلم‌های خارجی، پس از سنجیدن جوانب طرح، فیلم‌های بعدی که حداقل در این سری فیلم‌های اسکاری سال پیش مثل دانکرک و سه بیلبورد... خواهد بود، در دستور کار قرار می‌گیرند.
چه سینمایی؟
نمایش فیلم‌های خارجی البته در هر سالنی مقدور نیست و فقط و فقط سینماهایی که بالای ۷ سالن داشته باشند، می‌توانند یک سالن کامل با ظرفیت ۱۵۰ صندلی به اکران فیلم خارجی اختصاص دهند. البته در تمام کشور فقط ٣ سینما از چنین ظرفیتی برخوردارند و باقی سینماهایی که سالن‌های کمتری دارند، تنها می‌توانند یک تک‌سانس به این موضوع اختصاص دهند. پردیس‌های دارای ۳ تا ۷ سالن نیز می‌توانند دو سانس فوق‌العاده برای نمایش داشته باشند.
 درباره درآمدهای این اکران نیز باید گفت که ۴۰ درصد از درآمد این طرح در اختیار سینمادار قرار می‌گیرد و ۶۰ درصد باقی فروش بلیت در اختیار خانه سینما خواهد بود تا برای ساخت مرکز درمانی ویژه اهالی سینما مورد استفاده قرار گیرد.
چه قیمتی؟
در سال‌های گذشته نمایش فیلم‌های خارجی به شیوه‌ای من‌درآوردی و با نمایش دی‌وی‌دی‌های فیلم‌ها در جشنواره‌های ایران انجام می‌شد. اما مثل این که در طرح جدید اکران این معضل نیز برطرف شده و موسسه رسانه‌های تصویری حق پخش فیلم‌های خارجی را خریداری کرده است. نمایش فیلم هم زمان مشخصی ندارد و تا زمانی که از آن استقبال شود، ادامه دارد. قیمت بلیت‌ها هم ۲۰ هزار تومان است. این خود موضوعی است که حساسیت‌های زیادی را باعث شده است که چرا باید برای دیدن فیلم ایرانی ١٢ و برای فیلم خارجی ٢٠هزار تومان پرداخت.
محمد قنبری، مدیر پردیس سینمایی مگامال که اعلام آمادگی کرده یک سالن از ١٠ سالن سینمایی خود را برای اکران فیلم‌های خارجی اختصاص دهد، درباره قیمت‌گذاری بلیت می‌گوید: چون زمان نخستین فیلم بیش از ٢ ساعت بود، این قیمت را برای بلیت آن لحاظ کردیم. به هر حال چند روز بیشتر از این طرح نمی‌گذرد و فعلا تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است، اما مطمئنا در ادامه مسئولان مربوطه برای قیمت‌گذاری اقدام خواهند کرد.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر