هشدار مرکز ماهر به کاربران محصولات اپل

شناسه خبر: 131416 سرویس: فناوری ، گوناگون يكشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷, ۵۴ : ۰۱ : ۰۰
هشدار مرکز ماهر به کاربران محصولات اپل
به دنبال آسیب‌پذیری بحرانی هفته گذشته تجهیزات سیسکو که باعث تهدید سایبری در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران شد، مرکز ماهر دو اطلاعیه جدید صادر کرد. مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای با انتشار دو اطلاعیه در مورد آسیب‌پذیری بحرانی در سرویس QoS تجهیزات سیسکو و نیز نقص امنیتی در قابلیت Smart Install تجهیزات سیسکو توضیح داد.
۵۵آنلاین :

 مرکز ماهر اعلام کرد: «اخیرا آسیب‌پذیری با هدف سرویس Quality of Service در سیستم عامل IOS و IOS XE تجهیزات سیسکو از سوی این شرکت گزارش شده است. این آسیب‌پذیری با مشخصه CVE-۰۱۵۱-۲۰۱۸، امکان اجرای کد از راه دور را برای حمله‌کننده فراهم می‌کند. این آسیب‌پذیری به دلیل وجود ضعف «عدم بررسی مرز حافظه تخصیص داده شده» در کد‌های سیستم عامل iOS به وجود آمده است. مهاجم می‌تواند با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، بسته‌های مخرب را به پورت UDP ۱۸۹۹۹ دستگاه‌های آسیب‌پذیر ارسال کند. هنگامی که بسته‌ها پردازش می‌شوند، یک وضعیت سرریز بافر قابل بهره‌برداری رخ می‌دهد. یک بهره‌برداری موفق می‌تواند به مهاجم اجازه دهد تا کد دلخواه را با سطح دسترسی بالا در دستگاه اجرا کند یا با reload دستگاه باعث توقف سرویس‌دهی دستگاه شود.»

دستگاه‌های آسیب‌پذیر

سرویس و پورت آسیب‌پذیر به‌صورت پیش‌فرض روی تجهیزات سیسکو فعال نیست و تنها تجهیزاتی که از قابلیت (Adaptive qoS for Dynamic Multipoint VPN (DMVPN و نسخه‌ای به‌روز نشده از سیستم عامل سیسکو استفاده می‌کنند تحت تاثیر این آسیب‌پذیری هستند. دراین راستا کاربران با استفاده از دستور show udp می‌توانند از غیر فعال بودن این پورت اطمینان حاصل کنند. همچنین برای مسدود‌سازی این آسیب‌پذیری می‌توان با استفاده از ACL، دسترسی به پورت UDP ۱۸۹۹۹ تجهیز را مسدود کرد. درهمین حال مرکز ماهر پیرو انتشار توصیه‌نامه اخیر سیسکو در تاریخ ۹ آوریل درخصوص نقص امنیتی در قابلیت  Smart Install توضیح داد: «بنابر اعلام این شرکت، در برخی از محصولات، غیرفعال‌سازی قابلیت با استفاده از دستور no vstack در هربار راه‌اندازی مجدد (reload) دستگاه لغو شده و سرویس  Smart Install مجددا فعال می‌شود.»

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بستن راه رانت مهم‌تر است یا شفاف‌سازی رانت؟

در حدود 40 سال عمر نظام جمهوری اسلامی ایران، فقط در مقطع کوتاهی در سال 1372 و کمتر از 10 سال بین سال‌های 1381 تا 1391، ارز تک‌نرخی در کشور حاکم بوده است.

غرضی: بحث پارازیت فعلا حل نمی شود

روزنامه اعتماد با محمد غرضی، وزیر اسبق پست وتلگراف و تلفن در مورد نصب نمایشگر تشعشعات و امواج که آذری جهرمی، وزیر جوان کابینه خبر داده، گفت وگو کرده است. او معتقد است مساله پارازیت ها تا زمانی که از حوزه سیاسی به حوزه تخصصی و فنی منتقل نشود قابل حل نیست.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر