نوبخت: دولت به ظرفیت مدیریت شهری برای توسعه ملی باور دارد

شناسه خبر: 144052 سرویس: سیاست چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷, ۳۳ : ۰۰ : ۰۰
نوبخت:  دولت به ظرفیت مدیریت شهری برای توسعه ملی باور دارد
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت به ظرفیت مدیریت شهری برای توسعه ملی باور دارد، گفت: باگذشت نیمی از سال هنوز از ظرفیت اقتصاد شهری و بودجه شهرداری ها برای طرح های بازسازی محلی و بافت های فرسوده استفاده نشده است.
۵۵آنلاین :

محمدباقر نوبخت امروز- سه شنبه- در همایش شهرداران کلانشهرها و مراکز استان ها افزود: باتوجه به اینکه در حال تدوین بودجه سال 98 هستیم، این جلسه در زمان مناسبی برگزار می شود و من می توانم بیشتر در جریان مسائل شهرداری ها و مطالبات آنها قرار گیرم تا در صورت لزوم برای تخصیص مواردی در بودجه بسترسازی حقوقی و تقدیری در لایحه بودجه انجام شود.
وی افزود: شهرداری ها باید از ظرفیت های موجود و آماده ای که در اختیار سازمان برنامه و بودجه است بهره برداری کنند.
نوبخت در فراز دیگری از سخنان خود به مواردی که به اقتصاد شهر می تواند کمک کند، اشاره و افزود: در بودجه امسال سهم عوارض شهرداری ها و دهیاری ها، بودجه سنواتی شهرداری ها، یارانه حمل و نقل و مترو، کمک به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، نوسازی ناوگان تاکسی ها، مشارکت در قطارهای شهری، کاهش آلودگی و ساماندهی پسماندها دیده شده است.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: ظرفیتی در تبصره 18 قانون بودجه 97 برای ایجاد اشتغال و برنامه هایی تعریف شده است که برخی از آنها به شهرداری ها مرتبط می شود و اعتبارات آن مهیا است. این تبصره ظرفیتی برای اقتصاد شهری و بودجه شهرداری ها بوده که طرح های بازسازی محلی بافت های فرسوده از جمله برنامه های آن است.
وی خاطرنشان کرد: باگذشت نیمی از سال هنوز از این ظرفیت برای توسعه و بهبود اقتصاد شهری استفاده نشده است.
نوبخت تاکید کرد: دولت به ظرفیت مدیریت شهری برای توسعه ملی باور دارد. همچنین الگوی مدیریت استراتژیک را نیز طراحی کرده ایم که مدیریت واحد شهری به عنوان یک مدل تئوریزه شده است.
وی اظهار کرد: ما نمی توانم از سازمان برنامه و بودجه اختیاراتی به شهرداران تفویض کنیم اما می توانیم ترتیباتی انجام دهیم تا دفاتر برنامه و بودجه در استانها به شهرداران کمک کنند تا بتوانند با اختیارات محلی تصمیم گیری نمایند.

**تشکیل کارگروهی از شهرداران برای بهره گیری از ظرفیت بودجه ای
رئیس سازمان برنامه و بودجه یکی از ثمره های این همایش را تشکیل یک کارگروه ویژه دانست و خاطر نشان شد: این کارگروه متشکل از تعدادی از شهرداران، معاون عمرانی وزارت کشور و نماینده سازمان برنامه و بودجه خواهد بود که زمینه همفکری برای یافتن راه هایی برای بهره گیری از ظرفیت های موجود بودجه چون تبصره 18 و همچنین بررسی مسائل مالی شهرداری ها و استفاده از نظرات شهرداران برای تدوین بودجه سال 98 را فراهم کند.
در این همایش جمعی از شهرداران، مسائل و مشکلات شهرداری ها را با رئیس سازمان برنامه و بودجه در میان گذاشتند، همچنین پیشنهاداتی در خصوص تفویض اختیارات بیشتر به شهرداران، استفاده ازظرفیت شهرداری ها برای توسعه کشور، گسترش طرح های توسعه محلی به جای طرح های ملی و سپردن اجرای این طرح ها به شهرداران و همچنین ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها ارائه شد.
گفتنی است در ابتدای این جلسه خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور گزارشی از وضعیت اعتبارات و بودجه شهرداری ارائه کرد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ظریف: آیا ایران باید مثل مرده دراز بکشد و به همه خواسته‌ها تن بدهد؟

یکی باید بایستد و بگوید اینجا جنگل نیست و قانون جنگل نیز نیست که عده‌ای بخواهند در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کنند و اینگونه اقدامات را انجام دهند.

فرهنگ چکیده ای از یک جامعه

در جوامع امروزی هویت یک ملت و یک کشور را با فرهنگ های مثبت و منفی آن می شناسند.کشورها به دو دسته توسعه یافته و جهان سوم تقسیم می‌شوند، که معمولاً کشورهای توسعه یافته فرهنگی بالاتر، وکشورهای جهان سوم از سطح فرهنگی پایین‌تری برخوردارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر