نگاه اکونومیست به طرح 'نرم' عربستان برای عراق

شناسه خبر: 128382 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶, ۵۷ : ۲۰ : ۰۰
نگاه اکونومیست به طرح 'نرم' عربستان برای عراق
مجله 'اکونومیست' چاپ انگلیس در گزارشی مفصل به روابط عربستان سعودی با عراق و سرمایه گذاری این کشور در عراق پرداخت و از رویکرد ریاض به استفاده از قدرت نرم در این زمینه نوشت.
۵۵آنلاین :

 

گزارش اکونومیست چنانکه السومریه نیوز عراق آن را بازتاب داده است حاکی است: عربستانی ها همانند چند دهه پیش به جنوب عراق بازگشتند، و دلیل آن اینکه عربستان در مراحل پایانی احداث سرکنسولگری خود در شهر بصره است.
به گفته این مجله، اعراب خلیج فارس قبل از حمله صدام حسین به کویت در سال 1990، به جنوب عراق می امدند و در کنار اروندرود به تفریح مشغول می شدند ، حتی تعداد زیادی از آنها کشتزار های و ویلاهای در اطراف بصره خریدند و با دختران عراقی ازدواج کردند، الان پس از گذشت سه دهه از قطع روابط به نظر می رسد تصمیم به بازگشت گرفته اند.
به نوشته اکونومیست دهها شاعر تبعه عربستان ماه گذشته برای مشارکت در یک جشن فرهنگی به شهر بصره سفر کردند، این در حالی است سفر های هوائی میان عربستان و عراق از سر گرفته شد و ماهیانه به 140 پرواز رسید .
علاوه بر آن شرکت های سعودی دفاتر خود را در بغداد افتتاح کرده اند که از جمله آنها شرکت 'SABIC' بزرکترین شرکت پترو شیمی می باشد .
این مجله با اشاره به کنفرانس بازسازی عراق که ماه گذشته در کویت برگزار شد نوشت : عادل جبیر وزیر امور خارجه عربستان در این کنفرانس قول داد حدود یک میلیارد دلار به بغداد به عنوان قرض و مبلغ 500 میلیون دلار برای بازسازی عراق در اختیار عراق قرار داده خواهد شد .
به نوشته اکونومیست ،این تحولات در چارچوپ خواستهای امریکا از کشورهای خلیج فارس برای نزدیکی به عراق است، ولی این مسئله بین عربستان و عراق به این سادگی نیست .
این مجله با اشاره به این که عربستان متهم به 'حمایت مالی از جهادگران اهل سنت در عراق ' است اضافه می کند: محمد بن سلمان ولی عهد عربستان تلاش در سال 2015 تمام سعی خود را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک کشورش با عراق متمرکز کرده بود که این امر در سال گذشته منجر به بازگشائی مرزهای دو کشور شد .
در این گزارش آمده که ولی عهد عربستان رساندن پول از سیاستمداران اهل سنت به سیاستمداران تاثیر گذار شیعه در عراق را آغاز کرد.
این مجله در ادامه می نویسد: عربستان می خواهد عراقی ها را بار دیگر به سمت هویت عربی خود بازگرداند تا بتوانند با ایران که قومیت فارسی دارد رویاروئی کنند، پس از ممنوعیت فعالیت حزب بعث در سال 2003 که در این کشور حکومت می کرد، احساسات ناسیونالیستی عربی در عراق تضعیف شد .

** عربستانی ها روی بصره تمرکز کرده اند
این مجله می نویسد: عربستانی ها تلاش های خود را بر استان بصره تمرکز کردند، زیرا این استان ثروتمندترین استان عراق محسوب می شود، عربستانی ها با اجرای پروژه های بسیار بزرگ در این استان امیدوارند قدرت رقابت خود را با ایرانی ها یا حتی غلبه کردن بر آنان تحقق پیدا کنند ،مسئولان عراقی آرزومندند عربستانی ها پول های خود را در پروژه های راهسازی بکار گیرند و همچنین لوله نفت صادرات عراق به دریای سرخ که از سال 1990 تعطیل شد، دوباره فعال کنند .
این مجله نوشته است بسیاری از گروه های عراقی با هرگونه نزدیکی میان کشورشان و عربستان مخالفند، برخی سیاستمداران عراقی هم می گویند حدود 3000 تبعه عربستان به صفوف داعش پیوسته اند.
یکی از اعضای وابسته به این گروهها در بصره می گوید 'چطور ممکن است به قاتلان خود خوشامد بگوئیم؟'.
در همین حال روحانیون شهر نجف به درخواست عربستان برای افتتاح سرکنسولگری در نجف که شهرمقدس وشیعه نشین است با شک و تردید می نگرند .
اکونومیست در پایان گزارش خود می نوسد که برخی کشورهای خلیج فارس معتقدند کشور عراق یک لانه سیاه فساد اقتصادی است با این حال محمد بن سلمان که شاهزاده جوانی هست، شاید صبر استراتژیک لازم برای پیش بینی کردن نتایج طرح های خود را ندارد.
اگر سعودی ها انتظار دارند به یک پیروزی سریع دست یابند، باید برای مدت طولانی نتیجه اولین مسابقه فوتبال دوستانه میان تیم های ملی دو کشور که (یک هفته پیش) در استادیوم بصره برگزار شد در خاطرشان بسپارند، زیرا علیرغم دوندگی بازیکنان عربستانی در تمام طول بازی ولی این مسابقه با نتیجه 1-4 بنفع عراق تمام شد.


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

امکان پذیری و مطلوبیت هدایت نقدینگی: یک تحلیل انتقادی

چند هفته پیش در مطلب مشترکی با آقای دکتر شهرام معینی (دانشگاه اصفهان) اشاره کردیم که سیاستمداران ایرانی هر وقت می‌خواهند یک راه حل ظاهراً معقول و آسان ولی در واقع سهل و ممتنع برای مشکلات اقتصادی پیشنهاد کنند سراغ «هدایت نقدینگی سرگردان» به سمت «تولید» می‌روند. هر زمانی که تورم مساله اقتصادی کشور باشد، می‌خواهند از این هدایت برای «جذب و دفن» نقدینگی استفاده کنند (گویی نقدینگی در جایی خارج از بانک قابل هدم و دفن است) و هر زمان که مساله رکود مطرح است، می‌خواهند با آن رونق و اشتغال ایجاد کنند.

سراب «وام بدون سود»!

یکی از بانک‌ها در ترفندی تازه ادعا می‌کند تسهیلات با بهره صفر‌درصد می‌دهد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر