همه آن‌چه می‌خواهید از نمایش فیلم‌های خارجی بدانید ٤٠ سال غیبت به پایان رسید!

شناسه خبر: 138239 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷, ۲۳ : ۱۶ : ۰۰
همه آن‌چه می‌خواهید از نمایش فیلم‌های خارجی بدانید  ٤٠ سال غیبت به پایان رسید!
شهروند|   وقتی هفته گذشته پردیس‌‌های سینمایی کورش، باغ کتاب و مگامال به‌طور ناگهانی فیلم جنجالی تمام پول‌های دنیا ساخته ریدلی اسکات را به نمایش گذاشتند، ظاهر قضیه چنین بود که ممنوعیت چهار دهه‌ای اکران فیلم خارجی به پایان رسیده است. این می‌توانست خبر خوشی برای علاقه‌مندان تماشای جدیدترین آثار سینمای دنیا بر پرده سینماها باشد، اما...
۵۵آنلاین :

وقتی هفته گذشته پردیس‌‌های سینمایی کورش، باغ کتاب و مگامال به‌طور ناگهانی فیلم جنجالی تمام پول‌های دنیا ساخته ریدلی اسکات را به نمایش گذاشتند، ظاهر قضیه چنین بود که ممنوعیت چهار دهه‌ای اکران فیلم خارجی به پایان رسیده است. این می‌توانست خبر خوشی برای علاقه‌مندان تماشای جدیدترین آثار سینمای دنیا بر پرده سینماها باشد، اما...

آغاز داستان
نقطه آغاز ماجرا در آخرین روزهای سال گذشته بود؛ روز ٢٠ اسفند که نظام‌نامه جدید اکران که نمایش فیلم خارجی را در انحصار موسسه رسانه‌هاي تصويري قرار می‌داد، منتشر شد.
این فرجام روندی بود که از زمان روی کار آمدن دولت دوازدهم یک‌بار دیگر داغ شده بود...
چه فیلمی؟
با نمایش تمام پول‌های دنیا و اعلام رسمی علی آشتیانی‌پور، مدیر پخش فیلم‌های خارجی، سینمای ایران رسما وارد دوران آزادی نمایش فیلم‌های خارجی شد. تمام پول‌های دنیا که با حذف کوین اسپیسی و فیلمبرداری مجدد سکانس‌های این هنرپیشه خبرساز شده بود، نخستین فیلمی است که در این طرح جدید اکران می‌شود و بنا به گفته مدیر پخش فیلم‌های خارجی، پس از سنجیدن جوانب طرح، فیلم‌های بعدی که حداقل در این سری فیلم‌های اسکاری سال پیش مثل دانکرک و سه بیلبورد... خواهد بود، در دستور کار قرار می‌گیرند.
چه سینمایی؟
نمایش فیلم‌های خارجی البته در هر سالنی مقدور نیست و فقط و فقط سینماهایی که بالای ۷ سالن داشته باشند، می‌توانند یک سالن کامل با ظرفیت ۱۵۰ صندلی به اکران فیلم خارجی اختصاص دهند. البته در تمام کشور فقط ٣ سینما از چنین ظرفیتی برخوردارند و باقی سینماهایی که سالن‌های کمتری دارند، تنها می‌توانند یک تک‌سانس به این موضوع اختصاص دهند. پردیس‌های دارای ۳ تا ۷ سالن نیز می‌توانند دو سانس فوق‌العاده برای نمایش داشته باشند.
 درباره درآمدهای این اکران نیز باید گفت که ۴۰ درصد از درآمد این طرح در اختیار سینمادار قرار می‌گیرد و ۶۰ درصد باقی فروش بلیت در اختیار خانه سینما خواهد بود تا برای ساخت مرکز درمانی ویژه اهالی سینما مورد استفاده قرار گیرد.
چه قیمتی؟
در سال‌های گذشته نمایش فیلم‌های خارجی به شیوه‌ای من‌درآوردی و با نمایش دی‌وی‌دی‌های فیلم‌ها در جشنواره‌های ایران انجام می‌شد. اما مثل این که در طرح جدید اکران این معضل نیز برطرف شده و موسسه رسانه‌های تصویری حق پخش فیلم‌های خارجی را خریداری کرده است. نمایش فیلم هم زمان مشخصی ندارد و تا زمانی که از آن استقبال شود، ادامه دارد. قیمت بلیت‌ها هم ۲۰ هزار تومان است. این خود موضوعی است که حساسیت‌های زیادی را باعث شده است که چرا باید برای دیدن فیلم ایرانی ١٢ و برای فیلم خارجی ٢٠هزار تومان پرداخت.
محمد قنبری، مدیر پردیس سینمایی مگامال که اعلام آمادگی کرده یک سالن از ١٠ سالن سینمایی خود را برای اکران فیلم‌های خارجی اختصاص دهد، درباره قیمت‌گذاری بلیت می‌گوید: چون زمان نخستین فیلم بیش از ٢ ساعت بود، این قیمت را برای بلیت آن لحاظ کردیم. به هر حال چند روز بیشتر از این طرح نمی‌گذرد و فعلا تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است، اما مطمئنا در ادامه مسئولان مربوطه برای قیمت‌گذاری اقدام خواهند کرد.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زنده باد علم

بر خلاف عده‌ای که معتقد هستند علم به بشریت دروغ می‌گوید، پژوهشگران بر این باورند علم ابزاری در دست بشر برای داشتن زندگی سودمند است، ولی برخی می‌توانند از آن در جهات خلاف استفاده کنند.

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق می گوید: به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر