هلند تغییر واحد پول «یورو» را بررسی می‌کند

شناسه خبر: 97381 سرویس: اقتصادی يكشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵, ۲۳ : ۱۹ : ۰۰
هلند تغییر واحد پول «یورو» را بررسی می‌کند
ممکن است هلند در ماه‌های آینده واحد پولی خود را تغییر دهد و از حوزۀ یورو خارج شود.
۵۵آنلاین :

 

در حالی که تنها یک ماه به انتخابات مجلس هلند مانده، نمایندگان این کشور کمیسیونی را برای بررسی امکان تغییر واحد پول هلند تشکیل داده‌اند.

این کمیسیون به دنبال بررسی این موضوع است که آیا هلند همچنان به استفاده از واحد پول یکسان «یورو» ادامه بدهد یا خیر.

این پیشنهاد توسط حزب دموکرات مسیحی، مهم‌ترین حزب مخالف دولت، مطرح و به اتفاق آرا تصویب شد.

پیتر اُمتسیخت، یکی از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی، گفت این کمیسیون امکان کنار گذاشتن واحد پول یکسان و چگونگی این روند را بررسی می‌کند.

وی افزود تقاضا برای تشکیل چنین کمیسیونی پس از آن مطرح شد که نرخ بهرۀ بسیار پایین بانک مرکزی اروپا باعث نگرانی پس‌انداز کنندگان هلندی، به‌ویژه بازنشستگان شد و تردیدهایی را دربارۀ قانونی بودن برنامه‌های خرید اوراق قرضۀ این بانک به وجود آورد.

نتایج بررسی‌های این کمیسیون طی چند ماه آینده و پس از انتخابات مجلس ارائه خواهد شد.

در حالی که بسیاری از رأی‌دهندگان هلندی با حفظ کردن واحد پولی «یورو» موافق‌اند، احزاب راست افراطی در این کشور از تغییر واحد پولی یکسان استقبال می‌کنند.

امکان تغییر واحد پول در هلند در حالی مطرح شد که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند پس از رأی مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا، در برخی کشورهای دیگر میزان محبوبیت احزاب راست‌گرای افراطی افزایش یافته و این احزاب به دنبال دست یافتن به نتایج مشابهی در کشورهای خود هستند.

ایدۀ واحد پول یکسان، نخستین بار توسط ژاک دلور، وزیر اقتصاد پیشین فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف از تشکیل واحد پول یکسان تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی بود. استفاده از «یورو» در اول ژانویه سال ۲۰۰۲ رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، هلند و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر آغاز شد.

 


منبع : پرس تی وی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر