نقطه جمعیتی جدید در اطراف تهران

شناسه خبر: 150281 سرویس: توسعه ، گوناگون يكشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷, ۳۰ : ۰۹ : ۰۰
نقطه جمعیتی جدید در اطراف تهران
اراضی منطقه واصفجان در محدوده شمال‌شرق تهران واقع در حریم شهر جدید پردیس به‌عنوان گزینه پیشنهادی به منظور ایجاد نقطه جمعیتی جدید در اطراف تهران معرفی شد.
۵۵آنلاین :

اخیرا شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران موضوع بررسی امکان‌سنجی ایجاد یک نقطه جمعیتی در اراضی موسوم به واصفجان به مساحت ۵۰۰ هکتار واقع در حریم شهر جدید پردیس را برای تبدیل این نقطه به محلی برای واگذاری اراضی معوض به مالکان زمین‌هایی که به هر دلیل امکان صدور مجوز ساخت وساز برای آنها وجود ندارد را در دستور کار قرار داده است. قرار است در صورت تامین آب شرب این منطقه و برطرف شدن برخی دیگر از موانع موجود،در وهله اول اراضی آن به ۲۴۰۰ مالک اراضی تعاونی زیتون که از حدود ۳۰ سال قبل در محدوده پارک سرخه‌حصار مالکیت بخشی از اراضی این منطقه را در اختیار داشته اما به دلیل واقع شدن این اراضی در پهنه جنگلی امکان صدور مجوز ساخت وساز برایشان وجود ندارد،به‌عنوان زمین معوض واگذار شود. این در حالی است که مطابق با برآوردهای صورت گرفته در صورت حل برخی مشکلات همچون مشکل تامین آب،با توجه به ظرفیت‌هایی که در این منطقه به لحاظ ایجاد یک نقطه جدید جمعیتی وجود دارد می‌توان از اراضی آن به منظور واگذاریزمین معوض به سایر تعاونی‌ها که با مشکلاتی مشابه تعاونی زیتون مواجهند و امکان ساخت وساز در اراضی تحت مالکیت آنها به هر دلیلی(از جمله واقع شدن در ارتفاع بیش از ۱۸۰۰ متر از سطح دریا یا قرار گرفتن در پهنه‌های جنگلی) وجود ندارد،استفاده کرد.

کلیات طرح ایجاد نقطه جمعیتی جدید بر اساس مصوبه هیات دولت که در سال ۹۳ وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری را مکلف به تعیین تکلیف کرده است، تصویب شده و در طرح اجرایی تمامی ملاحظات از جمله تامین آب و سایر مواردی که مدنظر است لحاظ شده و طرح اجرایی بار دیگر به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران آمده است. براساس اعلام شورای‌عالی شهرسازی و معماری،با فرض امکان تامین آب شرب و اینکه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران بنا بر مصالح غیرفنی با ایجاد نقطه جمعیتی مذکور در حریم شهر جدید پردیس موافقت کند، با توجه به اینکه زمین واصفجان در مقایسه با سایر گزینه‌های پیشنهادی مطرح در استان از وضعیت بهتری برای ایجاد منطقه مسکونی برخوردار است، پیشنهاد می‌شود ظرفیت جمعیت‌پذیری آن صرفا محدود به پاسخگویی بر نیاز تعاونی زیتون نشده و این پتانسیل برای تامین نیاز سایر تعاونی‌ها افزایش یابد. مسوولان وزارت راه وشهرسازی معتقدند: در این مقطع زمانی و در این شرایط، این تنها فرصت فراهم شده برای حل مساله تعاونی‌هایی است که به هر دلیل امکان ساخت و ساز در اراضی تحت مالکیت اعضای آن وجود ندارد. براساس اعلام شورای‌عالی شهرسازی و معماری، اراضی پیشنهادی موسوم به واصفجان یکی از سه گزینه پیشنهادی قبلی است که با ایجاد آن به‌عنوان یک نقطه جدید جمعیتی، منوط به امکان تخصیص آب توسط وزارت نیرو موافقت شده است. هرچند بنا بر اعلام مسوولان وزارت نیروچالش تامین آب برای این منطقه همچنان حل نشده وبه قوت خود باقی است.این در حالی است که بنا بر تصمیم اتخاذ شده در کمیته فنی شورای‌عالی شهرسازی و معماری لازم است بخش‌های زیادی از اراضی ۵۰۰ هکتاری موسوم به واصفجان در شمال و جنوب که عمدتا اراضی با شیب زیاد در ارتفاعات هستند و امکان استفاده از آنها به هیچ عنوان میسر نیست (حتی تحت الگوهای ویلایی) به‌طور کامل از محدوده طرح پیشنهادی حذف شوند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مسیح علی‌نژاد، کودکان شوشتر و یتیمی ملت ایران

علینژاد اگر چنین عکسهایی را از کودکان بریتانیایی/آمریکایی منتشر میکرد تمام اکانتهای مجازیش بلافاصله بسته، توسط پلیس بازداشت و تا دادگاه از روزنامه‌نگاری منع میشد و رساته‌ها بصورت خودکار و براساس عرف از تریبون دادن به او خودداری میکردند. اما انگار کودکان و جامعه ایرانی یتیم اند

چرا ادبیات نمی دانیم؟

کشوری که بنیان فکریش بر شعر و نظم ادبی استوار شده به جایی رسیده است که نسل دانشجوی هنر، شاعر ملی اش را نمی شناسد دلیل کجاست؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر