هلند تغییر واحد پول «یورو» را بررسی می‌کند

شناسه خبر: 97381 سرویس: اقتصادی يكشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵, ۲۳ : ۱۹ : ۰۰
هلند تغییر واحد پول «یورو» را بررسی می‌کند
ممکن است هلند در ماه‌های آینده واحد پولی خود را تغییر دهد و از حوزۀ یورو خارج شود.
۵۵آنلاین :

 

در حالی که تنها یک ماه به انتخابات مجلس هلند مانده، نمایندگان این کشور کمیسیونی را برای بررسی امکان تغییر واحد پول هلند تشکیل داده‌اند.

این کمیسیون به دنبال بررسی این موضوع است که آیا هلند همچنان به استفاده از واحد پول یکسان «یورو» ادامه بدهد یا خیر.

این پیشنهاد توسط حزب دموکرات مسیحی، مهم‌ترین حزب مخالف دولت، مطرح و به اتفاق آرا تصویب شد.

پیتر اُمتسیخت، یکی از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی، گفت این کمیسیون امکان کنار گذاشتن واحد پول یکسان و چگونگی این روند را بررسی می‌کند.

وی افزود تقاضا برای تشکیل چنین کمیسیونی پس از آن مطرح شد که نرخ بهرۀ بسیار پایین بانک مرکزی اروپا باعث نگرانی پس‌انداز کنندگان هلندی، به‌ویژه بازنشستگان شد و تردیدهایی را دربارۀ قانونی بودن برنامه‌های خرید اوراق قرضۀ این بانک به وجود آورد.

نتایج بررسی‌های این کمیسیون طی چند ماه آینده و پس از انتخابات مجلس ارائه خواهد شد.

در حالی که بسیاری از رأی‌دهندگان هلندی با حفظ کردن واحد پولی «یورو» موافق‌اند، احزاب راست افراطی در این کشور از تغییر واحد پولی یکسان استقبال می‌کنند.

امکان تغییر واحد پول در هلند در حالی مطرح شد که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند پس از رأی مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا، در برخی کشورهای دیگر میزان محبوبیت احزاب راست‌گرای افراطی افزایش یافته و این احزاب به دنبال دست یافتن به نتایج مشابهی در کشورهای خود هستند.

ایدۀ واحد پول یکسان، نخستین بار توسط ژاک دلور، وزیر اقتصاد پیشین فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف از تشکیل واحد پول یکسان تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی بود. استفاده از «یورو» در اول ژانویه سال ۲۰۰۲ رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، هلند و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر آغاز شد.

 


منبع : پرس تی وی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آتشکدۀ پارسیها در کلکته

سالها پیش در یک روز آفتابی چندین کشتی کوچک به کرانه های غربی هندوستان رسیدند در چشمان سرنشینان کشتیها ترس دیده می شد،ترس از نبود شناخت نسبت به جایی که به آن وارد شده اند و ترس از آینده ای ناروشن.

۲۰۳۰؛ سال تحول مشاغل و مهارت‌ها

دنیای تکنولوژی‌محوری که در آن زندگی می‌کنیم، دنیایی است مملو از وعده‌ها و البته چالش‌ها. خودروهایی که خودشان راه می‌روند، دستگاه‌هایی که اشعه ایکس را تشخیص می‌دهند و الگوریتم‌هایی که به درخواست‌های خدمات مشتری واکنش نشان می‌دهند، همگی جلوه‌هایی از اشکال جدید اتوماسیون هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: کانکس و صندلی برای دانش‌آموزان روستای زلزله‌زده

دانش‌آموزان یک مدرسه در روستای الیاس سرپل ذهاب که تخریب شده بود، با همت یک فرد خیر صاحب کانکس و صندلی شدند.

ویدئو: سفر مهم پوتین به ترکیه

ولادیمیر پوتین به ترکیه سفر کرد. با توجه به اختلافات بین دو کشور، این رخداد بسیار مهم تلقی می‌شود.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان