نیویورک‌تایمز: فریب خوردیم

شناسه خبر: 142595 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۳۹ : ۱۱ : ۰۰
نیویورک‌تایمز: فریب خوردیم
یک دهه پیش، رجب طیب اردوغان، در پایتخت‌های غربی وعده‌ای داد که چشم‌ها را به او دوخت. او وعده داد که کشورش یکی از نمادهای دموکراسی در منطقه‌ای باشد که نامش با ستیز و هرج‌ومرج گره خورده است. ترکیه متحد قدرتمند ناتو بود که اروپا را به خاورمیانه بی‌ثبات پیوند می‌داد. در زمانی که اردوغان در جست و جو بود تا در میان رهبران اتحادیه اروپایی جایی برای خود دست و پا کند اما همزمان خود را در کسوت رهبر مسلمان میانه‌رو و مدرن جا می‌زد.
۵۵آنلاین :

او این تصور را دامن می‌زد که ترکیه درحال تبدیل شدن به جامعه‌ای لیبرال است که با تساهل و حاکمیت قانون اداره می‌شود. «پیتراس.گودمن»، گزارشگر نیویورک‌تایمز در ۱۸ اوت نوشت، اما این تصورات و برداشت‌ها در زمانی بود که او هنوز قدرت فراوانی را در دستان خود جمع نکرده بود و باز، پیش از زمانی بود که به بهانه کودتا مخالفان را قلع و قمع کند. این تصورات پیش از زمانی بود که ترکیه وارد بحران مالی شود آن هم به‌واسطه رویکرد اقتدارگرایانه‌اش به اقتصاد و سیاست. آنچه از اردوغان به‌عنوان رهبری لیبرال، دموکرات و مدرن باقی مانده بود هم کاملا از میان رفت. در واقع، اینها برچسب‌ها یا ماسکی بود که اردوغان به‌صورت خود زده بود تا چهره واقعی‌اش را در پس آن پنهان سازد. گودمن، گزارشگر نیویورک‌تایمز، می‌افزاید: برای غرب اردوغان از رهبری صادق به یک مستبد دیگر تبدیل شده که پوپولیسم، بمباران و تحقیر مهم‌ترین شاخصه‌هایش است. متخصصان منطقه‌ای بیان می‌کنند که این برداشت از ترکیه به‌عنوان نماینده پیشرفت لیبرالی همواره خیالی است. اردوغان- که پیش از اینکه در سال ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور شود مدت ۱۱ سال نخست‌وزیر بود- پیشینه سیاسی خود را به‌عنوان اسلامگرایی شکل داد که به‌دنبال به چالش کشیدن تنگ نظری‌های سکولاریسم دولتی ترکیه بود. اصلاحات دموکراتیک اولیه او و ادعای کنترل غیرنظامیان بر نظامیان عمدتا پیروزی بلوک اروپایی تصور می‌شد درحالی‌که جمعیت مسلمان ترکیه را قادر می‌کرد که به مذهب خود فارغ از مداخله دولتی عمل کند.

اردوغان یک‌بار گفت: «برای ما، دموکراسی ابزاری برای رسیدن به یک هدف است.» نویسنده نیویورک‌تایمز می‌افزاید: تاریخ مملو از نمونه‌های کشورهای غربی است- به‌ویژه آمریکا- که آرمان‌ها و ارزش‌هایشان را به خورد رهبران خارجی با اهداف خاص‌شان می‌دهند. آمریکا در تلاش برای جلوگیری از در غلتیدن چین به دامان کمونیست‌ها مبادرت به تقویت ناسیونالیسم چینی ژنرال «چیانگ کای شک» کرد و از او به‌عنوان قهرمانی شجاع تجلیل کرد حتی زمانی که وی به شکلی خشونت‌بار مخالفان را سرکوب کرده و از حمایت آمریکا بهره می‌برد. در ویتنام، افغانستان و جاهای دیگر، آمریکا چهره‌های عجیب و ناقص را پیش از آنکه آنها را مستبدانی فاسد معرفی کند، به‌عنوان «جورج واشنگتن» واقعی معرفی می‌کرد. «فیلیپ رابینز»، استاد سیاست خاورمیانه در دانشگاه آکسفورد، می‌گفت: «همان‌طور که ممکن است ما در مورد چیزهایی که تغییر می‌کنند و پیشرفت‌هایی که لیبرالی به‌نظر می‌رسند فریب بخوریم، احتمالا چنین نگرش‌هایی را در مورد ترکیه داشتیم. این کشور ابتدا لیبرال به‌نظر می‌رسید اما فریب خوردیم. این کشور لیبرال نیست بلکه کشوری بود که از لیبرالیسم برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کرد.» با این حال، در درون ترکیه هم اتحادیه اروپا نیرویی قوی وارد کرد تا جامعه ارتقا یابد و قوی شود. این اتحادیه دست یاری به منافع تجاری داد – دسترسی به بازار وسیع اروپا- زیرا هدفش دموکراتیزه کردن بود. ترکیه برای اینکه دل اروپا را به‌دست آورد دادگاه‌های امنیتی دولتی انگشت‌نما را تعطیل کرد، حقوق بشر را ترویج و مجازات اعدام را حذف کرد. «مراد یالچیناتس»، رئیس وقت اتاق بازرگانی استانبول، می‌گفت: «این فرآیندی است که مفهوم زندگی در جامعه ترکیه را عوض کرد. این سازوکاری است که ما را در جامعه آزاد مدرن در جهان ادغام خواهد کرد.» با این حال، اردوغان مهر پایانی بر مسیر دموکراتیزاسیون در ترکیه زد.  

با این حال، حتی در داخل ترکیه، اتحادیه اروپا نیروی قوی را به‌عنوان وسیله‌ای برای ارتقای جامعه به‌کار گرفت. منافع تجاری -دسترسی به یک بازار وسیع اروپایی - با ضرورت دموکراتیزه کردن است. ترکیه به منظور برنده شدن به نفع اروپا، دادگاه‌های عمومی بدنام را لغو کرد، حقوق بشر بالا گرفت و مجازات اعدام را لغو کرد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر