نکاتی برای پایداری زندگی زناشویی

شناسه خبر: 121515 سرویس: اجتماعی شنبه ۹ دي ۱۳۹۶, ۲۳ : ۰۰ : ۰۰
نکاتی برای پایداری زندگی زناشویی
گاهی با رعایت برخی نکات ساده، می‌توان زندگی زناشویی شادتر و آرام‌تری را تجربه نمود. بسیاری از رفتارهای زوجین پس از ازدواج باعث احساس سرخوردگی و بی‌انگیزگی می‌شود. ترک این رفتارها و تغییر آنها می‌تواند آرامش و نشاط را به زندگی و روابط بازگرداند.
۵۵آنلاین :

مترجم : مینا شهری

1. انتظارات غیر واقعی نداشته باشید

اگر می‌خواهید زندگی زناشویی مملو از شادی، نشاط، صمیمیت، همراهی و عشق داشته باشید، باید هر دوی شما سبد خالی زندگی را از این احساسات سرشار کنید. انتظارات غیر واقعی از یکدیگر نداشته باشید و همدیگر را همانطور که هستید بپذیرید. انتظارات بی‌جا فقط باعث بروز بی‌اعتمادی و بی‌انگیزگی در شریک زندگی شما خواهد شد.

2. یکدیگر را تحت کنترل قرار ندهید

هیچ انسانی دوست ندارد که مدام تحت کنترل باشد. زندگی شبیه ایست بازرسی نیست و محل آرامش است. هر چه بیشتر شریک زندگی خود را تحت کنترل و سلطه‌ی خود قرار دهید، او را بیشتر از خود دور می‌کنید. اجازه دهید همسرتان خود واقعی‌اش باشد نه آن کسی که شما می‌پسندید. هیچ انسانی را نمی‌توانید به طور کامل تغییر دهید، پس بهتر است پیش از ازدواج چشمان خود را باز کنید، و پس از آن با خوب و بد هم کنار بیایید.

3. احساس مالکیت نداشته باشید

مهم نیست که چه مدت از ازدواج شما می‌گذرد و چند فرزند دارید، شما مالک یکدیگر نیستید، بلکه شریک و همراه هم در مسیر زندگی هستید. از احساس مالکیت بر همسر خود دست بردارید و اجازه دهید نفس بکشد. هر انسانی فضای شخصی و آزادی خودش را احتیاج دارد. این آزادی عمل را به یکدیگر اعطا کنید و ببینید که چقدر زندگی زیباتر می‌شود.

4. دست از انتقاد بردارید

از انتقاد راجع به ریز و درشت فعالیت‌های همسرتان دست بردارید. به جای ارزیابی مداوم و منتقدانه، با عشق و مهربانی تا رسیدن به اهداف در کنار هم باشید. زندگی با شهد مهربانی بسیار شیرین‌تر از تندی و انتقاد است. البته انتقادات سازنده را می‌توان با لحن ملایم و مهربان به هم انتقال داد و همدیگر را برای رفع مشکلات و موانع یاری نمود. در زندگی ریاست نکنید و مانند دو دوست در کنار هم باشید.

5. از اصلاح یکدیگر دست بردارید

رابطه‌ی زناشویی به معنای تغییر و اصلاح یکدیگر نیست. محبت، مراقبت و حمایت از یکدیگر باید سرلوحه‌ی زندگی قرار بگیرد. به جای تلاش برای تغییر همسر خود، انرژی خود را صرف رشد و تکامل و پیشرفت یکدیگر نمایید. 

6. حسود نباشید

یک شخص سالم و با اعتماد به نفس، هرگز حسادت نمی‌کند. حسادت همیشه نشانه‌ی نا امنی‌های روان‌شناختی است. ریشه‌ی حسادت اغلب احساس نا‌امنی است. اگر بدانید که چقدر این احساس بیهوده  و مخرب است، هرگز آن را تکرار نخواهید کرد.

7. ترس و بدگمانی را در خود از بین ببرید

ترس از خیانت و از دست دادن یکدیگر، مانند سمی زهرآلود زندگی را نابود می‌کند. به جای ترس و بدگمانی، با تمام قلب خود عاشق باشید. عشق کامل، شک و بدگمانی را از بین می‌برد. اگر به همدیگر مشکوک هستید، قطعا هنوز عشق را در زندگی خود به کمال نرسانده‌اید.

8. دست از سرزنش یکدیگر بردارید

چه بخواهید چه نخواهید، قرار نیست همسرتان از عهده‌ی تمام کارهایی که شما قادر به انجام آن‌ها نیستید، بربیاید. شریک زندگی ما وظیفه ندارد کاری کند که ما احساس خوب بودن و بی‌نقصی و خوشبختی کنیم. هیچ کس چنین وظیفه‌ای ندارد. بلکه هر کس باید خودش این احساس را در خودش ایجاد نموده و برای آن تلاش نماید. به جای سرزنش و اجبار هم، بهتر است در کنار هم باشید، اما هر کس به علایق و اهداف خودش در زندگی بپردازد. خودتان احساس شادی را برای خودتان ایجاد کنید و آن را از همدیگر طلب‌کار نباشید.

9. حق به جانب نباشید

یادتان باشد که در اوایل آشنایی چقدر سعی می‌کردید برای هم خوب و دوست‌داشتنی به نظر برسید، حتی اگر گاهی حق با طرف مقابلتان نبود، اما برای آرامش و پیش‌برد رابطه از آن می‌گذشتید و به دلیل همین گذشت‌ها روابط شیرین و بدون مشکل بود. پس چرا پس از ازدواج نیز این رفتار را ادامه نمی‌دهید؟‌ گذشت، عدم تحقیر و حق به جانب نبودن، کلید‌هایی هستند که می‌توانند زندگی را پس از ازدواج نیز به اندازه‌ی روزهای نخست آشنایی شیرین و دل‌نشین کنند. از آن‌ها غافل نشوید.

10. بر اساس انتظارات طرف مقابل زندگی نکنید

درست است که زندگی نیاز به مصالحه دارد، اما هنگامی که بیش از اندازه خواسته‌های خودتان را نادیده می‌گیرید، زنگ خطر روابط به صدا در می‌آید. احساس نا امیدی و ناراضی بودن از شرایط زندگی را به چالش خطرناکی می‌کشاند. با یکدیگر سازش داشته باشید اما نه تا آن حد که خودتان را به طور کامل نادیده بگیرید. تعادل را رعایت کنید و به علایق و خواسته‌های هم احترام بگذارید.

11. وابسته نباشید

وابستگی افراطی، جذابیت و قدرت انسان را از بین می‌برد. سعی کنید در هر شرایطی روی پای خودتان بایستید. فشار را از شانه‌های شریک زندگی خود بردارید و در مسیر زندگی با یکدیگر همراه شوید. عدم وابستگی، منبع ارزشمندی از شادی است.

تفاوت بسیاری بین عشق و وابستگی وجود دارد. بسیاری از اوقات آنچه مردم به اشتباه عشق می‌نامند، تنها یک وابستگی افراطی است. انسان عاشق، زندان‌بان نیست و حکومت نمی‌کند، در کنار شریک زندگی خود قرار می‌گیرد نه در مقابل او، آزادی عمل و علایق او را از بین نمی‌برد و اجازه می‌دهد که حلاوت زندگی زناشویی و امید و نشاط آن همواره پابرجا بماند.


منبع : ۵۵ آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دستکم سگ های بزرگ، عامل بالقوه خطر هستند و به استناد همین قوانین موجود، پلیس می تواند از تردد آنها در معابر عمومی جلوگیری کند. به نظر می رسد، اکثریت نیز با این پیشنهاد موافق باشند چرا که سگ هایی مانند سگ های حادثه ساز لواسان، در هر نقطه دیگری می توانند فجایعی حتی بدتر بیافرینند

ریشه جدایی مردم از سیاست مداران چیست؟

آدمی، موجودی هوشمند و سودجو است که تلاش می کند با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را به سوی خود جذب کند. وقتی تعداد انسان ها از «یک» فراتر رود، زمینه تزاحم فراهم می آید. بنا به تعریف، حکومت شکل می گیرد تا منافع جمعی اتباعش را تامین و تزاحم بین آن ها را مدیریت کند. اما در جهان واقعی، موضوع این قدرساده نیست. قدرت، به طور وسیعی نه در خدمت منافع جامعه بلکه برای جلب منفعت حکمران به کار رفته است. در واقع حاکم در برابر این سوال قرار می گیرد که وقتی قدرت را در دست دارد، چرا نباید آن را حداکثری، فراگیر، مطلق، مادام العمر و موروثی کند؟ پادشاهی که نوع غالب حکومت در تاریخ بشر است- این گونه زاده می شود. سوال بزرگ یک شاه همیشه آن است که چگونه می تواند تزاحم منافع خود با رعایایش را به صورت بهینه مدیریت کند؟ جوری که خودش بیشترین و ماندگارترین نفع را ببرد، ارکان حکومتش دلایل کافی برای حمایت از او داشته باشند و رعیت نیز آن قدر بهره ببرد که نیاشوبد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار مالچ پاشی بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر